انتظارات ملت از خانه ملت

به گزارش دور زمین، در شرایط کنونی کشور و عرصه بین الملل، مهم ترین مأموریت مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آن در دوره آینده، پیگیری و تحقق عینی گفتمان عزت و پیشرفت است.

انتظارات ملت از خانه ملت

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش گروه رسانه های دور زمین، محمد جواد اخوان طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت : چند روزی تا شروع به کار مجلس یازدهم باقی نمانده و فضای سیاسی کشور به تدریج به استقبال ساکنان جدید بهارستان می رود. هرچند در بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال 1368 تا حدودی نظام سیاسی کشورمان از پارلمانی به ریاستی تغییر کرد، اما این بدان معنا نیست که قوه مقننه و مجلس شورای اسلامی فاقد هرگونه صندلی و نقش اساسی در حاکمیت کشور باشد. در ساختار کنونی هرچند رئیس جمهور و به طورکلی قوه مجریه سکان دار اصلی اجرا در کشور است، اما نقش تقنینی و از آن مهم تر اختیارات نظارتی مجلس تبلور حضور مردم در مشخص سرنوشت خویش است. در دولت ها و مجالس پس از بازنگری قانون اساسی نیز هرچند اختیار تغییر رئیس دولت از مجلس گرفته شده است، اما ابزار های نظارتی همچون استیضاح، سؤال، تحقیق و تفحص و اصل 90 همچنان در اختیار خانه ملت است.

تجربه چند دهه گذشته نشان داده است که یکی از چالش هایی که کشور در جهت پیشرفت با آن همیشه روبرو بوده است، اعمال سلیقه های فردی و جناحی است، به گونه ای که برنامه های راهبردی و بلندمدت قربانی تغییر مجریان می گردد. هرچند در سال های ابلاغ اسناد بالادستی و به خصوص سیاست های کلی نظام در حوزه های موضوعی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، تا حدودی مانع اعمال سلیقه های فردی مجریان و اقدامات یک شبه شده است، اما مهم تر از آن، وجود قوه ای دیگر در کنار قوه مجریه است که با قوت بتواند مستقل از دولت و بر اساس مصالح کشور تصمیم گیری کند، به گونه ای که می توان گفت این تقسیم وظایف و پراکندگی قدرت میان قوا، مهم ترین ابزار جلوگیری از یکه تازی و اعمال سلیقه است.

در پیش بودن شروع به کار مجلس یازدهم بر اهمیت شرایط سیاسی، اجتماعی کنونی کشور افزوده است.

اکنون و در گام دوم انقلاب، به نظر می رسد نیازمند شکل گیری مجلسی هستیم که مهم ترین مطالبات عموم ملت و مصالح عالیه کشور را پیگیری کند؛ مجلسی که برای خود نقش و صندلیی ویژه مشخص نموده باشد و قادر و مایل به بهره گیری از ابزار های قانونی خود، به ویژه در حوزه نظارت باشد. در مقطعی که شاهد آن هستیم به نظر می رسد مصالح کشور در دنبال نمودن دو محور عمده است که نمایندگان ملت در پیگیری آن نقشی بسزا دارند:

نخست، حفظ عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران: از مهم ترین رهاورد های انقلاب اسلامی، عزت و اقتداری است که سربلندی، استقلال و امنیت کشور و جامعه خود را مدیون آن هستیم. اگر ایران تا پیش از پیروزی انقلاب دنباله رو سیاست های غرب در منطقه بود، اکنون به عنوان بازیگری مستقل در سطح منطقه و حتی دنیا شناخته شده است که امنیت ملی خود را در کیلومتر ها دورتر از مرز های خود تأمین نموده و پشتیبان مستضعفان نیز است. همین عزت و اقتدار است که سبب شده است ایرانی به استقلال خود افتخار کند و در منطقه ای که سراسر آشوب و ناامنی است، از ثبات، آرامش و امنیت بهره مند باشد. حفظ این دستاورد چیز کمی نیست و مجلس نیز به نوبه خود باید در نگهداشت و ارتقای آن سهیم باشد.

بر این اساس شکل گیری مجلسی که بر مواضع اصولی و اساسی انقلاب اسلامی پافشاری و جهت گیری های آرمانی را تعقیب کند، در جهت حفظ عزت و اقتدار ملی جمهوری اسلامی ایران لازم است. در این خصوص رهبر معظم انقلاب اسلامی چند سال پیش در جمع نمایندگان مجلس می فرمایند: مطلب دیگری که عرض می کنیم، راجع به مواضع اصولی در مجلس شورای اسلامی است. بحمدالله مواضع اصولی مجلس، خوب است.... مشاهده می کنم که وقتی مسائل اساسی و اصولی و آن چیز هایی که مبانی اصلی نظام و انقلاب اسلامی است مطرح می گردد، مواضع مجلس، مواضع قابل قبول، مثبت و بعضاً کاملاً پیشرفته است؛ این باید باشد، این در همه مجالس باید باشد. شاکله مجلس شورای اسلامی باید بنای مرتفع مواضع اصولی باشد.

دوم هموارسازی جهت پیشرفت ملت ایران با تکیه بر ظرفیت های درونی: اکنون در حوزه مالی شاهد وجود چالش های بسیاری هستیم که سبب بروز نارسایی هایی همچون رکود، بیکاری و تورم شده که این نارسایی ها مستقیماً بر سفره مردم تأثیر منفی گذاشته است. هرچند بعضی چند سالی را با وعده اجرای فرمول توسعه وابسته و با دست دراز کردن در مقابل غرب وقت کشی کردند، اما مرور تجربه ایران و بسیاری از کشورها، ناکارآمدی نگاه به بیرون را ثابت نموده است. اکنون به نظر می رسد مهم ترین راهکار عبور از چالش های مالی تکیه به پیشرفت درون زا و مقاوم سازی مالی و با بهره گیری از مدیریت جهادی است.

اکنون نقش تقنینی و نظارتی خانه ملت در جلوگیری از معطل نگاه داشتن پیشرفت کشور به رویداد های بیرونی و حل بعضی آسیب های مالی همچون خام فروشی نفت، واردات بی رویه، رانت خواری و مفاسد مالی، سلطه بیگانگان بر اقتصاد کشور، تعطیلی فراوری ملی و رشد بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی و ... بسیار مهم و حیاتی است و این مهم تنها در صورتی امکان پذیر است که نمایندگانی به خانه ملت راه یابند که با راهکار های واقعی و درونی به فکر روبروه با چالش ها باشند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ملاقات نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد کارویژه مجلس در این خصوص می فرمایند: مسئله اقتصاد مقاومتی را در قانون برنامه ششم کاملاً ببینید؛ در قانون بودجه سال 95 این را به طور کامل ببینید. البتّه سیاست های [اقتصاد مقاومتی]ابلاغ شده است، دستگاه های دولتی کار های زیادی کردند. کار هایی انجام گرفته است، امّا نگاه کنید ببینید کجای این جدول ناقص است. بالاخره اگر یک دارویی را تجویز نمایند که علاج قطعی فلان بیماری است و این دارو هم مثلاً فرض کنید که پنج جزء دارد، اگر یک جزء از این پنج جزء نبود، این دارو نیست ولو چهار جزء دیگرش باشد؛ باید همه این اجزا وجود داشته باشد تا انسان بتواند منتظر شفا و نتیجه باشد. نگاه کنید ببینید کدام قسمت این جدول - به قولِ فرنگی مآب ها این پازل - خالی است و باید پُرش کرد، آن را پیدا کنید.

با توجه به آنچه اشاره شد، به طور خلاصه می توان گفت در شرایط کنونی کشور و عرصه بین الملل، مهم ترین مأموریت مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آن در دوره آینده، پیگیری و تحقق عینی گفتمان عزت و پیشرفت است، گفتمانی که بر اساس کلان گفتمان انقلاب اسلامی بازفراوری شده و مأخوذ از اندیشه های امام راحل بزرگ الشأن و رهبر معظم انقلاب اسلامی است و تحقق آرزو های دست یافتنی ملت ایران در عصر حاضر در گرو همین جهت گیری است.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 خرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2569

به "انتظارات ملت از خانه ملت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتظارات ملت از خانه ملت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید