عراق 4 سال پس از شکست داعش؛

به گزارش دور زمین، خبرنگاران؛ گروه بین الملل مهر: در حال حاضر، بازسازی مناطقی که در زمان جنگ با تروریسم متحمل خسارت های سنگینی شده اند با کندی پیش می رود و مردم آسیب دیده با زندگی عادی فاصله دارند اما فرایند بازگشت آوارگان همزمان با عملیات نیروهای یگان های مهندسی برای پاکسازی مناطق آلوده به تله های انفجاری سرعت بیشتری گرفته است.

عراق 4 سال پس از شکست داعش؛

اگرچه نیروهای عراقی با پشتیبانی جبهه مقاومت در پاییز سال 96 توانستند سازمان رزم گروه تروریستی داعش را مکوششی نمایند و تروریست ها دیگر بر روی زمین منطقه ای را به صورت متمرکز در اشغال ندارند، اما هسته های خاموش این گروهک همچنان به صورت مخفی در بعضی مناطق فعالیت می نمایند.

براساس آخرین اطلاعات به دست آمده، ائتلاف غربی - عبری - عربی به سرکردگی رژیم های مرتجع منطقه از عناصر مخفی گروهک تروریستی داعش حمایت همه جانبه می نماید و همین مسئله باعث شده تروریست ها در ماه های گذشته تحرکات خود را افزایش دهند و با انجام چندین حمله دهها تن از شهروندان و نیروهای عراقی را شهید و زخمی و بعضی مناطق را ناامن نمایند.

در مقابل نیروهای امنیتی، ارتش و رزمندگان حشد شعبی هم در میدان حضور دارند و عملیات جست وجوی نقطه به نقطه آنان در استان های مختلف برای دستگیری عناصر مخفی داعش متوقف نشده و تا به امروز شمار زیادی از تروریست ها کشته یا بازداشت شده اند و تعدادی قابل توجه از مقرها و انبارهای تسلیحات آنان کشف شده است.

به گفته منابع میدانی، بخش هایی از مرزهای مشترک عراق و سوریه به محل مناسبی برای آموزش و رشد عناصر مخفی داعش تبدیل شده و در این میان نیروهای ارتش تروریستی آمریکا مستقر در این محورها نقش اصلی را در حمایت از تروریست ها ایفا می نمایند؛ قابل ذکر است دهها کیلومتر از نواری مرزی مشترک با سوریه به دلیل حضور ضعیف نیروهای عراقی با خلاء امنیتی روبرو و همچنین حضور اشغالگران آمریکایی در این محورها باعث شده تروریست ها از این فرصت استفاده نمایند.

از سویی دیگر بعضی جریان های شبه نظامی به همراه بقایای عناصر حزب بعث نیز بال های دیگر گروهک تروریستی داعش در مناطق مختلف عراق به شمار می آیند و تروریست ها با پشتیبانی آنان حملات کور را در هفته های گذشته افزایش داده اند و به سرعت از منطقه متواری شده اند.

گروهک تروریستی داعش در میدان سیاست نیز تنها نیست و حامیان خاص خود را دارد و دولت های خارجی به رهبری آمریکایی ها با فشار فزآینده بر روی دولت عراق در کوشش هستند عملیات نیروهای عراقی به ویژه حشد شعبی را متوقف نمایند تا راه برای قدرت گیری و جولان تروریست ها باز گردد؛ البته باید توجه داشت فشار بر روی حشد شعبی عراق از چند راستا دنبال می گردد و در یک سال گذشته سناریوهای متعددی از جمله جنگ شیعی - شیعی برای این انحلال این سازمان تدارک دیده شد که ناکام مانده است.

به گزارش گروه بین الملل مهر در حال حاضر، حضور عناصر مخفی گروهک تروریستی داعش در عراق به تفکیک استان ها به توضیح ذیل است:

نینوا: در شمال غرب کشور عراق واقع شده و از محور غربی با کشور سوریه هم مرز است و بخش های وسیعی از این استان بیابانی است؛ حدود 20 درصد از خاک استان در کنترل اقلیم کردستان است؛ عناصر مخفی داعش در مناطق غربی استان نینوا و هم مرز با سوریه و همچنین بیابان های مرکزی و جنوبی هم مرز با استان الانبار فعال هستند؛ تروریست ها در محورهای شمالی، مرکزی و جنوبی این استان از جمله مناطق القیروان، تلعفر، البعاج، القیاره، موصل، الحضر و تل عبطه حضور دارند.

کرکوک؛ این استان در شمال عراق واقع شده و 20 درصد از مساحتش (شرق و شمال غرب) در کنترل اقلیم کردستان است؛ نقاط مرکزی، غربی و جنوبی این استان از جمله الحویجه، البسل، الرشاد، عباسی، الریاض، کاظمیه، داقوق و… آلوده هستند؛ تروریست ها در مناطق کم جمعیت جنوب غرب استان کرکوک در نزدیکی رشته کوه های حمرین و با مناطق هم مرز شمال شرق استان صلاح الدین فعالیت می نمایند.

دیاله: یکی از ملتهب ترین استان ها پس از شکست داعش در سال 96 محسوب می گردد که در شرق عراق واقع و در یک سال گذشته نیز شاهد حملات متوالی تروریست ها بوده است.؛ 10 درصد از مساحت این استان در کنترل اقلیم کردستان است.

مناطق مهمی از جمله خانقین، حوض الوقف، جلولاء، بعقوبه، مقدادیه، العظیم و مندلی به همراه حومه دریاچه الحمرین، مناطق شرقی هم مرز با ایران از جمله نفت خانه و مناطق غربی و شمال غربی هم مرز با شرق استان صلاح الدین محل فعالیت هسته های مخفی داعش به شمار می آیند.

صلاح الدین: این استان در شمال عراق و در راستا جاده راهبردی بغداد - دهوک واقع شده و به دلیل داشتن میدان های نفتی مهم از جمله بیجی، عجیل و علاس همیشه مورد توجه عناصر مخفی داعش بوده است؛ حومه مناطق بیجی، تکریت، الشرقاط، بلد، یثرب، سامراء، سید غریب، مکیشیفه، میدان های نفتی عجیل و علاس، رشته کوه های حمرین و مکحول، نقاط متروکه از جمله مطیبیجه و بیابان های شمال غرب، غرب و جنوب غرب و اطراف دریاچه الثرثار به هسته های خاموش داعش آلوده است.

الانبار: بزرگترین استان عراق محسوب می گردد و محور فلوجه - الرمادی - هیت- حدیثه - گذرگاه مرری القائم، مناطق حوران و الرطبه و الکرمه، ابوغریب، رضوانیه و … در نزدیکی بغداد و بیابان های مرکزی و هم مرز با سوریه، اردن، عربستان و بیابان های شرقی هم مرز با استان های نجف و کربلا محل فعالیت تروریست های مخفی داعش است.

بغداد: مناطق جنوبی و جنوب غربی استان در نزدیکی مرز استان بابل از جمله الدوره، البوعیثه و … آلوده به تروریست ها هستند؛ عناصر مخفی گروهک تروریستی داعش در منطقه الطارمیه در شمال استان بغداد فعالیت دارند.

عناصر مخفی داعش در بخش هایی از غرب و جنوب غرب استان نجفف اشرف که بیشتر بیابانی و هم مرز با شرق استان الانبار هستند حضور دارند؛ بخش هایی از مناطق شمال غربی استان کربلا (هم مرز با الانبار) به عناصر تروریستی داعش آلوده است؛ تروریست ها در بخش های شمالی و شمال غربی استان بابل از جمله رشید، الیوسفیه، اللطیفیه، اطراف جرف الصخر و… نیز حضور دارند.

براساس رصدهای دقیق میدانی اجرا شده مناطق بیابانی، کوهستانی، صعب العبور و همچنین مناطقی که پس از حمله آمریکایی ها در سال 2003 و هجوم داعش در سال 2014 خالی از سکنه شده اند محل های اصلی تجمع عناصر مخفی تروریست محسوب می شوند.

به گزارش گروه بین الملل مهر، در حال حاضر، عناصر مخفی داعش راهبردی برای اشغال منطقه ای در خاک عراق ندارند چرا که می دانند توانی برای قدرت نمایی مجدد ندارند و با واکنش سریع نیروهای ارتش و حشد شعبی روبرو و در نهایت با تلفات بالا مجبور به عقب نشینی می شوند و هدف اصلی آنان در این مقطع زمانی ایجاد ناامنی و رعب و وحشت در میان مردم است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3468

به "عراق 4 سال پس از شکست داعش؛" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق 4 سال پس از شکست داعش؛"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید