جزئیات حضور ایران در نمایشگاه های گردشگری خارجی اعلام شد

به گزارش دور زمین، محمد ابراهیم لاریجانی به خبرنگاران گفت: سال نمایشگاهی در حوزه گردشگری از خرداد سال 97 تا خرداد سال 98 است و برای تمام نمایشگاههای که در این ایام برگزار می گردد، برنامه ریزی گردیده و مجری آن نیز معین است. سال جاری در 15 نمایشگاه گردشگری خارجی شرکت می کنیم که در کشورهای اسپانیا، آلمان، فرانسه، انگلیس، هلند، ژاپن، روسیه، دو نمایشگاه در چین، دو نمایشگاه در هند، عراق، آذربایجان و ترکیه واقع گردیده اند.

جزئیات حضور ایران در نمایشگاه های گردشگری خارجی اعلام شد

وی اضافه نمود: ما در نظر داریم در نمایشگاههایی شرکت کنیم که توراپراتورها و آژانسهای گردشگری در آنجا حضور دارند ممکن است در برخی از کشورها، ایران در حوزه صنایع دستی و یا فرهنگی و سوغات وارد گردد که این موضوع مربوط به بخش های دیگر سازمان میراث فرهنگی می گردد. در برخی از نمایشگاهها نیز ایران شرکت می نموده است اما سازمان میراث فرهنگی دخالتی در آنها نداشته است و بخش خصوصی به صورت خودجوش در آنها حضور داشت در واقع در این نمایشگاهها، ایران پاویون نداشت. به عنوان مثال بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری و تورگردانی در نمایشگاه لندن شرکت می کرد اما اکنون در 15 نمایشگاهی که عنوان شد ایران دارای پاویون است.

مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری توضیح داد: سال به سال این نمایشگاهها مورد آنالیز نهاده شده و ممکن است تغییر کند البته 80 درصد این نمایشگاهها همان هایی هستند که سالهای قبل نیز ایران در آنها شرکت می نموده است. 25 درصد دیگر نیز براساس شرایط، مکان و .... انتخاب می شوند. سال جاری دو نمایشگاه به نمایشگاههای چین و هند اضافه کردیم و در نمایشگاههای ترکیه و عراق که همیشه تنها بخش خصوصی شرکت می کرد، سال جاری پاویون خواهیم داشت. ما 17 بازار هدف را در اولویت اول قرار داده ایم و 17 بازار دیگر نیز در اولویت دوم هستند.

لاریجانی گفت: سال جاری سعی کردیم نمایشگاهها را به بازارهای هدف با توجه به محدودیت منابع نزدیک کنیم برخی از کشورها بازار هدف ما نیستند به عنوان مثال امارات بازار هدف ما نیست تا بخواهیم در نمایشگاه گردشگری آن شرکت کنیم اما برلین آلمان بازار هدف ماست و در نمایشگاه آن نیز شرکت خواهیم کرد. حدود 15 نمایشگاه است که جزو بازار هدف ما نیستند اما برای اینکه تورگردانان و بخش خصوصی از آن آگاه باشد، این نمایشگاهها را اطلاع رسانی می کنیم تا هر کسی می خواهد در آن شرکت کند. در این راستا برای حضور بخش خصوصی همکاری می کنیم.

ارائه محصول جدید در نمایشگاه گردشگری عراق

لاریجانی درباره حضور ایران در نمایشگاه گردشگری عراق گفت: عراقی های زیادی به ایران با هدف زیارت می آیند ولی ما می خواستیم دو محصول دیگر در حوزه سلامت و طبیعت گردی نیز به محصولات دیگرمان اضافه کنیم تا غیر از بحث زیارت، گردشگران عراقی برای استفاده از امکانات سلامت هم به ایران بیایند جون اکنون کشورهایی مانند هند و ترکیه برای جذب گردشگران عراقی رقیب ما در این کشور هستند. شرایط اقتصادی اکنون در کشور فرصتی است تا جز زیارت بتوانیم محصولات دیگرمان را نیز عرضه کنیم. بنابراین سال جاری نمایشگاه عراق را در دستور کار قرار دادیم.

وی درباره نمایشگاه انگلستان شرح داد: شاید از کشور انگلستان گردشگر برای ایران در حد قابل قبولی نداشته باشیم اما براساس مشورت بخش خصوصی نمایشگاه لندن در دستور کار نهاده شد چون بسیاری از این افراد می گویند در این نمایشگاه است که بسیاری از قراردادهای گردشگری آنها بسته می گردد چون این نمایشگاه یک بازار لاکچری معتبر است که در آن نمایندگان گردشگری از همه دنیا جمع می شوند. در واقع این نمایشگاه محل قرار و ملاقات بسیاری از توراپراتورهای بزرگ است این موضوع درباره نمایشگاه آلمان و اسپانیا نیز صدق می نماید.

لاریجانی دلیل خود را برای شرکت در نمایشگاه ترکیه این طور شرح داد که آمار گردشگران ورودی از ترکیه به ایران در سال 2017 افزایش پیدا نموده است از طرفی همسایه ها برای ما یک فرصت هستند از آن طرف ترکیه برای ورود گردشگران روادید را لغو نموده است و برای جذب گردشگر کوشش می نماید ولی ما هیچ اقدامی نمی کنیم در صورتی که سفر به ایران با توجه به نوسانات نرخ ارز اکنون به صرفه است. بنابراین ما در نمایشگاه شرکت می کنیم تا بازار ترکیه را هم مثل بازار آذربایجان و عراق به دست بیاوریم.

وی در شرح این مسئله که ژاپن یکی از مقاصد دوری است که رفتن به آن برای گردشگران ایرانی و ورود گردشگران ژاپنی به ایران بسیار مشکل است و اساسا از این کشور آمار ورودی کمی داریم نیز گفت: ژاپن همیشه یک بازار سنتی قدیمی برای ما بوده است ژاپنی های زیادی سالها قبل به ایران می آمدند. ضمن اینکه توریست های این کشور جزو بی دردسرترین توریست ها بوده و تورلیدرهای زیادی در آنجا با ما کار می نمایند. ما در نمایشگاه جاتای ژاپن همیشه شرکت می کردیم منتها برخی سالها در آن وقفه ای بوجود می آمد.

مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری بیان نمود: کانون جهانگردی و اتومبیلرانی پاویون ایران در چهار نمایشگاه اسپانیا، اتریش، چین و فرانسه را به عهده دارد یک شرکت خصوصی هم که مدتها در چند نمایشگاه شرکت می نموده است مجری سه نمایشگاه در ترکیه آذربایجان و هند خواهد بود برای نمایشگاه ITB برلین هنوز مجری به طور قطع تعیین نگردیده است. شرکت توسعه گردشگری نمایشگاه هلند را به عهده خواهد داشت و یک شرکت دیگر نیز مجری نمایشگاه عراق خواهد بود. انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی نیز نمایشگاهی در هند را به دست گرفته است. یکی از آژانسهای مسافرتی در حوزه ورود گردشگر مجری یکی از نمایشگاههای چین خواهد شد و دو شرکت دیگر نمایشگاههای روسیه و عمان را به عهده می گیرند. مجریان این نمایشگاهها در واقع متحمل زحمت می شوند چون شرکت ایران در این نمایشگاهها هزینه بر است و خودشان می بایست با فروش غرفه و .... اعتبار جذب نمایند.

چهار نمایشگاه گران در دست کانون جهانگردی

لاریجانی ادامه داد: هزینه برپایی پاویون ایران در نمایشگاههایی که کانون جهانگردی و اتومبیلرانی بر عهده دارد، گران تر تمام می گردد بنابراین منابع مالی بیشتری را لازم دارد. پس از منابع داخلی خود برای پیش پرداخت دریافت غرفه و هزینه هایی که از قبل باید انجام گردد، خرج می نماید و بعد از آن کم کم با فروش غرفه و ... این هزینه را به دست می آورد . ممکن است هر مجری نتواند این هزینه ها را بدهد و از منابع خود ماهها پیش از برپایی نمایشگاه هزینه کند. پس نمایشگاههایی که هزینه های بیشتری لازم دارد را به کانون اتومبیلرانی و جهانگردی سپردیم تا از منابع خود استفاده کند. با آنکه کانون تا کنون چند دوره این نمایشگاهها را برپا نموده ولی آماده واگذاری این مسئولیت را دارد.

لاریجانی در پاسخ به اینکه وقتی هر سال مجریان نمایشگاهها در ایران تغییر می نماید، بی ثباتی در تصمیم گیری را به مسئولان نمایشگاههای خارجی ثابت می کنیم گفت: عمدتا مجریان نمایشگاهها در ایران همان افرادی هستند که سابقه اجرا را در سالهای گذشته داشته اند. واگذاری این مسئولیت به طور نانوشته اتفاق می افتد در نمایشگاهی مثل آذربایجان مجری کسی است که سابق بر این تجربه حضور در نمایشگاه را داشته است. اینکه هر سال تنها یک شرکت متولی باشد امکان نظارت را برای ما سلب می نماید نباید اجازه بدهیم که انحصار حضور در نمایشگاه تنها برای عده ای خاص باشد. این یکی از دغدغه هایی است که بخش خصوصی از ما می خواهد . اما تغییر هر ساله مجریان یکی از موضوعاتی است که باید آسیب شناسی گردد. می توان این موضوع را در نظر گرفت که اگر شرکتی چند سال مجری بوده و توانمندی اش را ثابت نموده با او قرارداد چند ساله ببندیم و این مسئولیت را برای مدت طولانی تری به او واگذار کنیم.

وی درباره اختصاص اعتبار ارزی به مجریان نمایشگاههای خارجی نیز گفت: در بسته حمایتی جدیدی که اعلام گردیده به این موضوع نپرداخته اند. باید راهکاری برای این موضوع در نظر گرفته گردد تا به نرخ دولتی ارز تعلق گیرد. با این وجود نمی توان کار را متوقف کرد.

وی از سناریوی جدید برای برپایی پاویون ایران در نمایشگاهها اطلاع داد و گفت: برپایی غرفه های ایران و حضور آژانسها در این نمایشگاهها تنها کارهایی نیست که باید انجام گردد. بلکه میخواهیم تا مجری نمایشگاه در کشور محل برگزاری اطلاع رسانی های لازم را قبل و در حین برپایی برنامه انجام دهد. برگزاری برنامه های فرهنگی، هنری، همایش های جانبی، استفاده از ظرفیت ذی نفعان و ایرانیان مقیم آن کشور کارهایی است که باید انجام گردد. باید دانست که چطور می توان از هر یک از این ذی نفعان استفاده کرد ضمن اینکه هر مجری می بایست چند پشتیبان داشته باشد. به عنوان مثال اگر یک مجری برای نمایشگاه عمان وجود دارد ، اداره کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان و فارس و هرمزگان هم باید پشتیبان او باشند چون این استانها مقصد سفر عمانی هاست ایرلاین های دیگر و نماینده وزارت بهداشت و شهردار زاهدان و شیراز و بندرعباس هم باید پشتیبانی برنامه های جانبی را با هماهنگی مجری انجام دهند. ما ظرفیت زیادی در بین ایرانیان خارج از کشور داریم که می توان از آنها استفاده کرد به عنوان مثال آنها می توانند در محل کسب خود، اطلاع رسانی های لازم را انجام دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 شهریور 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 96

به "جزئیات حضور ایران در نمایشگاه های گردشگری خارجی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات حضور ایران در نمایشگاه های گردشگری خارجی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید