آزمایش بالینی واکسن چینی کرونا موفقیت آمیز اعلام شد

به گزارش دور زمین به نقل از لایو ساینس، یک واکسن بالقوه ویروس کرونا که در چین فراوری شده به ایجاد واکنش ایمنی در بدن افراد منجر می گردد.

آزمایش بالینی واکسن چینی کرونا موفقیت آمیز اعلام شد

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

آزمایش های بالینی اولیه این واکسن روی بیش از 100 نفر صورت گرفته است. واکسن مذکور Ad5-nCoV نام دارد و توسط شرکت چینی CanSino Biologics فراوری شده و در ماه مارس وارد مرحله آزمایش بالینی اولیه شد.

Ad5-nCoV از نسخه تضعیف شده ویروس سرما خوردگی(adenovirus)استفاده می نماید تا بخشی از ماده ژنتیکی ویروس SARS-CoV-2(عامل کووید 19) را به بدن فرد منتقل کند.

این ماده ژنتیکی حاوی دستوراتی برای ساختن پروتئین اسپایک روی سطح ویروس SARS-CoV-2 است. تا به این ترتیب سیستم ایمنی بدن فرد آنتی بادی هایی برای مقابله با پروتئین اسپایک بسازد. در نتیجه هنگامیکه فرد در معرض کووید 19 قرار می گیرد، می تواند با بیماری مقابله کند.

در این تحقیق که در نشریه Lancet منتشر شده، پژوهشگران واکسن مذکور را روی 108 فرد سالم بین 18 تا 60 سال آزمایش کردند. به شرکت کنندگان در تحقیق دوز کم، متوسط و زیاد واکسن تزریق شد.

دو هفته پس از واکسیناسیون، بدن شرکت کنندگان در هر سه گروه واکنشی ایمنی به ویروس نشان داد. پس از 28 روز در بدن تمام شرکت کنندگان آنتی بادی هایی به وجود آمد. همچنین در بدن نیمی از شرکت کنندگان در گروه هایی که دوز کم و متوسط واکسن و سه چهارم شرکت کنندگان گروهی که دوز بالایی از واکسن دریافت کردند، آنتی بادی های خنثی کننده به وجود آمد که ویروس را غیر فعال می نماید و اجازه نمی دهد سلول های بدن را مبتلا کند.

عوارض جانبی دریافت واکسن نیز درد در محل تزریق، تب، خستگی، سردرد و درد ماهیچه ای بوده است.

وی چن استاد انستیتو بیوتکنولوژی پکن رهبری تحقیق را برعهده داشته است. او می گوید: این نتایج نقطه عطفی به حساب می آیند. اما باید با احتیاط آنها را تعبیر کرد. چالش های توسعه واکسن کووید 19 معین نیستند. توانایی ایجاد واکنش ایمنی بدن نسبت به ویروس لزوماً به معنای آن نیست که واکسن مذکور در برابر کووید 19 از انسان محافظت می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2668

به "آزمایش بالینی واکسن چینی کرونا موفقیت آمیز اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش بالینی واکسن چینی کرونا موفقیت آمیز اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید