کدام حرکات دست در جهان توهین آمیزند؟

به گزارش دور زمین، حتی اگر شما همواره کتاب فرهنگ لغات خود را همراه داشته باشید، باید بدانید که ارتباطات غیرکلامی هم به اندازه صحبت کردن اهمیت دارند. دانستن این نکته نیز بسیار بااهمیت است که اشارات دست در کشورهای مختلف معانی یکسانی ندارند.

کدام حرکات دست در جهان توهین آمیزند؟

یکی از مسائل اصلی که مسافران با آن روبرو می شوند، برقراری ارتباط با مردم محلی است. حتی اگر شما همواره کتاب فرهنگ لغات خود را همراه داشته باشید، باید بدانید که ارتباطات غیرکلامی هم به اندازه صحبت کردن اهمیت دارند. دانستن این نکته نیز بسیار بااهمیت است که اشارات دست در کشورهای مختلف معانی یکسانی ندارند. ممکن است حرکتی که شما در کشور خودتان برای بیان احساس مثبت یا تأیید استفاده می کنید، در یک کشور دیگر مفهومی کاملا توهین آمیز داشته باشد.

برای مثال علامت تأیید را آنالیز می کنیم، یک حرکت ساده که با چسباندن نوک انگشت شست و انگشت اشاره به هم و ایجاد یک دایره کامل می گردد. این حرکت در آمریکا به معنی تأیید و موافقت بکار می رود درحالی که در کشورهای یونان، اسپانیا و برزیل مفهومی کاملا توهین آمیز دارد. در ترکیه نیز از این حرکت برای توهین به هم جنس بازان استفاده می گردد.

در ادامه به آنالیز چند حرکت رایج دیگر می پردازیم:

1. ضربه زدن به چانه

تماس پشت دست و زیر چانه با حرکتی ضربه ای که در بلژیک، شمال ایتالیا و تونس به معنی برو گم شو است. در فرانسه این حرکت بانام la barbe یا ریش مشهور است و نمادی برای خودنمایی است.

2. حرکت فیگ

انگشتانی مشت شده درحالی که نوک انگشت شست از میان انگشت اول و دوم بیرون زده باشد. این حرکت در ترکیه، روسیه و اندونزی به معنی لعنت به تو است.

3. حرکت تند بازو

این حرکت از کوبیدن مشت دست اول بر روی ساعد دست دوم درحالی که مشت دست دوم به سمت بالا و روبروی صورت حرکت می نماید تشکیل می گردد. شما با انجام این حرکت در جنوب اروپا و برزیل بازخورد مثبتی دریافت نخواهید کرد.

4. حرکت موتزا

در این حرکت شما دست باز خود را بالا می آورید و کف دستتان را درحالی که انگشتان شما از هم فاصله دارند روبروی شخص دیگری نگه می دارید. این حرکت در یونان، مکزیک، خاورمیانه و آفریقا نشانه ای جدی از ناراحتی است.

5. حرکت کوتیس

در این حرکت، یک شخص، انگشت شست خود را با حرکتی تند از پشت دندان جلویی ردیف بالایی به سمت شخص دیگری به بیرون پرتاب می نماید. این حرکت در هندوستان و پاکستان مفهومی بسیار زشت دارد.

6. حرکت عدد شش

در کشورهای عربی و کشورهای محدوده کارائیب نگه داشتن انگشت اشاره دست راست در کنار مجموعه انگشتان دست چپ یک توهین بسیار زننده به حساب می آید.

7. حرکت تکان دادن سر

بیشتر مردم بر این باورند که تکان دادن سر از بالا به پایین به معنی بله و تکان دادن سر به چپ و راست به معنی نه است. اما مفهوم این دو حرکت در یونان و بلغارستان کاملا برعکس است!

8. حرکت تقاطع انگشتان

این حرکت که با گره خوردن دو انگشت اشاره و انگشت وسط دست ایجاد می گردد در آمریکا به معنی آرزوی خوشبختی و در ویتنام به عنوان یک توهین عظیم استفاده می گردد.

9. حرکت شاخ

این حرکت که با بالا نگه داشتن دو انگشت اشاره و انگشت کوچک و جمع شدن انگشتان وسطی ایجاد می گردد در آمریکا و بخصوص بین دوستداران موسیقی راک به معنی فوق العاده بکار می رود اما در اسپانیا، یونان و ایتالیا یک توهین است.

10. حرکت انگشت شست

این حرکت با بالا نگه داشتن انگشت شست و مشت شدن بقیه انگشتان شکل می گیرد که در بسیاری کشورها به معنی عالی بکار می رود اما در بعضی کشورها مثل استرالیا یک توهین زننده است.

11. حرکت بیا اینجا

اگر در فیلیپین با حرکت دست خود و به صورت اشاره به کسی بگویید بیا اینجا، دست به کاری وحشتناک زده اید. این حرکت در فیلیپین به قدری بد است که ممکن است به خاطر انجام آن بازداشت شوید.

12. حرکت دست به سینه

در کشور فنلاند، دست به سینه ایستادن به معنی غرور بسیار زیاد است. اگر در یک بار این کار را انجام دهید ممکن است ناخواسته وارد یک دعوای شدید شوید.

13. حرکت تکان دادن مشت ها

بعضی حرکات در بعضی کشورها مفهومی منحصربه فرد دارند، برای مثال تکان دادن مشت دو دست به صورت همزمان و در جلوی سینه در کشور اتریش به معنی آرزوی خوش شانسی کردن برای فرد مقابل است.

14. حرکت سیلی زدن به مشت

در کشور فرانسه قرار دادن کف یک دست در مقابل مشت دست دیگر؛ چیزی شبیه به حرکت احترام در ورزش تایچی، به معنی پیشنهاد آغاز یک دعواست. انجام این حرکت تقریبا مثل این است که به کسی بگویید برو بیرون.

15. دست دادن

در روسیه، دست دادن با شخصی در آستانه در ورودی یک مکان، مفهومی شدیدا شوم دارد.

16. حرکت سه انگشت ایستاده

در تایلند بالا آمدن دست درحالی که سه انگشت آن در کنار هم ایستاده قرارگرفته باشند بعدازاینکه این حرکت به عنوان حرکتی برای تأیید کودتای نظامی سال 2012 بکار رفت، ممنوع اعلام شد.

17. حرکات پا

همواره هم اشارات با دست انجام نمی شوند. در هندوستان یکی از بدترین حرکات اجتماعی این است که کف پای خود را به کسی نشان دهید یا با پا به چیزی اشاره کنید یا آن را لمس کنید. پا در هندوستان به عنوان یک عضو کثیف و پایین ترین عضو بدن شناخته می گردد. پس با انجام ندادن این حرکات از ورود به یک جدال تمام عیار اجتناب کنید.

انتشار: 4 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2458

به "کدام حرکات دست در جهان توهین آمیزند؟" امتیاز دهید

6 کاربر به "کدام حرکات دست در جهان توهین آمیزند؟" امتیاز داده اند | 3.8 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام حرکات دست در جهان توهین آمیزند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید