واکنش مالدیو به خواسته های مداخله جویانه آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری

به گزارش دور زمین، یک روز پس از آنکه واشنگتن خواهان آزادی زندانیان سیاسی در مالدیو شد، این کشور دولت واشنگتن را به ایجاد ارعاب و تهدید متهم نموده است.

واکنش مالدیو به خواسته های مداخله جویانه آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت آمریکا همچنین مالدیو را به انجام واکنش در صورت عدم برگزاری انتخابات آزادانه و عادلانه تهدید نموده است.

مالدیو قرار است انتخابات ریاست جمهوری را 23 سپتامبر برگزار کند و عبدالله یمین، رئیس جمهوری کنونی این کشور به دنبال یک دوره پنج ساله دیگر برای ماندن در این سمت است.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه روز پنجشنبه خود آورده که آمریکا نگران وخامت اوضاع دموکراتیک در مالدیو پیش از انتخابات ریاست جمهوری در این کشور است.

وی در ادامه این بیانیه آورده است: ما در کنار جامعه بین الملل خواهان آزادی زندانیان سیاسی هستیم که به ناحق متهم گردیده اند؛ همچنین خواهان تحقق حکم صادره ماه فوریه دادگاه عالی مالدیو در لغو محکومیت اعضای اپوزیسیون و انتها مداخله در امور پارلمان و سیستم قضایی این کشور هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفته است: عدم بازگشت مالدیو به مسیر دموکراسی باعث می گردد تا آمریکا اقداماتی را در قبال آن دسته از افرادی انجام دهد که دموکراسی، اجرای قانون و برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه را تضعیف می نمایند.

وزارت امور خارجه مالدیو روز جمعه اظهار داشت که درخواست آمریکا برای آزادی این افراد، به معنای ارعاب و تهدید و دخالت در روند دموکراسی در یک کشور مستقل پیش از برگزاری انتخابات کلیدی در کشور محسوب می گردد.

این وزارتخانه همچنین به آمریکا تاکید نموده که به شهروندان مالدیو اجازه دهد تا درباره رئیس جمهوری آتی، خودشان تصمیم گیری نمایند.

در ادامه این بیانیه آمده است: خاطرنشان می گردد که در مالدیو هیچ زندانی سیاسی وجود ندارد و تمامی آنهایی که متهم گردیده اند، مراحل محکومیت خود را گذرانده اند.

این جزیره توریستی در اقیانوس هند از زمان برکنار شدن محمد نشید، نخستین رئیس جمهوری منتخب در سال 2012 در بحران و ناآرامی سیاسی به سر می برد.

دولت عبدالله یمین درخواست های مکرر از سوی سازمان ملل، گروه های حقوق بشری و غرب را در آزادی سازی رقبای انتخاباتی و برگزاری روندهای قانونی علیه آنها را رد نموده است.

اتحادیه اروپا در ماه ژوئیه امسال میلادی نسبت به تحریم های احتمالی علیه این کشور شامل مسدودسازی اموال و منع مسافرت علیه آن دسته از افرادی که در نقض حقوق بشر و تضعیف اجرای قانون دست داشته اند، هشدار داد.

رقبای یمین در انتخابات 23 سپتامبر، ابراهیم محمد صالح، از حزب اپوزیسیون دموکراتیک است. وی جای نشید را گرفته که اکنون در تبعید و در سریلانکا است و از سوی کمیسیون ملی انتخابات مالدیو برای شرکت در این انتخابات رد صلاحیت گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آبان 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 238

به "واکنش مالدیو به خواسته های مداخله جویانه آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش مالدیو به خواسته های مداخله جویانه آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید