حمل و نقل و رفت و آمد در عمان

به گزارش دور زمین، حمل و نقل عمومی در عمان از گستردگی چندانی برخوردار نیست و خطوط اتوبوسرانی تنها شهرهای بزرگ را به یکدیگر متصل می‌سازند. از اینرو عمده گردشگران بهره‌گیری از تورهای گردشگری، استفاده از خودوروی شخصی یا کرایه ماشین را به سایر گزینه‌های حمل و نقل در این کشور ترجیح می‌دهند.

حمل و نقل و رفت و آمد در عمان

شبکه‌ جاده‌ای در عمان از گستردگی قابل توجهی برخوردار است و عمده بخش‌های آن را پوشش می‌دهد. همین امر استفاده از ماشین‌های شخصی و کرایه‌ای را جهت بازدید از بخش‌های مختلف آن گزینه‌ای آسان و لذت بخش می‌سازد. با این وجود احتمال بروز تصادف یا دیگر صدمات جانبی را نیز در نظر داشته باشید. در صورت بروز هر گونه تصادف یا سانحه با شماره اضطراری 9999 تماس حاصل فرمایید. کرایه ماشین در عمان چندان پر هزینه نخواهد بود و در حدود 13 تا 35 ریال در روز (با توجه به نوع خوردو) هزینه در بر خواهد داشت. علاوه برآن هزینه هر لیتر بنزین نیز در حدود 127 بایسه خواهد بود که در مقایسه با کشورهای اروپایی بسیار ارزان محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که حداقل سن جهت کرایه ماشین 21 سال است.

همانطور که گفته شد اتوبوس در عمان وسیله‌ای در دسترس محسوب نمی‌شود و تنها رفت و آمد میان شهرهای بزرگ را امکان پذیر می‌سازد. اتوبوس روشی سریع و راحت جهت ترددهای درون شهری و بین شهری به شمار می‌رود و بدیهی است که کرایه آن بسته به مسافت متغیر است. سفرهای درون شهری دو تا سه ریال و سفرهای برون شهری به مقاصدی چون صلاله چیزی در حدود شش تا هفت ریال هزینه در بر خواهد داشت. در شهرهای بزرگی چون مسقط عمده حمل و نقل بواسطه تاکسی‌ها و ون‌هایی که به رنگ‌های سفید و نارنجی نقاشی شده‌اند صورت می‌پذیرد و ارزانترین روش جهت بازدید از بخش‌های مختلف آن به شمار می‌روند. لازم به ذکر است که تمامی تاکسی‌های عمان فاقد تاکسی متر هستند. این بدین معناست که پیش از سوار شدن باید بر سر نرخ سفر با راننده به توافق برسید. با این وجود برای سفرهای کوتاه هزینه‌ای در حدود یک تا دو ریال و برای مسافت‌های طولانی‌تر شهر مسقط تا پنج ریال را انتظار داشته باشید.

سفر با هواپیما تنها در مسیرهای مسقط خصب و مسقط صلاله امکان پذیر شده است و جایگزین مناسبی برای سفرهای طولانی جاده‌ای محسوب می‌شود. اگر از طرفداران سفرهای دریایی هستید باید بدانید که کشتی‌های مسافربری سریع السیر عمان تحت کنترل شرکت ملی کشتیرانی این کشور (NFC) قرار دارند و تنها مسیری که در آن تردد دارند مسقط خصب است.

 
انتشار: 25 شهریور 1400 بروزرسانی: 25 شهریور 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4303

به "حمل و نقل و رفت و آمد در عمان" امتیاز دهید

3 کاربر به "حمل و نقل و رفت و آمد در عمان" امتیاز داده اند | 3.3 از 5
امتیاز شما:

دیدگاه های مرتبط با "حمل و نقل و رفت و آمد در عمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید