آیا آمریکا و روسیه در پشت اعتراض های مردمی فرانسه هستند؟

به گزارش دور زمین، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه گفت: رییس جمهور فرانسه باید با مردم معترض مذاکره کند و با توجه به ادامه اعتراض ها مجبور است که برای تحقق رفاه اجتماعی در این کشور اقدامات جدیدی را انجام دهد.

آیا آمریکا و روسیه در پشت اعتراض های مردمی فرانسه هستند؟

رامین مهمان پرست در گفت وگو با خبرنگاران، در مورد اعتراضات اخیر در فرانسه معروف به جلیقه زردها و تفاوت این دوره از اعتراضات با اعتراضات پیشین در این کشور، اظهار کرد: اعتراضاتی که در یک ماهه اخیر در فرانسه اتفاق افتاده است، مقداری متفاوت از اعتراضاتی است که پیش از این در سال های گذشته در این کشور انجام گردیده است. در این دوره شبکه های اجتماعی در پیشبرد اعتراضات و تشویق مردم برای حضور در صحنه اعتراضات به نوعی نقش اصلی را ایفا می نمایند، البته در کنار آن برخی از احزاب و تشکل های سیاسی نیز نقش آفرینی نموده اند، ولی هیچ کدام نمی توانند خود را متولی این حرکت بنامند.

این دیپلمات کشورمان با اشاره به این که تصمیم دولت فرانسه مبنی بر افزایش مالیات بر قیمت سوخت منجر به شروع این اعتراضات شد، اضافه نمود: نرخ سوخت در فرانسه بسیار بالا است و این باعث فشار بر اقشار کم درآمد و همچنین قشر متوسط که در حاشیه شهرها و روستاها زندگی می نمایند، گردیده است.

وی با بیان این که در اعتراضات اخیر در فرانسه اقشار مختلف مردم حضور پیدا نموده اند و در حال حاضر آن ها به نبود عدالت اجتماعی در این کشور معترض هستند، گفت: این اعتراضات ریشه در گذشته داشته، ولی افزایش مالیات بر قیمت سوخت جرقه ای بود که باعث شد این اعتراضات سر باز کند.

مهمان پرست با اشاره به نحوه برخورد پلیس فرانسه با معترضان و بازداشت تعدادی از شرکت نمایندگان در این اعتراضات، ادامه داد: با توجه به ادامه دار شدن این وضعیت آقای مکرون چاره ای جز این ندارد که با معترضان مذاکره کند و برای ایجاد رفاه اجتماعی در این کشور اقدامات جدیدی را انجام دهد.

وی با بیان این که کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا در حال حاضر با بحران های مختلفی روبرو هستند که از جمله این بحران ها، رشد جریان های افراطی و ملی گرا در برخی از این کشورها است، اعلام نمود: در همین چارچوب در طی ماه های اخیر شاهد این بودیم که موج ملی گرایی در کشورهایی همچون لهستان، مجارستان، ایتالیا، اسپانیا و... رشد نسبتا چشم گیری پیدا نموده و نیروهای گریز از اتحادیه اروپا در این کشورها در حال تقویت شدن هستند.

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه در ادامه همچنین با بیان این که نحوه تعامل آمریکا با اتحادیه اروپا و همچنین بحث برگزیت و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را از جمله دیگر مسائل کنونی اتحادیه اروپا، است، یادآور شد: در حال حاضر با توجه به وضعیت کنونی اتحادیه اروپا، کشورهای فرانسه و آلمان به گونه ای مدعی رهبری این اتحادیه هستند و در همین چارچوب دولت مردان فرانسوی بدون ایجاد زمینه سازی لازم و برخورداری از حمایت مردمی دست به انجام اصلاحاتی در این کشور زدند که این موضوع منجر به اعتراضات کنونی گردیده است. چنان که همان طور اشاره شد علی رغم این که دولت فرانسه مصوبه خود مبنی بر افزایش مالیات بر قیمت سوخت را به صورت موقت تعلیق کرد، معترضان هم چنان در خیابان ها حضور دارند و شعارهای آنها به سمت بر کناری مکرون، رییس جمهوری فرانسه سوق داده گردیده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این امکان وجود دارد که گروه های افراطی و ملی گرا در اروپا از این اعتراضات به نفع خود بهره برداری کند؟ گفت: این طبیعی است که آنها کوشش نمایند که رهبری این اعتراضات را در دست بگیرند و در راستای منافع خود از این اعتراضات استفاده نمایند.

مهمان پرست همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به این که این در طی روزهای اخیر شاهد انجام اعتراضات مشابه در کشورهای بلژیک و هلند بوده ایم و آیا این امکان دارد که این اعتراضات در کل اتحادیه اروپا فراگیر گردد؟ اظهارکرد: اعتراضاتی که در بلژیک و هلند صورت گرفت، در کنار نارضایتی مردم، بیشتر جنبه نمایشی و در راستای حمایت از اعتراضات فرانسه بود. با توجه به وضعیت اتحادیه اروپا بعید می دانم که این اعتراضات گسترده تر گردد و باعث ایجاد تغییرات عمده در این اتحادیه گردد.

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه همچنین در مورد اظهارات برخی از مقامات فرانسوی مبنی بر این که در حال آنالیز هستند که آیا روسیه در پشت این اعتراضات بوده است یا خیر؟ و این که مقامات دولت مکرون از آمریکایی ها خواسته اند که در امور داخلی این کشور دخالت ننمایند و با توجه به این مسائل آیا می توان گفت کشورهای خارجی در ادامه دار کردن اعتراضات در فرانسه نقش داشته اند، اعلام نمود: به نظر نمی رسد آن چه که در این زمینه مطرح گردیده است خیلی با ماهیت اعتراضات در فرانسه ارتباط مستقیمی داشته باشد و فکر نمی کنم مباحثی که در این زمینه مطرح می گردد، متناسب با واقعیت باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 آذر 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 615

به "آیا آمریکا و روسیه در پشت اعتراض های مردمی فرانسه هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا آمریکا و روسیه در پشت اعتراض های مردمی فرانسه هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید