چین بر 60 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی تعرفه بست

به گزارش دور زمین، پکن-خبرنگاران- چین در اقدامی تلافی جویانه علیه آمریکا امروز دوشنبه گفت که بر 60 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از آمریکا تعرفه اعمال می نماید.

چین بر 60 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی تعرفه بست

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران از روزنامه چاینا دیلی، بنا به اعلام این کشور از این پس تعرفه 10 تا 25 درصدی بر روی نزدیک به 60 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از آمریکا اعمال خواهد شد.

چین پیشتر نزدیک به 110 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از آمریکا را در اقدامی تلافی جویانه مشمول 5 درصد تعرفه نموده بود که حالا 60 میلیارد دلار دیگر شامل 10 تا 25 درصد تعرفه خواهد بود و مابقی مشمول همان 5 درصد است.

تعرفه هایی که چین در نظر گرفته است حدود 5 هزار قلم کالای آمریکایی را در بر می گیرد و از روز نخست ماه ژوئن سال جاری اجرایی خواهد شد.

چین تاکید نموده است اعمال تعرفه بر روی کالاهای آمریکایی نتیجه سیاست های واشنگتن است و پکن نشان داد که برای حراست از موسسات و شرکت های خود از هیچ اقدام ضروری و مقابله جویانه علیه آمریکا دریغ نخواهد کرد.

پیشتر دولت آمریکا روز آدینه گذشته گفت که میزان تعرفه 10 درصدی بر روی 200 میلیارد دلار از کالاهای چینی را به 25 درصد افزایش خواهد داد و در نظر دارد برای 325 میلیارد دلار دیگر از تولیدات چینی نیز همین میزان تعرفه را اعمال کند.

تعرفه ها در شرایطی از سوی چین اجرایی می گردد که تنها ساعاتی قبل دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا که ظاهرا از تصمیم چین اطلاع پیدا نموده بود به این کشور هشدار داد تعرفه ها علیه آمریکا را افزایش ندهد.

دونالد ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت: دلیلی ندارد که مصرف نماینده آمریکایی هزینه تعرفه هایی را که امروز در خصوص چین به اجرا در می آید، بپردازد.

وی اضافه نمود: این مساله بتازگی اثبات شده است، زمانی که فقط چهار درصد (این تعرفه ها) را آمریکا و 21 درصد آن را چین پرداخت کرد، زیرا چین به میزان زیادی برای کالا یارانه می پردازد همچنین در صورت خرید از کشوری که مشمول تعرفه نمی گردد یا خرید کالا از داخل آمریکا (که بهترین ایده است)، می گردد به طور کامل از تعرفه ها صرف نظر کرد این یعنی تعرفه صفر.

ترامپ ادامه داد: بسیاری از شرکت هایی که مشمول تعرفه شده اند، چین را به مقصد ویتنام و دیگر کشورهایی از این دست در آسیا ترک خواهند کرد به همین دلیل است که چین به شدت درصدد دستیابی به توافق است.

رئیس جمهوری آمریکا در توئیت دیگری نوشت: دیگر هیچ کس در چین نمی ماند که بتوان با او تجارت کرد این برای چین خیلی بد و برای آمریکا خیلی خوب است اما چین طی سال های زیادی به حدی از آمریکا سوءاستفاده نموده است که آنها به مراتب جلوتر هستند (روسای جمهوری ما کار لازم را انجام ندادند). از این رو، چین نباید تلافی کند، زیرا اوضاع بدتر خواهد شد.

ترامپ در توئیت دیگری اضافه نمود: من آشکارا به پرزیدنت شی و همه دوستانم در چین می گویم که چین به شدت آسیب خواهد دید، اگر به توافق نرسید، زیرا شرکت ها مجبور خواهند شد چین را به مقصد کشورهای دیگر ترک نمایند خرید در چین بسیار پرهزینه خواهد بود توافق خوبی داشتید که تقریبا کامل شده بود، اما کنار کشیدید.

رئیس کاخ سفید همچنین به چین هشدار داده که بهترین زمان برای دستیابی به توافق تجاری همین حالا است، در غیر این صورت اگر مذاکرات به دور دوم ریاست جمهوری وی بیانجامد، شرایط دستیابی به توافق به مراتب بدتر و سخت تر خواهد شد.

تازه ترین دور مذاکرات تجاری آمریکا و چین روز آدینه بدون دستاورد سرانجام یافت و ترامپ به بخش بازرگانی آمریکا دستور داد آغاز به اعمال تعرفه بر همه کالاهای وارداتی باقی مانده از چین کند.

رابرت لایتیزر مذاکره نماینده تجاری آمریکا گفت که ترامپ به تیم مذاکراتی واشنگتن دستور داده است فرآیند افزایش تعرفه ها بر همه کالاهای وارداتی از چین را در دستور کار قرار دهند چین نیز بخش کشاورزی آمریکا را با اعمال تعرفه های تلافی جویانه، تهدید نموده است.

گزارش رسانه ها حاکی است که چین تدابیر مقابله جویانه فراوانی برای رویارویی با آمریکا در جنگ تجاری دارد.

آساق**231**1904**

منبع: ایرنا
انتشار: 18 تیر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1766

به "چین بر 60 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی تعرفه بست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین بر 60 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی تعرفه بست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید