چهار کار که از دندان پزشک بی نیازتان می نماید!

به گزارش دور زمین، دندان ها عضو مهم و غیر قابل ترمیم بدن هستند. یعنی دندان اگر خراشیده گردد، مانند پوست دیگر سلول ها خود را تکثیر و ترمیم نمی نمایند.

چهار کار که از دندان پزشک بی نیازتان می نماید!

به گزارش گاردین، دندان ها به ما برای جویدن یاری می نمایند که اولین مرحله هضم هستند. اگر به سلامت دندان های خود اهمیت ندهیم برای درمان آن ها در خطر ویروس کرونا نیز هستیم. پیش از کرونا، اگر دندان تان خراب می شد تنها در زحمت رفتن به دندان پزشکی و پرداخت هزینه های نه چندان مقرون به صرفه میفتادیم. حالا با وجود کرونا ویروس، وقتی برای درمان دندان ها به دندان پزشکی (چه مراکز خصوصی و چه عمومی) مراجعه می کنید در معرض ابتلا به این ویروس مهلک نیز هستید؛ بنابراین در ادامه با مراحل صحیح مراقبت از دندان ها آشنا می شویم که احتیاج دندان پزشکی را در این روزهای اپیدمی به حداقل برسانیم.

1. تغذیه سالم

ویتامین های دی، کلسیم و پتاسیم در تضمین سلامت استخوان های بدن از جمله دندان ها الزامی هستند. تغذیه ما نقش مهمی در تامین ویتامین های نامبرده دارد؛ بنابراین این مواد غذای باید در سبد غذایی روزانه ما باشند. بعلاوه بهتر است سعی کنیم از خوردن و نوشیدن مواد شیرین و قندی امتناع کنیم. بهتر است همراه با هماهنگ سازی سبد غذایی خود برای سلامت استخوان ها، ورزش را نیز آغاز کنیم؛ زیرا با ورزش، ویتامین ها و مواد معدنی بیشتر جذب استخوان های بدن از جمله دندان ها می شوند. لطفا مراحل رسیدگی به دندان ها را (که در ادامه ذکر شده است) به ترتیب رعایت کنید. (روزی 2 الی 3 بار در روز)

2. نخ دندان

خلال دندان و نخ دندان به منظور خارج کردن جسم خارجی مانند تکه های غذا، از میان دندان ها هستند. اگر دندان های شما از یکدیگر فاصله ای دارند که غذا میان آن ها گیر نمی نمایند احتیاجی به استفاده از این محصولات ندارید. مواد غذایی گیر نموده در بین دندان ها اکسید شده و دلیل بودی بد دهان هستند سپس به مرور زمان موجب پوسیدگی دندان های مجاور می گردد. بهتر است اگر غذا بین دندان های شما گیر می نماید با نخ دندان یا خلال دندان جسم خارجی را بیرون بیاورید.

3. نوع مسواک مورد احتیاج

برترین نوع مسواک، مسواک های نرم (soft) هستند که به مرور زمان دندان ها را خراشیده و از بین نبرد. بهتر است از مسواک هایی بهره ببرید که برس لاتکس در اطراف آن به کار نرفته باشد؛ زیرا مواد لاتکس موجب پسروی لثه می گردد. از خمیر دندانی بهره ببرید که قوی و خورنده دندان ها نباشد.

4. محلول بعد از مسواک

می توانید برای مرحله پایانی تمیز کردن دندان ها، از محلول آب و نمک یا محلول های شست و شوی دهان بهره ببرید که شیرینی خمیر دندان بر دندان ها و لثه را باقی نگذارد و موجب سستی در لثه و خرابی دندان ها نگردد. دقت کنید از محلول های شرکتی بهره ببرید که شیرین نباشد و با درصد متناسب مصرف روزانه باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 فروردین 1401 بروزرسانی: 23 فروردین 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4793

به "چهار کار که از دندان پزشک بی نیازتان می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهار کار که از دندان پزشک بی نیازتان می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید