نگرانی هندی ها از کاهش صادرات برنج

به گزارش دور زمین، صادرات برنج باسماتی هند پس از ثبت رشد چشمگیر در سال مالی گذشته و جاری، به دلیل تحولات منفی در بازارهای خارجی، با ابهاماتی روبرو گردیده است.

نگرانی هندی ها از کاهش صادرات برنج

به گزارش خبرنگاران به نقل از بیزنس استاندارد، آمار سازمان توسعه صادرات محصولات کشاورزی و غذایی تولید گردیده نشان می دهد صادرات برنج باسماتی هند در سال مالی 2018-2017 به 26.87 میلیارد روپیه رسید که 32 درصد در مقایسه با 21.51 میلیارد روپیه در سال مالی پیش از آن رشد داشت. با این حال از نظر حجمی، رشد صادرات اندک و به میزان 4.06 میلیون تن در سال مالی 2018-2017 در مقایسه با 3.98 میلیون تن در سال مالی پیش از آن بود.

با این حال انتظار می رود صادرات برنج باسماتی هند پس از رشد قوی در فاصله آوریل تا ژوییه سال 2018، در سال مالی جاری کمتر گردد. صادرکنندگان هندی شاهد پنج میلیارد روپیه پرداخت پول در کشورهایی مانند ایران بودند.

صادرات برنج باسماتی هند 14 درصد در فاصله آوریل تا ژوییه سال جاری رشد کرد و به 11.58 میلیارد روپیه در مقایسه با 10.15 میلیارد روپیه در مدت مشابه سال 2017 رسید. با این حال از نظر حجمی، میزان صادرات در چهار ماه نخست سال جاری تغییر چندانی نداشت و 1.57 میلیون تن در مقایسه با 1.56 میلیون تن در مدت مشابه سال گذشته بود.

در این بین، مقررات دشوار گیرانه اتحادیه اروپا در خصوص استفاده از آفت کش ها به افت چشمگیر صادرات به این منطقه (58 درصد از نظر حجمی و 40 درصد از نظر ارزش) منجر گردیده است. منابع بازرگانی انتظار دارند هند به تدریج کل بازار اتحادیه اروپا را که به 400 هزار تن می رسد، از دست بدهد.

افت صادرات به اتحادیه اروپا با خرید بالا از ایران جبران گردیده بود اما صادرکنندگان برنج باسماتی هند اخیرا با مشکلات پرداخت از سوی واردکنندگان ایرانی روبرو گردیده اند. تحریم های تجاری آمریکا علیه ایران که در نوامبر به اجرا درمی آید ممکن است مانع تجارت میان هند و ایران گردد.

اگرچه در سال مالی جاری نگرانی ها نسبت به زیان عمده به دلیل تحریم ها با حجم بالای تجارت در چهار ماه نخست که معادل 72 درصد از کل واردات سال مالی گذشته بوده، تا حدودی خنثی گردیده اما میزان صادرات به ایران تعیین نیست و به تحولات آینده مشروط است.

نگرانی دیگر دنبال کردن اقدام اتحادیه اروپا از سوی عربستان سعودی و دشوارگیری فزاینده این کشور در قبال مسئله آفت کش ها است. با این حال هنوز هیچ ابلاغ رسمی در این باره صورت نگرفته است.

عربستان سعودی و ایران به اتفاق مقصد 60 تا 70 درصد از صادرات برنج باسماتی هند هستند و بنابراین تاثیر قابل توجهی روی صنعت این کشور دارند.

انتشار: 15 دی 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 788

به "نگرانی هندی ها از کاهش صادرات برنج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی هندی ها از کاهش صادرات برنج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید