شرکت وزیر بهداشت در چهلمین سالگرد بیانیه آلماآتا در قزاقستان

به گزارش دور زمین، قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل از حضور جمهوری اسلامی ایران در چهلمین سالگرد بیانیه آلماآتا در قزاقستان اطلاع داد و گفت: در این مراسم، وزیر بهداشت کشورمان با وزرای بهداشت قزاقستان، اندونزی و روسیه دیدار خواهد داشت.

شرکت وزیر بهداشت در چهلمین سالگرد بیانیه آلماآتا در قزاقستان

به گزارش خبرنگاران، دکتر محسن اسدی لاری در خصوص برگزاری چهلمین سالگرد بیانیه آلماآتا در کشور قزاقستان، گفت: در سال 1977 در سی امین مجمع دنیای بهداشت در شوروی سابق (قزاقستان Alma-Ata )، شعار سلامتی برای همه تا سال 2000 (HFA 2000) اعلام و بیانیه آلماآتا منتشر شد.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل هدف بیانیه آلماآتا را تاکید بر دستیابی همه مردم دنیا به سطحی از سلامتی جسمی، روانی و اجتماعی در سال 2000 میلادی دانست و گفت: این بیانیه درصدد است تا برای همه مردم امکان برخورداری از یک زندگی موثر و مولد را فراهم کند.

اسدی لاری با اشاره به افزایش دسترسی به خدمات سلامت در ایران بعد از انقلاب اسلامی، گفت: پس از انقلاب اسلامی ایران با توجه به تاکیدات امام راحل مبنی بر ایجاد عدالت در جامعه با تقدم روستائیان بر شهرنشینان، بیانیه آلماآتا در سال 1363 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

وی اضافه نمود: چهلمین سالگرد بیانیه آلماآتا، در قالب اجلاسی دو روزه 3 و 4 آبان ماه امسال با حضور وزرای بهداشت 194 کشور دنیا در شهر آستانه قزاقستان برگزار خواهد شد.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل با اشاره به حضور وزیر بهداشت کشورمان به همراه معاون بهداشت و یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان در مراسم چهلمین سالگرد بیانیه آلماآتا، اضافه نمود: با توجه به تجربیات بسیار خوب وزیر بهداشت کشورمان در بحث سلامت، دکتر هاشمی به پنج نشست دعوت شده اند و ریاست سومین نشست عمومی با وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

بنابر اعلام وبدا، اسدی لاری اضافه نمود: همچنین در حاشیه این اجلاس، وزیر بهداشت کشورمان دیدارهای جداگانه با تعدادی از وزرای بهداشت کشورهای دنیا خواهد داشت و مقرر است در این دیدارها تفاهم نامه جامع بهداشت و درمان با تعدادی از این کشورها منعقد گردد. همچنین وزیر بهداشت کشورمان با وزیر بهداشت روسیه نیز دیدار خواهد نمود.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل در انتها یکی از اهداف برگزاری چهلمین سالگرد بیانیه آلماآتا را تاکید مجدد بر اجرا و ارتقای مراقبت های اولیه سلامت عنوان نمود و گفت: کوشش بر این است تا برای 11 سال آینده، ضمن تکمیل مراقبت های اولیه سلامت، پوشش همگانی خدمات سلامت، کاهش پرداختی از جیب برای هزینه های درمانی، حمایت های مالی و افزایش کیفیت و کارایی خدمات سلامت تحقق یابد. البته به نظر می رسد که ایران در این زمینه از صندلی خوبی برخوردار است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 اسفند 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1080

به "شرکت وزیر بهداشت در چهلمین سالگرد بیانیه آلماآتا در قزاقستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت وزیر بهداشت در چهلمین سالگرد بیانیه آلماآتا در قزاقستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید