حساسیت روسیه و ترکیه به گسترش تقابل در جنگ قره باغ

به گزارش دور زمین، روسیه و ترکیه در حالی که نسبت به تهدید بروز یک تقابل گسترده تر حساس هستند، فعلا دست داشتن شان در نزاع قره باغ را محدود به ارائه یاریهای انساندوستانه و میزانی از یاری نظامی نموده اند.

حساسیت روسیه و ترکیه به گسترش تقابل در جنگ قره باغ

جهت دریافت خدمات معماری ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، آنکارا حمایت قاطع خود از جمهوری آذربایجان در جنگ با ارمنی ها در این منطقه کوهستانی را در راستای تقویت نفوذ بین المللی ترکیه می داند. مسکو هم مصمم به دفاع از منافعش در این حوزه جنوب قفقاز است.

اما هیچ یک نمی خواهند به داخل یک جنگ تمام عیار کشیده شوند و مقاطعه کاران نظامی خصوصی می گویند مسکو و آنکارا تا حد زیادی چشمشان را روی نقش مزدورانی که احتمالا دارند در هر دو سمت می جنگند می بندند تا از دامن زدن به تنشها اجتناب نمایند.

تحلیلگران سیاسی و نظامی می گویند، ترکیه به عنوان یک عضو ائتلاف ناتو که در سالهای اخیر تامین تسلیحات برای جمهوری آذربایجان را افزایش داده، احتمالا در صورتی که همپیمانش به پیشروی در قره باغ ادامه دهد از مداخله نظامی عمیقتر خودداری می نماید.

آنها همچنین گفتند، روسیه که با ارمنستان پیمان دفاعی دارد، با جمهوری آذربایجان هم روابطی خوب داشته و بعید است که مستقیما درگیری نظامی پیدا کند، مگر آن که جمهوری آذربایجان دست به یک حمله عمدی علیه خاک ارمنستان بزند.

پیر رازو، یک مدیر آکادمیک در بنیاد مدیترانه ای مطالعات راهبردی فرانسه بیان داشت: سوال اساسی این است؛ آیا کرملین خواهان بازگشت منطقه قره باغ به جمهوری آذربایجان است؟

حمایت ترکیه از جمهوری آذربایجان حیاتی بوده و تسلیحات برتر و پیشروی های میدانی جمهوری آذربایجان انگیزه آن برای دستیابی به یک توافق صلح پایدار را کاهش داده است.

آنکارا این مساله را که سربازانش در این جنگ دخیل هستند رد می نماید اما الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان تایید نموده بعد از برگزاری رزمایشی در تابستان چند فروند جنگنده اف-16 ترکیه در جمهوری آذربایجان مانده اند و همچنین گزارشهایی از استفاده دو طرف جنگ از پهپادهای روسی و ترکیه ای وجود دارد.

روسیه تامین نماینده اصلی تسلیحات ارمنستان است، هر چند که به جمهوری آذربایجان هم که همچون ارمنستان چندین دهه بخشی از اتحاد شوروی سابق بوده، سلاح میفروشد.

روسیه اعلام داشته، تمامی کمکهای لازم را در صورتی که جنگ به خاک ارمنستان سرایت کند به عمل می آورد.

یک مقاطعه کار نظامی خصوصی روسیه بدون ذکر نامش به رویترز با استناد به اطلاعات تایید نشده ای از جانب یک همکارش گفت، مزدوران روس به قره باغ رفته اند.

آلکساندر بورودای، یک رهبر سابق جدایی طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین اظهار کرد، تعدادی شبه نظامی روس که اکثرا ارمنی تبار هستند به صورت خصوصی به قره باغ رفته اما طولانی مدت آنجا نمانده اند.

او گفت: آنها سریعا فهمیدند که در آنجا از آنها استفاده مناسبی نخواهد شد.

مسکو و آنکارا مساله حضور شبه نظامیان خارجی در این منطقه را یک تهدید برای ثبات خوانده اند.

بعد از آنکه ارمنستان گزارش دستگیرکردن دو شبه نظامی سوری را داد، روسیه برآورد کرد 2000 مزدور اهل خاورمیانه در جنگ شرکت دارند و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت، ارمنستان برای جنگش از شبه نظامیان کرد استفاده می نماید. این گزارشها به صورت مستقل تایید نشده اند.

فئودور لوکیانوف، تحلیلگر سیاسی گفت، بعید است که دخالت روسیه در سطح حمایتی باشد که جدایی طلبان در شرق اوکراین دریافت کردند و مسکو حتی یک حمله تصادفی به خاک ارمنستان را یک اقدام تجاوزگرانه تلقی نخواهد کرد.

مسکو دارای روابطی عملگرایانه با آنکارا بوده که در گذشته بر بحران ها غلبه نموده است و هر دو نگران امنیت خط لوله های نفت و گاز خود در جمهوری آذربایجان هستند.

اما رازو گفت، مداخله عمیق تر روسیه در صورتی که جمهوری آذربایجان به ایروان یا پایگاه نظامی روسیه در گیومری واقع در شمال غرب پایتخت حمله کند، محتمل خواهد بود.

او گفت: روسیه تعدادی پست دیده بانی در طول مرزهای ارمنستان ایجاد نموده تا یک بیانیه بدهد. اما ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در عین حال تصریح نموده این حمایت از ارمنستان هنوز به سطحی که این کشور واقعا به آن احتیاج داشته و خواهانش باشد، نرسیده است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3404

به "حساسیت روسیه و ترکیه به گسترش تقابل در جنگ قره باغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حساسیت روسیه و ترکیه به گسترش تقابل در جنگ قره باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید