تفویض اختیار به مدارس نمی تواند معطل بودجه بماند

به گزارش دور زمین، مدیرکل ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات آموزش و پرورش با اشاره به واگذاری بخشی از اختیارات مدارس به مدیران و اولیاء اظهار کرد: نمی توانیم دست روی دست بگذاریم که مشکل مدارس روستایی حل گردد تا بعد اقدام به اجرای این برنامه کنیم.

تفویض اختیار به مدارس نمی تواند معطل بودجه بماند

به گزارش گروه اجتماعی دور زمین، زهرا مظفر با بیان اینکه برنامه ارزیابی عملکرد در امسال بر اساس برنامه ابلاغی وزیر در فروردین ماه آماده شده است گفت: تفاوت آن با رویکرد برنامه سال قبل به این شکل است که بر اساس زیر نظام های آموزش و پرورش طراحی شده و یک سری برنامه های الزامی، اختیاری و اقتضایی با رویکرد مدرسه محوری تدوین خواهد شد.

وی اضافه نمود: مناطق برای اولین بار با شرکای آموزش و پرورش از جمله مدیران مدارس، کارشناسان مناطق، اولیاء و نماینده دبیران در منطقه طی جلساتی از برنامه ابلاغی استان ها ساحت هایی بومی را در نظر می گیرند و اهداف و احتیاج دانش آموزان را مد نظر قرار می دهند.

مظفر با بیان اینکه این برنامه اختیاری به مدیران مدرسه می دهد که با تعامل و رویکرد گفتمان سازی و مشارکت و خرد جمعی به فهم مشترک در تصمیم گیری در مدرسه برسند گفت: این برنامه منجر به برنامه سالانه مدارس می گردد و ارزیابی آن نیز برعهده ماست تا از سطح ستاد و مدارس و منطقه اقدام به رصد کنیم.

مظفر یادآور شد: در گذشته 100 در صد برنامه ها از سوی ستاد ابلاغ می شد ولی امروز برای اولین بار اختیار به مدارس هم داده شده که بخشی از برنامه ها را بر مبنای احتیاج دانش آموزان طراحی نمایند.

وی ادامه داد: مسائل مالی تا امروز حل نشدنی بوده ولی ما نمی توانیم دست روی دست بگذاریم که مشکل مدارس روستایی حل گردد تا بعد اقدام به اجرای این برنامه کنیم.

در ادامه ابراهیم سحرخیز، معاون اسبق وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه سند تحول بر اساس پژوهش های چندساله و آسیب شناسی و مطالعه در قالب آمایش سرزمینی اخذ شده است، گفت: ما شش زیر نظام داریم که ارکان اصلی سند تحول هستند و قرار بود توسط شورای عالی آموزش و پرورش مشارکت آحاد ذینفعان را درپی داشته باشد ولی اینکه این مشارکت چگونه فراهم می گردد باید توسط آموزش و پرورش ارزیابی گردد.

وی اضافه نمود: قدم مثبتی است که مدارس نیز در حوزه برنامه ریزی مشارکت نمایند؛ اما حلقه مفقوده این نگاه، عدالت آموزشی است. اگر دست یک مدرسه در منطقه محروم را باز بگذاریم، چه امکاناتی دارد که بخواهد از اختیارات خود استفاده کند؟.

سحرخیز که در برنامه ای رادیویی صحبت می کرد اضافه نمود: مدارس غیردولتی و مدارس شهر تهران و نقاط برخوردار نیز می توانند مانند یک مدرسه هیئت امنایی مشارکت نموده و به آموزش و پرورش اعلام نمایند که در یک سال آینده قصد دارند به کجا برسند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2117

به "تفویض اختیار به مدارس نمی تواند معطل بودجه بماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفویض اختیار به مدارس نمی تواند معطل بودجه بماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید