این قارچ دریایی، پلاستیک را تجزیه می نماید

به گزارش دور زمین، دانشمندان اخیراً نوعی قارچ دریایی را شناسایی نموده اند که با بهره گیری از تابش فرابنفش خورشید، قادر به تجزیه پلاستیک هاست. امید می رود با استفاده از این روش طبیعی، آلودگی های دریایی کاهش یابد.

این قارچ دریایی، پلاستیک را تجزیه می نماید

غزال زیاری: واضح است که بشر در عصر حاضر با مشکل بزرگی به نام زباله های پلاستیکی روبه رو است؛ اما در این میان، کوشش های زیادی هم برای پاک سازی این زباله ها انجام می گردد.

تحقیقات حکایت از آن دارد که طبیعت هم به این نبرد پیوسته است؛ دانشمندان اخیراً نوعی قارچ دریایی را شناسایی نموده اند که در خط مقدم بلعیدن پلاستیک ها واقع شده است.

این قارچ که Parengyodontium album نام دارد، همراه با سایر جانداران دریایی روی نمونه هایی از زباله های پلاستیکی پاک سازی شده از لکه زباله اقیانوس آرام شمالی یافت شده است که در دسامبر 2019 و در مأموریت 3 اقیانوس آرام شمالی بیرون کشیده شده بود. بلافاصله بعد از مشاهده این قارچ، زیست شناسان دریایی مؤسسه تحقیقات دریایی سلطنتی هلند با همکاری دانشگاه اوترخت و کارشناسانی از پاریس، کپنهاگ و سوئیس به جداسازی و شناسایی این قارچ پرداختند.

قارچی که پلی اتیلن را تجزیه می نماید

در ادامه این مسیر، آن ها این قارچ را در آزمایشگاه رشد دادند و مشاهده کردند که توانایی تجزیه پلی اتیلن را دارد. پلی اتیلن یکی از رایج ترین پلاستیک های مورداستفاده در مواردی مانند فیلم بسته بندی، کیسه های مواد غذایی، بطری ها، اسباب بازی ها و وسایل خانه است.

در تحقیقات قبلی، محققان به باکتری ها و آنزیم هایی برخورده بودند که می توانند از زباله های پلاستیکی عبور نمایند؛ اما قارچ دریایی پلاستیک خوار پدیده نادری است و حالا قارچ P.album به چهارمین عضو باشگاه پلاستیک خواران نخبه تبدیل شده است.

دانشمندان در عین حال پیروز به سنجش اندازه انحطاط پلاستیک به وسیله این قارچ ها شدند و این موضوعی است که این کشف را به مراتب هیجان انگیزتر نموده است.

آنالیز های آزمایشگاهی حکایت از آن دارد که زباله های دریایی پلی اتیلن (PE) که در معرض نور ماوراءبنفش قرار می گیرند، با نرخ 0.044 درصد در روز به وسیله قارچ شکسته می شوند و به عنوان منبع انرژی مورداستفاده قرار می گیرند.

فقط با حضور ماوراءبنفش

آنیکا واکسما، نویسنده ارشد این مطالعه دراین باره گفت: در آزمایشگاه، قارچ P.album تنها پلی اتیلنی را تجزیه می نماید که حداقل برای مدت کوتاهی در معرض اشعه ماوراءبنفش قرارگرفته باشد. این بدان معناست که در اقیانوس، قارچ فقط قادر است تا پلاستیکی را که در ابتدا نزدیک به سطح آب شناور بوده است، تجزیه کند. قبلاً می دانستیم که اشعه ماوراءبنفش به خودی خود پلاستیک را به صورت مکانیکی تجزیه می نماید، اما تحقیقات ما نشان می دهد که این اشعه، روند تجزیه پلاستیک بیولوژیکی به وسیله قارچ های دریایی را نیز تسهیل می نماید.

در این میان، یک نکته منفی بالقوه وجود دارد و آن هم این است که بعید به نظر می رسد که قارچ در جریان این فرآیند، اندازه زیاد کربن موجود در پلی اتیلن را ببلعد؛ در عوض بیشتر آن را به دی اکسید کربن تبدیل نموده و گازهای گلخانه ای دفع می نماید که البته طبق گزارش ها، اندازه کمی است (معادل همان اندازه دی اکسید کربنی که انسان هنگام تنفس آزاد می نماید) و از همین رو از نظر محققان، یک مشکل زیست محیطی نو تلقی نمی گردد.

امید به یافتن گونه های مشابه

واکسما در ادامه به این نکته اشاره نمود که احتمالاً قارچ های ناشناخته دیگری هم وجود دارند که پلاستیک ها را در سطح و زیر دریا تجزیه می نمایند: قارچ های دریایی می توانند مواد پیچیده ساخته شده از کربن را تجزیه نمایند. مقادیر قارچ های دریایی بسیار زیاد است؛ درنتیجه این احتمال وجود دارد که علاوه بر چهار گونه شناسایی شده، گونه های دیگری نیز در تجزیه پلاستیک نقش داشته باشند.

درعین حال گزارشی منتشر شده که حکایت از آن دارد که Ocean Cleanup از زمان اولین بارگیری اش در سال 2019 تا به امروز حدود 10 میلیون کیلوگرم زباله دریایی را از لکه زباله بزرگ اقیانوس آرام و از رودخانه های آلوده نماینده کلیدی در سراسر دنیا خارج نموده است.

منبع: newatlas

227321

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 خرداد 1403 بروزرسانی: 18 خرداد 1403 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 6020

به "این قارچ دریایی، پلاستیک را تجزیه می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این قارچ دریایی، پلاستیک را تجزیه می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید