استقبال ترامپ از توافق دولت مستعفی یمن و جدایی طلبان جنوب

به گزارش دور زمین به نقل از پایگاه النشره، رئیس جمهور آمریکا در واکنش به توافق دولت مستعفی یمن و جدایی طلبان جنوب این کشور، در پیامی توئیتری این توافق را آغازی بسیار خوب بیان نمود.

استقبال ترامپ از توافق دولت مستعفی یمن و جدایی طلبان جنوب

دونالد ترامپ که کشورش از مهمترین حامیان ائتلاف سعودی در تجاوز به یمن است در عین حال تمام گروه ها را به تلاش برای دستیابی به توافقی همه جانبه دعوت کرد.

گفتنی است که منابع خبری عصر سه شنبه از امضای توافق ریاض میان شورای انتقالی جنوبی و رئیس جمهور مستعفی یمن با نظارت ولیعهد سعودی و ابوظبی خبر دادند.

محمد بن سلمان قبل از امضای توافق مدعی شد: عربستان مایل به وحدت و ثبات یمن است. عربستان در راستای رفع مسائل میان یمنی ها حرکت می کند. هدف اساسی پیروزی ملت یمن و مقابله با دخالت های خارجی در امور داخلی یمن است. عربستان به دنبال تحقق خواسته های ملت یمن و دست یابی به راهکار سیاسی است. توافق ریاض افقهای راهکار سیاسی را می گشاید.

رسانه ها ساعاتی قبل مفاد آنرا منتشر کرده بودند.

روزنامه السبق عربستان به نقل از منابع آگاه گفت: مهم ترین بندهای توافق ریاض شامل این موارد است:

-پایبندی به حقوق کامل شهروندان و ممانعت از تبعیض نژادی و مذهبی.

-توقف حملات رسانه ای.

-یکپارچه کردن تلاش ها تحت رهبری ائتلاف عربی برای مقابله با انصارالله.

-مقابله با داعش و القاعده.

-تشکیل کمیته ای از ائتلاف عربی برای پیگیری اجرای توافق.

-مشارکت شورای انتقالی در هیئت دولت برای مذاکرات درباره راهکار نهایی.

آناتولی هم درباره مفاد آن گزارش داده بود که مفاد آن شامل تشکیل دولت با حداکثر 24 وزیر که توسط رئیس جمهوری و در مشورت با نخست وزیر انتخاب می شوند و ساختار سیاسی و پست های وزارتی به صورت برابر بین استان های جنوبی و شمالی تقسیم می شود.

تمام نیروهایی که از آغاز ماه آگوست 2019 از مواضع و پایگاه های اصلی خود به سمت استان های عدن، ابین، شبوه حرکت کردند با تمام افراد و سلاح هایشان به جایگاه های پیشین خود بازگردند و نیروهای امنیتی حکومت محلی در سراسر استان طی 15 روز از تاریخ امضای این توافق جایگزین آنها می شوند.

یکسان سازی نیروها و انضمام آنها به وزارت دفاع و صدور تصمیم های لازم و توزیع آنها بر اساس طرح های ارائه شده با نظارت مستقیم فرماندهی ائتلاف متجاوز عربی در یمن طی 6 روز پس از تاریخ امضای توافق.

سازماندهی مجدد نیروهای ویژه و مبارزه با تروریسم در استان عدن و انتخاب اعضای جدید آن از بین نیروهای دولت مستعفی و تشکیلات وابسته به شورای انتقالی، آموزش این نیروها و تعیین فرمانده برای آنها و شماره گذاری آنها به عنوان نیروهای امنیتی وابسته به وزارت کشور.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2183

به "استقبال ترامپ از توافق دولت مستعفی یمن و جدایی طلبان جنوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقبال ترامپ از توافق دولت مستعفی یمن و جدایی طلبان جنوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید