آیا می توان جلوی کاهش قد ناشی از افزایش سن را گرفت؟

به گزارش دور زمین، با افزایش سن، از دست دادن مقداری از قد طبیعی است، اما اگر شما در هر دهه از عمرتان بیش از نیم اینچ (یک سانتیمتر و سه میلیمتر) از قدتان را از دست بدهید پس یعنی یک مشکل جدی دارید.

آیا می توان جلوی کاهش قد ناشی از افزایش سن را گرفت؟

به گزارش ، همه ما با افزایش سن، مقداری از قد خود را از دست می دهیم. مطالعات نشان می دهند یک فرد معمولی بعد از 40 سالگی، به ازای هر دهه از زندگی اش، تقریبا یک و سه دهم اینچ از قدش کم می گردد.

این کاهش قد اندک و تدریجی، طی سالها، مقدار قابل توجهی خواهد شد. مطالعه ای که روی 8600 زن 60 سال به بالا صورت گرفت نشان داد قد آن ها به طور متوسط 2 اینچ کاهش یافته بود.

شاید این سوال برای تان پیش آمده باشد که چرا این اتفاق می افتد و آیا برای پیشگیری از آن می توانید کاری بکنید؟ جواب این است که هر چند این فرایندی طبیعیست، اما می توان با سبک زندگی، تا حدودی آن را محدود کرد. با حفظ سلامت استخوان ها می توانید از کاهش قد ناشی از افزایش سن تان پیشگیری کنید.

با افزایش سن، از دست دادن مقداری از قد طبیعی است، اما اگر شما در هر دهه از عمرتان بیش از نیم اینچ (یک سانتیمتر و سه میلیمتر) از قدتان را از دست بدهید پس یعنی یک مشکل جدی مانند پوکی استخوان دارید. همانطور که می دانید پوکی استخوان به معنی از دست دادن توده استخوانیست که کاهش قد ناگهانی یکی از علائم آن است.

چرا قدمان کوتاه می گردد؟ ستون فقرات جوری طراحی شده که از نخاع محافظت کند یعنی از عصب هایی که به مغز می روند و از مغز هم به سایر قسمت های بدن کشیده می شوند.

این عصب ها حساس و ظریفند و عملکرد های مهم زیادی را کنترل می نمایند، مثلا توانایی حرکت کردن و حس کردن چیزها. هر چه بیشتر از این عصب ها محافظت گردد بهتر است و چیزی سخت تر از استخوان وجود ندارد!

استخوان های ستون فقرات که به آن ها مهره گفته می گردد، روی هم قرار گرفته اند، اما بین شان دیسک ها قرار گرفته اند.

این دیسک ها که به آن ها صفحات میان مهره ای می گویند، بافت ژل مانندی دارد که برای مهره ها مانند بالشتک عمل نموده و از آن ها در برابر ضربه و آسیب محافظت می نماید. 80 درصد دیسک ها از آب تشکیل شده است.

با افزایش سن، دیسک ها خشک تر می شوند و از حجم شان کم می گردد و در نتیجه بهم فشرده تر می شوند. از آنجاییکه شما دیسک های زیادی دارید، این فشردگی باعث می گردد تدریجا با از دست رفتن آب دیسک ها، از قدتان کاسته گردد. زن ها نسبت به مردها، کاهش قد بیشتری دارند.

مطالعه ای دریافته مرد ها بین سنین 30 و 70 سالگی، حدود یک اینچ از قدشان را از دست می دهند، در حالیکه زن ها طی همین دوره از عمرشان، تقریبا دو اینچ از قدشان کم می گردد.

کاهش قد بیشتر از این میزان یا کاهش قد ناگهانی می تواند علامت شکستگی فشاری ستون فقرات باشد. این شکستگی ها در افرادی که پوکی استخوان دارند معمول است که می تواند تنها با یک ضربه روی بدهد.

برخی از خانم ها وقتی که به شدت سرفه می نمایند یا وقتی که ناگهان وضعیت بدنی خود را تغییر می دهند دچار چنین عارضه ای می شوند.

شکستگی فشاری می تواند دردناک باشد، اما ممکن است بدون علامت هم باشد و گاهی فقط در عکسبرداری با اشعه ایکس که به صورت روتین انجام می گردد کشف می گردد.

پوکی استخوان، ریسک شکستگی ها را بسیار افزایش می دهد. در مطالعه ای که روی بیش از 3000 زن بالای 70 سال انجام شد نشان داد آن هایی که طی یک دوره دو ساله، 2 اینچ یا بیشتر از قدشان کم شده بود، 21 درصد بیشتر در معزض شکستگی استخوان لگن بوده اند.

شما می توانید با در پیش دریافت سبک زندگی سالم از ریسک کاهش قد ناشی از پوکی استخوان پیشگیری کنید.

تمرینات قدرتی و ورزش های با شدت بالا (در صورتیکه سالم باشید) یاری خواهد نمود استخوان ها تقویت شده و توده استخوانی تان حفظ گردد. ویتامین K2 نیز برای سلامت استخوان مهم است.

در مورد نقش کلسیم و ویتامین D. در سلامت استخوان ها زیاد شنیده ایم، اما مطالعات نشان داده اند مصرف مکمل های کلسیم یا ویتامین D. نمی تواند از شکستگی استخوان پیشگیری کند. اما دریافت کلسیم و ویتامین D. کافی برای سلامت عمومی ضروریست.

تمرینات قدرتی و ورزش های با شدت بالا، ریسک کاهش توده استخوانی پاتولوژیکال را کاهش می دهند، اما در مورد کاهش قد طبیعی ناشی از افزایش سن چطور؟

مطالعه ای دریافته افرادی که به طور مرتب، طی دوره ای از زندگی خود ورزش های هوازی انجام می دادند، نسبت به آن هایی که تقریبا هیچ تحرکی نداشتند، خیلی کمتر قد از دست داده بودند.

سایر فاکتور هایی که می توانند به روند کاهش قد ناشی از بالا رفتن سن سرعت بدهند شامل سیگار کشیدن، مصرف الکل و مصرف برخی از دارو ها مانند پردنیزون و سایر دارو های استروئیدی می شوند.

به وضعیت بدنی تان نیز باید توجه داشته باشید. وضعیت نادرست بدنی باعث می گردد کوتاهتر از قد واقعی تان به نظر برسید. در واقع ژست بدنی نادرست می تواند یک و نیم اینچ از قدتان کم کند.

بیشتر افراد، قد از دست می دهند، اما طبق گفته یکی از محققان پوکی استخوان در دانشگاه نبراسکا اوهاما این امکان وجود دارد که بدون کاهش قد قابل توجهی به سنین پیری برسیم و سبک زندگی این میان تاثیر گزار است!

به غیر از سبک زندگی باید از چگالی استخوانی تان مطلع باشید. توصیه شده است زنان در 65 سالگی برای اولین بار، تست سنجش تراکم استخوان انجام دهند. اما اگر شما ریسک فاکتور هایی برای پوکی استخوان دارید باید زودتر این کار را انجام دهید.

اگر T-score شما 2.5- یا کمتر باشد نشان می دهد پوکی استخوان دارید. امتیاز بین 1- و 2.5- نشاندهنده پایین بودن تراکم استخوان است، اما نه آنقدر که پوکی استخوان محسوب گردد

منبع: برترین ها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 19 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1411

به "آیا می توان جلوی کاهش قد ناشی از افزایش سن را گرفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می توان جلوی کاهش قد ناشی از افزایش سن را گرفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید