آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایتالیا

به گزارش دور زمین، ایتالیا با داشتن جاذبه های تاریخی متعدد، کشوری مجذوب کننده و دوست داشتنی برای گردشگران به شمار می رود، اما تمام این مجذوب کنندهیت به خاطر آثار تاریخی و دیدنی های ایتالیا نیست بلکه فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایتالیا نیز از دلایل مهم جذب گردشگران به کشور چکمه است.

آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایتالیا

به طور کلی برای سفر به هر کشوری، بهتر است که با فرهنگ مردم آن آشنا شوید تا بتوانید تعامل خوبی با شهفرایندان آن کشور داشته باشید. ایتالیا نیز از این قاعده مستثنی نیست و آشنایی با فرهنگ مردم ایتالیا و سبک زندگی ایتالیایی به شما یاری می نماید تا بدون کمترین دغدغه ای به ایتالیا سفر کنید و تجربه ای فراموش نشدنی از تور ایتالیا داشته باشید.

درباره فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایتالیا

ایتالیا از نظر فرهنگی یکی از کشورهای برجسته دنیا به شمار می رود و با توجه به تاریخ و تمدن کهن خود، خاستگاه پدیده های مهم و تاثیرگذاری چون امپراتوری روم باستان، کلیسای کاتولیک، رنسانس، انقلاب علمی و سبک های هنری و معماری رمانسک (Romanesque)، باروک (Baroque) و نئوکلاسیک (Neo-classicism) و بعلاوه تجربه های ناخوشایندی چون فاشیسم بوده است.

بعلاوه ایتالیا چهره های تاریخی، علمی و هنری متعددی به دنیا معرفی نموده است که میکل آنژ (Michelangelo)، لئوناردو داوینچی (Leonardo da Vinci)، آمریگو وسپوچی (Amerigo Vespucci)، آنتونیو ویوالدی (Antonio Vivaldi)، گالیلئو گالیله (Galileo Galilei) و … را به دنیا معرفی نموده است که نشان دهنده اهمیت و سطح بالای فرهنگ کشور ایتالیا است.

اگرچه می شود گفت که یونان باستان پایه گذار فرهنگ غربی است، اما این امپراتوری روم باستان ایتالیا بود که باعث رشد و نمو این فرهنگ شد و آن را به بالاترین حد خود رساند تا جایی که فرهنگ رم ایتالیا به عنوان فرهنگ معیار دنیای باستان شناخته می شد. بعلاوه با تبدیل مسیحیت به دین رسمی امپراتوری روم باستان، تاثیر فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایتالیا بر دنیا افزایش یافت.

اگرچه می شود گفت که یونان باستان پایه گذار فرهنگ غربی است، اما این امپراتوری روم باستان ایتالیا بود که باعث رشد و نمو این فرهنگ شد و آن را به بالاترین حد خود رساند

برای بیش از دو هزار سال، تاریخ و فرهنگ ایتالیا شاهد فراز و نشیب های متعدد و مهاجرت ها و تهاجم های مختلف بود تا پیش از اتحاد در سال 1861، از چندین کشور و دولت شهر مستقل تشکیل شده بود. با توجه به این اتحاد و ادغام دیرهنگام و بافت فرهنگی و تاریخی شبه جزیره ایتالیا، فرهنگ بومی کشور ایتالیا نیز بسیار متنوع است. در واقع هر چیزی که امروزه به عنوان فرهنگ و آداب و رسوم مردم کشور ایتالیا می شناسیم، از گوشه و کنار این کشور نشأت گرفته و می توان ریشه های آن را پیدا کرد. با اینحال تاثیر فرهنگ ایتالیا در فرهنگ دنیا و دیگر کشورها، به شدت قوی و دامنه دار است.

با وجود غنای بسیار بالای فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایتالیا، اما بدون شک می توان هنر، موسیقی، مُد و غذا را از مهمترین جنبه های فرهنگ ایتالیایی دانست. بد نیست بدانید که ایتالیا زادگاه اپرا است و برای نسل های متمادی، زبان رسمی اپرا در سرتاسر اروپا و بدون توجه به ملیت آهنگساز، ایتالیایی بوده است. هنر نمایشنامه نویسی دنیا و به ویژه ژانر کمدی، به شدت مدیون هنرمندان و نویسندگان ایتالیایی قرن شانزدهم میلادی است. پایکوبی باله پیش از اینکه به فرانسه رفته و شکوفا شود، از ایتالیا شروع شده بود و امروزه غذاهای چون انواع پاستا و پیتزا که در سرتاسر دنیا معروفیت و هوادار دارند، ایتالیایی هستند.

اما برای شناخت دقیق فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایتالیا، باید در شهرهای این کشور قدم بزنید و با مردم آن معاشرت داشته باشید. ایتالیا میزبان چند شهر بین المللی و مشهور است و با توجه به پیشینه تاریخی آنها، هر کدام از این شهرها بافت فرهنگی متفاوتی دارند و گاهی اوقات نمی توان درباره فرهنگ مردم ایتالیا در این شهرها به طور یکسان نظر داد.

رم به عنوان مرکز این کشور، مرکز امپراتوری روم باستان و بعلاوه مقر و محل زندگی پاپ و کلیسای کاتولیک معروفیت دارد. اغراق نیست اگر بگوییم رم مرکز تاریخ و فرهنگ اروپا است.

فلورانس دیگر شهر مشهور ایتالیا و زادگاه رنسانس است. فلورانس همیشه به دستاوردهای علمی، فرهنگی و هنری متعدد خود شهره است و توانست دوران سیاه قرون وسطی در اروپا را خاتمه بخشد.

میلان و تورین که در شمال غرب ایتالیا واقع شده اند، به ترتیب به عنوان مرکز مد و خودروسازی دنیا شناخته می شوند و جنبه دیگری از فرهنگ و آداب و رسوم ایتالیا را نشان می دهند.

ونیز از مشهورترین شهرهای دنیا است که در گذشته یکی از قدرتمندترین حکومت های دنیا بوده که با توجه به قدرت و ثروت استثنایی خود، شهری بسیار زیبا و استثنایی بسازد که امروزه به یکی از مهمترین مقصدهای گردشگری دنیا بدل شده است.

با توجه به این تاریخ طولانی، فرهنگ غنی و اهمیت ایتالیا در فرهنگ امروز غرب، دور از انتظار نیست که ایتالیا با 55 اثر (تا آبان ماه 1399)، در صدر لیست میراث دنیای یونسکو قرار داشته باشد.

مردم ایتالیا

حال که با کلیاتی درباره فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایتالیا و صندلی آن در دنیا آشنا شدیم، بد نیست کمی به مردم این کشور بپردازیم. ایتالیا طبق آخرین برآوردها در سال 2020 میلادی، در حدود 60 میلیون نفر جمعیت دارد و از این حیث، رتبه 23 در میان کشورهای پرجمعیت دنیا را از آن خود نموده است. می توان گفت که بیش از 91 درصد این اهالی از نژاد ایتالیایی هستند و باقی آنها را دیگر نژادها و ملیت ها تشکیل می دهند.

ربان رسمی اهالی ایتالیا، ایتالیایی است و تقریبا می توان گفت که تمام شهفرایندان این کشور به این زبان تسلط دارند. با اینحال در حدود 34 زبان بومی و لهجه های متفاوت دیگر در گوشه و کنار ایتالیا رواج دارد. بعلاوه با توجه به تاریخ این کشور و قرارگیری مرکز کلیسای کاتولیک در رم، بیشتر از 83 درصد اهالی ایتالیا پیرو دین مسیحیت کاتولیک به شمار می فرایند.

فرهنگ غذا در ایتالیا

یکی از مسائل مهمی که درباره فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایتالیا اهمیت بسیاری دارد، بحث غذا و آشپزی است. همانگونه که گفتیم تعدادی از غذاهای ایتالیایی خوشمزه و مشهور دنیا هستند و این نشان از اهمیت فرهنگ غذایی در ایتالیا است. اصلا کمتر کسی در دنیا پیدا خواهد شد که شیفته پیتزا و پاستا نباشد.

اما برای مردم ایتالیا، غذا و آشپزی چیزی بیشتر از برطرف گرسنگی است و به آشپزی به عنوان یک هنر نگاه می نمایند. هنر ترکیب طعم های مختلف برای تهیه یک مزه بیادماندنی و تجربه ای فراموش نشدنی.

پیتزا و اسپاگتی در مرکز ایتالیا بسیار پرهوادار هستند اما در منطقه ها شمالی این کشور، غذاها معمولا از ماهیف سیب زمینی، برنج، سوسیس، پاستا و … تشکیل می شود. در منطقه ها جنوبی و با توجه به اقلیم و آب و هوا، گوجه فرنگی، انواع فلفل، سیر و زیتون و روغن زیتون پای ثابت آشپزی ایتالیایی به شمار می فرایند.

بعلاوه نکته دیگری که در خصوص فرهنگ مردم ایتالیا باید بدانید، این است که غذا راهی برای حفظ پیوندهای خانوادگی و محبت آمیز است و بدین ترتیب مردم ایتالیا سعی می نمایند تا برای هر موقعیت، غذای ویژه ای تهیه نمایند.

فرهنگ لباس در ایتالیا

یکی دیگر از چیزهایی که در هنگام آشنایی با آداب و رسوم مردم ایتالیا باید در نظر داشته باشید، فرهنگ پوشش در ایتالیا است. امروزه هیچ قانون و سنت خاصی برای این قضیه در ایتالیا وجود ندارد، اما با اینحال باید نکاتی را نیز در نظر داشته باشید.

ایتالیا به عنوان مرکز مد و فشن دنیا شناخته می شود و اهالی این کشور نیز توجه بسیاری به این قضیه دارند. بنابراین تماشا مردم ایتالیا در لباس های زیبا و شکیل، امری عادی و روزمره است. با اینحال این مردم به تفاوت های فرهنگی بسیار احترام می گذارند و شما می توانید طبق میل خود لباس بپوشید. اما در نظر داشته باشید که برای مراسم رسمی، بهتر است از لباس های رسمی بهره ببرید.

بعلاوه همانطور که پیشتر گفتیم، ایتالیا مرکز مذهب کاتولیک است و اکثریت مردم این کشور پیرو دین مسیحیت هستند. بعلاوه کلیساها از مهمترین جاذبه های گردشگری این کشور به شمار به می فرایند. بنابراین باید بدانید که هنگام ورود به این کلیساها، باید از پوشیدن شلوار و دامن کوتاه و بعلاوه لباس های بدون آستین خودداری کنید، در غیر اینصورت به شما اجازه ورود داده نخواهد شد.

خانواده در ایتالیا

ایتالیایی ها با اینکه در کشوری مدرن و پیشرفته زندگی می نمایند، اما هنوز به فرهنگ سنتی خود وفادارند و این موضوع در بخش های مختلفی از فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایتالیا مشهود است. یکی از این موارد که باعث شباهت فرهنگ ایران و ایتالیا نیز شده است، اهمیت خانواده در ایتالیا است.

خانواده ستون اصلی جامعه ایتالیایی است و حتی با وجود تغییرات فرهنگی در سال های اخیر، اهالی ایتالیا و حتی جوانان این کشور، برای خانواده اهمیت بسیاری قائل هستند. حتی در شهرها و روستاهای کوچکتر، این قضیه پررنگ تر است و فرهنگ ازدواج در ایتالیا همچنان به مانند گذشته رعایت می شود. حتی بسیاری از تفریحات مردم ایتالیا نیز به صورت خانوادگی انجام می شود.

منبع: ققنوس
انتشار: 21 آذر 1400 بروزرسانی: 21 آذر 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4663

به "آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایتالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید