کلیسای سن چاپل در پاریس - دور زمین

کلیسای سن چاپل در پاریس

کلیسای سن چاپل (Sainte-Chapelle) ، با معماری گوتیک، بین سال‌های 1214-70 توسط لویی نهم ملقب به سنت لویی بنا شد و دارای قدیمی‌ترین شیشه‌های رنگ‌آمیزی شده در پاریس است. این کلیسای کوچک در طول سه سال و با صرف هزینه‌ای هنگفتی ساخته شد و هدف از ساخت آن ایجاد مکانی برای نگهداری مجموعه آثار عتیقه‌ای بود که پادشاه از امپراتور فقیر قسطنطنیه به دست آورده بود. این آثار شامل تاج خار مسیح، قطعاتی از صلیب عیسی مسیح و قطراتی از خون مسیح می‌شود، هرچند که در زمان لویی اصالت این اثار مورد تردید بود. برخی از این آثار و عتیقه جات تا کنون نیز باقی مانده‌اند و می‌توانید آن‌ها را در طول تور فرانسه در خزانه نوتردام مشاهده کنید، اما اغلب آن‌ها درطی انقلاب کبیر فرانسه گم شدند.

کلیسای سن چاپل در پاریس

پلکان مارپیچ و باریک کنار در ورودی، به کلیسای کوچک بالایی راه دارد که کلیسای سن چاپل پاریس زیبایی و شهرت خود را وام دار آن است. در میانه دیواری از سنگ کنده‌کاری و رنگ‌آمیزی شده، 599.96 متر مربع شیشه‌های رنگی با ظرافت تعبیه شده است. این سنگ‌ها در نور رنگارنگی که از پنجره‌ها به درون می‌تابد ناپدید می‌شوند. رنگ‌های قرمز و آبی پررنگ بر پس زمینه چیره می‌شوند، کاملا متفاوت از سبک‌ متدوال قرون وسطی است که در پنجره‌های نوتردام در پاریس به کار رفته است.

این کلیسای کوچک پاریس اساسا فانوسی جادویی و عظیمی است که 1130 شخصیت موجود در انجیل را به نمایش می‌گذارد. 15 پنجره این کلیسا که ارتفاع هر یک به 15.25 متر می‌رسد در دوره بازسازی چهل ساله که در سال 2014 و همزمان با هشتصدمین سالگرد تولد سنت لویی به اتمام رسید، با استفاده از تکنولوژی لیزر پاکسازی و تمیز شدند. کلیسای کوچک پایینی دلگیر و ساده است اما سقف آن کاملا هوشمندانه با نمادهای گل زنبق به شکل L تزئین شده که ابتدای اسم لویی است.

sainte-chapelle

در طی تور فرانسه بهتر است زمان مطلوبی برای بازدید از این کلیسای زیبای پاریس و پنجره‌های آن انتخاب کنید که بهترین زمان هنگام غروب خورشید است. اما به منظور جلوگیری از ایستادن در صف طولانی برای ورود به کلیسا بهتر است در طول هفته و هنگام صبح به این کلیسا مراجعه کنید. بهتر است برای بازدید یک روز آفتابی را برگزینید تا بتوانید شاهد زیبایی خیره‌کننده رقص نورهای رنگی ناشی از شیشه‌های رنگی باشید.

اگر در تور فرانسه بلیط کلیسا را از باجه نگهبانی خریداری کنید، مدت زمان کمتری در صف منتظر می‌مانید اما هنوز هم برای رسیدن به کلیسای سن چاپل پاریس باید در صفی در امتداد یک شی تزئینی طولانی بایستید.

انتشار: 25 آبان 1400 بروزرسانی: 25 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 695

به "کلیسای سن چاپل در پاریس" امتیاز دهید

1 کاربر به "کلیسای سن چاپل در پاریس" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای سن چاپل در پاریس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید