برج ایفل پاریس (فرانسه) - دور زمین

برج ایفل پاریس (فرانسه)

بی‌شک یکی از شگفتی‌های سفر با تور فرانسه به مقصد پاریس برج ایفل خواهد بود. این سازه شگفت انگیز که در پارک Champ de Mars، بر حاشیه رود سن قرار دارد به عنوان شاخص‌ترین جاذبه پاریس به نمادی از این شهر بدل شده است و سالانه میلیون‌ها گردشگر را مجذوب زیبایی و شکوه خود می‌سازد. برج ایفل در حد فاصل سال‌های 1887 و 1889 احداث گردید و نامش را به افتخار طراحش گوستاو ایفل، ایفل برگزیدند. این برج فلزی که تا سال 1930 مرتفع‌ترین سازه جهان به شمار می‌رفت، امرزه به بلندترین سازه پاریس بودن اکتفا کرده است.

برج ایفل پاریس (فرانسه)

چه چیز برج ایفل را شاخص نموده است؟

ساخت این برج زیبا که هدف از احداث آن ایجاد طاق ورودی برای نمایشگاه جهانی پاریس به منظور گرامیداشت انقلاب فرانسه در سال 1889 بوده است، دو سال و دو ماه و پنج روز به طول انجامید و در ششم ماه مه 1889 افتتاح گردید. بنا بر آن بود که پس از گذشت 20 سال از زمان ساختش تخریب گردد، اما آنچه که آن را بر جای خود استوار باقی گذاشت ارزش مخابراتیش بود. همین امر سبب شد که پس از اتمام مهلت 20 ساله این برج زیبا همچنان به حیات خود ادامه دهد و امروزه به عنوان نماد جهانی کشور فرانسه، یکی از پر بازدیدترین جاذبه‌های گردشگری جهان به شمار رود. هر ساله بیش از هفت میلیون نفر جهت نظاره زیبایی و شگفتی این سازه مسحور کننده به پاریس سفر می‌کنند و همین امر ایفل را به پر بازدیدترین جاذبه پولی دنیا بدل نموده است.

این غول آهنین با ارتفاع 324 متری خود و وزنی در حدود 10100 تن در هنگام وزش باد به میزان شش تا هفت سانتیمتر جابه‌جا می‌شود و به همین منظور گاه آن را برج رقصان نیز می‌‌خوانند. به سبب انبساط در هنگام تابش آفتاب و بر حسب میزان دمای محیط چیزی در حدود هجده سانتیمتر بر طول آن افزوده می‌گردد و در فصل زمستان به سبب انقباض در حدود 15 سانتیمتر از طول آن کاسته می‌شود. این برج هر هفت سال یکبار به طور کامل رنگ آمیزی می‌شود و جهت اینکار حدود 60 تا 70 تن رنگ لازم خواهد بود.

1665 پله دستری به بالای این سازه عظیم را که گاه آن را بانوی آهنین نیز می‌خوانند امکان پذیر ساخته است. با این وجود بسیاری تاب پیمایش این مسیر طویل را نداشته و استفاده از بالابرهای موجود در برج را ترجیح می‌دهند. هزینه استفاده از بالابرها جهت دستری به بالاترین نقطه برج 15 یورو به ازای هر نفر خواهد بود. آنچه که ساختار اصلی برج ایفل را تشکیل داده است بیش از 18000 قطعه فلزی است که با 2.5 میلیون میخ پرچ به یکدیگر متصل گردیده‌اند. بر بدنه آن نیز نام 72 مهندس، دانشمند و ریاضیدانی که در ساخت آن شرکت داشته‌اند حکاکی شده است. در هنگام شب 20000 لامپ حبابی روشنایی این سازه شگفت انگیز را تأمین نموده و جلوه‌ای خیره کننده بدان می‌بخشند.

آنچه که نباید در بازدید از برج ایفل از دست دهید:

طبقات

برج ایفل از سه طبقه تشکیل شده است و هر طبقه از هیجان و زیبایی خاص خود برخوردار است. در بخش جنوبی پایه برج گیشه بلیط فروشی جهت استفاده از پله‌ها واقع شده است. شروع پله‌ها از این نقطه است و دسترسی به طبقات اول و دوم را امکان پذیر می‌سازد. علاوه برآن می‌توان از بالابرهای موجود جهت دسترسی به طبقات مذکور استفاده نمود. برخلاف طبقات اول و دوم، طبقه سوم تنها از طریق بالابر قابل دسترسی است. به طور کل به هنگام ورود به محوطه برج 9 پله تا گیشه فروش بلیط واقع در پایین برج، 328 پله تا طبقه اول، 340 پله تا طبقه دوم و 18 پله تا محل بالابر واقع در طبقه دوم فاصله خواهد بود. در کنار پلکان نیز تعداد پله‌های پیموده شده به منظور تخمین میزان پیشرفت در صعود برج به طور متناوب نوشته شده است.

جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی برج ایفل

یکی از روش‌های بسیار منحصربفرد جهت بازدید از بخش‌های مختلف برج استفاده از بالابرهای شیشه‌ای آن است که دسترسی به طبقات اول، دوم و سوم را امکان پذیر نمود‌اند. در طبقه اول کفی شیشه‌ای و شفاف نصب شده است و حفاظ‌های آن نیز از جنس شیشه هستند. ارتفاع این بخش از سطح زمین 57 متر است و قدم زدن در میان آن به مانند قدم زدن در میان فضایی تهی است. بخش‌های‌ فوقانی برج ایفل را دو طبقه مجزا، یکی مسقف و دیگری رو باز تشکیل می‌دهد. از میان جاذبه‌های این بخش می‌توان به آپارتمان مخفی گوستاو ایفل، سازنده برج ایفل اشاره نمود. این محل که به همان شکل اولیه‌اش مورد بازسازی قرار گرفته است، نمونه‌هایی مومی از گوستاو ایفل و دخترش کلر را در حالی که به مخترع مشهور آمریکایی یعنی توماس ادیسون خوشامد می‌گوید در خود جای داده است. از دیگر دیدنی‌های این بخش گرامافونی است که ادیسون به ایفل هدیه داده بود.

رستوران‌ها

برج ایفل دو رستوران منحصربفرد را در خود جای داده است. نخستین آن Altitude 95 است که امروزه تحت عنوان 58Tour Eiffel شناخته می‌شود و در طبقه اول واقع شده است. ارتفاع این رستوران از سطح دریا 95 متر است. دومین رستوران Jules Verne نام دارد و در طبقه دوم واقع شده است. این رستوران گران قیمت از بالابر مختص به خود برخوردار است.

چشم‌اندازهای پاریس و نقشه‌های پانوراما

علاوه بر جاذبه‌های تاریخی و تفریحی، گردشگران تور فرانسه می‌توانند در طبقه دوم ایفل چشم‌اندازهای خیره کننده‌ای از شهر پاریس و سازه‌های تاریخی آن را نظاره کنند. نقشه‌های پانورامایی که در نقاط مختلفی از ارتفاعات برج در اختیار بازدید کنندگان قرار می‌گیرند، امکان شناسایی موقعیت و تخمین فاصله تقریبی از کلان شهرهای جهان را بدست خواهند داد. علاوه بر آن در این نقشه‌ها شمایلی از سازه‌های شاخص شهرهای مذکور به همراه پرچم کشور، نام شهر و موقعیت جغرافیایی آن‌ها ارائه شده است و می‌توان ارتفاعشان را با ارتفاع برج ایفل مقایسه نمود.

بازدید از برج ایفل در هنگام شب

بسیاری از گردشگران تور پاریس بر این باورند که بهترین زمان بازدید از برج ایفل در هنگام شب است. در این موقع از جمعیت بازدید کنندگان کاسته می‌شود و چراغ‌های برج که پس از غروب خورشید روشن می‌گردند، فضایی دل انگیز و رویایی را پدید می‌آورند. 

تفریحات واقع بر پایه برج ایفل

برج ایفل بر حاشیه رود سن واقع شده است و می‌توان با قایق‌های تفریحی Vedettes de Paris از مناظر پیرامونی برج شامل کلیسای نوتردام، پل‌ها و صدها جاذبه دیگر پاریس دیدن نمود. 

درست در مجاور برج ایفل یکی از بهترین خیابان‌های پاریس جهت خرید مواد خوراکی واقع شده است. گردشگران تور اروپا می‌توانند در خیابان Cler بهترین محصولات پاریس را خریداری نمایند و خود را برای یک پیکنیک دل پذیر در میان چمن‌های پارک Champs de Mars و تجربه یک عصر به تمام معنا پاریسی آماده نمایند.

چگونه به برج ایفل برویم؟

برج ایفل در هفتمین منطقه از شهر پاریس قرار دارد و مترو، اتوبوس و تاکسی دسترسی آسان به آن را امکان پذیر نموده‌اند. در ادامه با چگونگی استفاده از سه روش فوق جهت بازدید از این سازه شگفت انگیز آشنا خواهید شد.

مترو

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به برج ایفل، ایستگاه Champ de Mars واقع بر خط C است. گردشگران می‌توانند از محل فرودگاه  Charles de Gaulle سوار بر قطارهای آبی رنگ RER B به پاریس بیایند و پس از آن از خط B به خط C تغییر مسیر دهند. لازم به ذکر است که مقصد انتهایی خط Versailles Rive Gauche ‎‎،C است، از این رو گردشگران باید پیش از اتمام خط در ایستگاه Champ de Mars/ Tour Eiffel از قطار خارج شوند.   

اتوبوس

بازدیدکنندگان می‌توانند با اتوبوس‌های Roissy Bus به Paris Opera بیایند و از آنجا با کرایه تاکسی به محل برج ایفل بروند. برخی نیز اتوبوس‌های هواپیمایی فرانسه AirFrance Bus را ترجیح می‌دهند. مقصد این اتوبوس‌ها طاق پیروزی است و از آنجا می‌توان با کرایه تاکسی به محل برج ایفل رفت. یک بلیط تک سفره AirFrance Bus دوازده یورو هزینه در بر خواهد داشت. اگر خواهان بازگشت به فرودگاه CDG هستید می‌توانید بلیط برگشت خود را نیز با پرداخت هجده یورو خریداری نمایید. مسافران می‌توانند بلیط‌های خود را از گیشه‌های AirFrance یا به هنگام سوار شدن از راننده دریافت نمایند. پس از پیاده شدن در محل طاق پیروزی با پرداخت ده یورو کرایه تاکسی به برج ایفل بروید. تاکسی‌ها عمدتاً در ایستگاه‌های اتوبوس منتظر مسافران هستند.

وبسایت
www.toureiffel.paris
ساعات بازدید
9 صبح تا 11 شب
آدرس
فرانسه، منطقه 75007 پاریس، پارک Champ de Mars، خیابان آناتول پنجم
تماس
33892701239
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 290

به "برج ایفل پاریس (فرانسه)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برج ایفل پاریس (فرانسه)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید