یک ایرلاین جدید با دو هواپیما شروع به کار کرد

به گزارش دور زمین، در شرایطی که طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری ایرلاین ها موظفند برای فعالیت لااقل پنج فروند هواپیمای ملکی در اختیار داشته باشند، این سازمان به تازگی مجوز شروع به کار یک ایرلاین را نهایی کرد که فعلا تنها دو هواپیما دارد.

یک ایرلاین جدید با دو هواپیما شروع به کار کرد

به گزارش خبرنگاران، یکی از قوانینی که در طول سال های گذشته ابهام ها و مسائل مختلفی را در صنعت هوایی ایران به همراه داشته، بحث قوانین مربوط به تاسیس و فعالیت ایرلاین های داخلی بوده است. در شرایطی که در بسیاری از کشورهای دنیا پس از ابلاغ مجوز به شرکت هواپیمایی مربوطه این انعطاف پذیری وجود دارد که آن شرکت تمام یا بخش عمده ای از ناوگان خود را به شکل اجاره ای فعال کند، اما قوانین فعلی در ایران شرکت های هواپیمایی را ملزم می نماید که برای فعالیت، هواپیمای ملکی در اختیار داشته باشند.

در قواعد فعلی سازمان هواپیمایی کشوری ایرلاین باید حداقل پنج فروند هواپیمای ملکی داشته باشد و در کنار آن 350 میلیارد تومان اعتبار نیز به عنوان آورده برای سرمایه گذاری ثبت و به طور رسمی با تایید مراجع قانونی وارد این صنعت کند. همین مساله باعث گردیده تعداد زیادی از سرمایه گذاران ترجیح دهند که نسبت به ورود به صنعت هوایی اقدام ننموده و در دیگر حوزه ها فعالیت نمایند. هرچند در ماه های پس از امضای برجام و با روشن شدن نسبی افق پیش روی صنعت هوایی ایران، تقاضاها برای دریافت مجوز راه اندازی ایرلاین های جدید افزایش یافت، اما آنچه در عمل رخ داده نشان می دهد که دشواری قوانین باعث گردیده که سرمایه گذاران تا مرحله نهایی تاسیس ایرلاین به پیش نروند.

در شرایطی که بسیاری از ایرلاین های بین المللی با استفاده از سیاست های حمایتی توانسته اند ناوگان اجاره ای خود را گسترش داده و حتی با انعطاف پذیری موجود در این عرصه سن ناوگان خود را پایین بیاورند، اما ایرلاین های ایرانی با هواپیماهایی روبه رو هستند که سن شان روز به روز افزایش یافته و در نهایت درصد زیادی از آن ها زمین گیر می شوند.

با وجود آن که هنوز سازمان هواپیمایی درباره احتمال تغییر در این قانون سخن نگفته، اما روز گذشته رسما گواهی نامه بهره برداری جدیدی را به یک شرکت هواپیمایی اعطا نموده که از نظر قوانین موجود هنوز مقدمات قطعی را فراهم ننموده است.

طبق اعلام خدایی- قائم مقام سازمان هواپیمایی کشوری، در حال حاضر این ایرلاین جدید دو هواپیما در اختیار دارد که پروازهایش به زودی و با محوریت فرودگاه ساری شروع خواهد شد و تا خاتمه امسال باید تعداد هواپیماهای خود را به پنج فروند برساند.

این انعطاف قانونی جدید شکل گرفته از سوی سازمان هواپیمایی نشان می دهد که امکان آن وجود دارد که برخی دشوار گیری ها برای تاسیس یا فعالیت شرکت های ایرانی کاهش یابد و این مساله شاید فضا را برای ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی به این عرصه باز کند. این به معنای آن است که در شرایط دشوار تحریم ها، لااقل قوانین داخلی می تواند به نفع شرکت های هواپیمایی، برخی تغییرات را به مرحله اجرا برساند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 مهر 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 123

به "یک ایرلاین جدید با دو هواپیما شروع به کار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک ایرلاین جدید با دو هواپیما شروع به کار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید