چه بخوریم که به سرطان مبتلا نشویم؟

به گزارش دور زمین، کارشناس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان گفت: برخی غذا ها به تولید سرطان و رشد و انتشار آن کمک فراوان می کنند و برخی دیگر موجب کاهش سلول های سرطانی شده و به مقابله با این سلول ها می پردازند بنابراین برای مبارزه با این بیماری، همه باید بدانند چه غذا هایی بخورند و از خوردن چه غذا هایی امتناع ورزند.

چه بخوریم که به سرطان مبتلا نشویم؟

به گزارش ایسنا، ندا فرح بخش با اشاره به برگزاری پویش ملی مبارزه با سرطان از 8 تا 15 بهمن ماه اظهار کرد: سرطان یکی از بیماری هایی است که تغذیه مناسب در کاهش یا افزایش خطر ابتلا به آن نقش بسزایی دارد؛ دریافت میزان کالری روزانه، کیفیت و کمیت پروتئین های غذایی، میزان دریافت چربی های اشباع مانند روغن های جامد و چربی منابع حیوانی و چربی های غیراشباع مانند روغن های گیاهی از جمله روغن زیتون و کانولا و همچنین میزان مصرف میوه و سبزی های تازه از جمله عوامل غذایی هستند که می توانند در کاهش یا افزایش بیماری سرطان مؤثر باشند.

وی افزود: برخی غذا ها به تولید سرطان و رشد و انتشار آن کمک فراوان می کنند و برخی دیگر موجب کاهش سلول های سرطانی شده و به مقابله با این سلول ها می پردازند بنابراین برای مبارزه با این بیماری، همه باید بدانند چه غذا هایی بخورند و از خوردن چه غذا هایی امتناع ورزند.

کارشناس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان گفت: دریافت مواد غذایی با کالری بالا به دلیل افزایش چاقی و اضافه وزن در افراد می تواند زمینه بیماری سرطان به ویژه سرطان هایی مانند سرطان پستان (خصوصا در زنان یائسه)، سرطان رحم، سرطان مری و سرطان روده بزرگ را فراهم کند.

فرح بخش ادامه داد: یکی از اقدامات اصلی در پیشگیری از ابتلا به سرطان، کاهش مصرف مواد قندی و چربی های اشباع شده است که میزان زیادی کالری دارند و میزان کمی مواد مغذی به بدن می رسانند.

وی با اشاره به ارتباط نوع طبخ غذا و سرطان بیان نمود: سوزاندن گوشت موجب ایجاد مواد سرطان زا می شود؛ در کباب کردن هرگز نباید گوشت در معرض حرارت خیلی بالایی قرار بگیرد و سوخته شود. بهترین روش برای طبخ غذا و داشتن غذای سالم، آب پز و بخارپز کردن است.

نقش مواد غذایی گیاهی در پیشگیری از سرطان

کارشناس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان گفت: برای پیشگیری از سرطان باید رژیم غذایی غنی از مواد گیاهی داشته باشیم. گیاهان به دلیل داشتن فیبر بالا و چربی کمتر، جزو مواد مغذی هستند که از طریق تقویت سیستم ایمنی بدن به مبارزه با سرطان کمک می کنند بنابراین بیشتر غذا های گیاهی، ضد سرطان محسوب می شوند.

فرح بخش افزود: در هر وعده باید حداقل دو سوم مواد غذایی گیاهی و حداکثر یک سوم آن از مواد غذایی حیوانی مصرف شود. به عنوان مثال حداقل دو سوم یک بشقاب غذایی باید با غلات سبوس دار، سبزیجات، لوبیا یا میوه پر شود و حداکثر یک سوم آن شامل فرآورده های لبنی، ماهی یا گوشت باشد. البته باید بین میزان فعالیت بدنی و کالری مصرفی، تعادل و توازن برقرار باشد.

کارشناس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه باید روزانه پنج سهم از سبزی و میوه های متنوع مصرف شود، افزود: مصرف سبزی های سرخ شده باید محدود و از آب میوه و سبزی های خالص استفاده شود. سبزیجات خام مانند هویج، کرفس، خیار و فلفل، آجیل و دانه ها و میوه های خشک شده نیز مصرف شود.

وی بیان نمود: تا حد امکان باید مواد غذایی نزدیک به شکل اصلی خود مصرف شوند به عنوان مثال به جای نوشیدن یک لیوان آب هنگام پخت سبزیجات، از میزان کمی آب استفاده شود. پخت بیش از حد سبزی موجب از بین رفتن بسکمک از ویتامین ها و مواد معدنی موجود در آن می شود.

فرح بخش با تاکید بر شست وشوی کامل میوه ها و سبزیجات گفت: شست وشو تمام سموم و آفت کش ها را در مواد غذایی از بین نمی برد، اما میزان آن ها را کاهش می دهد.

کارشناس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه باید روزانه یک عدد سیب مصرف شود، عنوان کرد: فیبر موجود در برخی میوه ها موجب کاهش کلسترول خون و کاهش بروز بیماری های قلبی می شوند و نقش کلیدی در حفظ سلامت دستگاه گوارش ایفا می کنند و موجب می شوند ترکیبات سرطان زا قبل از ایجاد آسیب، همراه با مواد غذایی در حال حرکت از طریق دستگاه گوارش خارج شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 1 خرداد 1401 بروزرسانی: 1 خرداد 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5631

به "چه بخوریم که به سرطان مبتلا نشویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه بخوریم که به سرطان مبتلا نشویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید