پشت پرده دومینوی استعفای معاونان وزیر بهداشت

به گزارش دور زمین، استعفای دو تن از مقامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دو روز گذشته و آن هم در بحبوحه اوج گیری شمار قربانی های ویروس منحوس کرونا با بازخورد منفی روبه رو شده و واکنش فعالان فضای مجازی را به دنبال داشته است.

پشت پرده دومینوی استعفای معاونان وزیر بهداشت

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران به نقل از قدس آنلاین، استعفای دو تن از مقامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دو روز گذشته و آن هم در بحبوحه اوج گیری شمار قربانی های ویروس منحوس کرونا با بازخورد منفی روبه رو شده و واکنش فعالان فضای مجازی را به دنبال داشته است. همه این اتفاقات پس از آن روی داد که به دنبال صحبت ها و انتقادهای اخیر سعید نمکی، وزیر بهداشت نسبت به شرایط تحقیقات سلامت، رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و همچنین علی نوبخت حقیقی، نایب رئیس و دبیر شورای مشورتی بیماری کرونا از سمت خود استعفا دادند. استعفای دو مقام وزارت بهداشت پرسش های بسیاری ایجاد نموده و اکنون این پرسش مطرح می گردد که پشت پرده این اتفاقات چیست؟

هر چند اختلاف نظر و سلیقه بین وزیر و معاونانش در حوزه کاری تمامی وزارتخانه ها یک امر عادی و طبیعی است، ولی در ارتباط با تحولات اخیر اتفاق افتاده در وزارت بهداشت به نظر مسئله فراتر از این مباحث است. این رخداد بهترین تعبیر برای این جمله است که می گوید یا هیچ چیز را نبین، یا هیچ چیز را نگو. در این باره دکتر نمکی وزیر بهداشت به نظر بر خلاف سلیقه بعضی افراد نکاتی گفته که نباید می گفت؛ چرا که به مذاق آن خوش نیفتاده است. به ظاهر دکتر ملک زاده در مقام نماینده دولت و در برابر ضعف های موجود نیز با سوء استفاده از این شرایط به دنبال نوعی فرار از پاسخگویی است که تبعاتی به دنبال خواهد داشت. نخست اینکه با این رویکرد معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت جای شاکی و متهم عوض شده است. از سوی دیگر ایشان با این اقدام در اوج بحران، خود به عامل بحران آفرین تبدیل شده است. نباید از یاد برد اکنون کشور درگیر نوعی جنگ در عرصه بهداشتی است، جنگی که کل جهان را درگیر نموده و این در حالی است که استعفاهای اخیر این فرایند را با دست انداز روبرو نموده و توجیه ناپذیر است.

واقعیت آن است که دولت در روزهای گذشته اقدام و حمایت کافی در زمینه مبارزه با کرونا را عملیاتی ننموده و نوعی کوتاهی را مرتکب شده است. حال به نظر می رسد معاونان مستعفی در کوشش هستند با فرار رو به جلو همه تقصیرات را گردن یک تن بیندازند و بگویند تقصیر وزیر است. این در حالی است که دکتر نمکی که در طول 10 ماهه گذشته زیر شدیدترین فشارها در موضوع همه گیری کرونا قرار داشته در اظهارات اخیر چیز عجیبی به زبان نرانده که موجب آزرده خاطری و استعفای این افراد شده باشد. وی تنها چند سؤال ساده پرسیده و گفته این همه تحقیقات انجام شده، پس خروجی آن برای کشور در کجاست؟ چرا 10 مدل در موضوع مهار بیماری کرونا به ما ارائه شد که هیچ کدام درست از کار درنیامده است؟ یا اینکه گفته وی درباره اینکه مقالات تحقیقات محور است نه کاربردی و باید این فرایند تغییر یابد هم نکته ای حقیقی و درست است. این ها پرسش های مهمی است چراکه وزیر بهداشت به عنوان متولی و تصمیم گیر نهایی در حوزه خودش به نتایج این تحقیقات احتیاج دارد و نه آمار میزان تحقیقات. ما اکنون در زمینه کشاورزی، خودرو، صنعت، پزشکی و غیره بالاترین مقالات تولیدی را در جهان داریم پس انتظار هست به همان نسبت هم خروجی در جامعه داشته باشد، اما این خروجی دیده نمی گردد.

نکته دیگر که باید در این قضایا به آن اشاره گردد، نحوه واکنش غلط معاون مستعفی در مقابل وزیر بهداشت است. نامه ای که دکتر ملک زاده در جواب وزیر بهداشت نوشته اصول پروتکل های اداری را رعایت ننموده. ایشان خود پیشتر وزیر بهداشت بوده و مناسبات اداری را به خوبی می داند و درست نیست که به شیوه توهین و تمسخر مکاتبه نمایند. حتی اگر وزیر اشتباه نموده، می توانست بهتر عمل کند نه اینکه با استعفا در اوج بحران بر مسائل بیفزاید. در نهایت اینکه در چند روز اخیر حتی اخباری از فشار بعضی جریان های سیاسی بر دیگر معاونان وزارت بهداشت برای استعفا با هدف اعمال فشار بر دکتر نمکی نیز منتشر شده است. اگر این موضوع واقعیت داشته باشد، یک خیانت ملی است. اینکه کسانی بخواهند در شرایط بحرانی کشور منافع ملی را قربانی منافع جناحی نمایند، از سوی تمام ملت محکوم است. به نظر می رسد دکتر نمکی روی نقطه خوبی دست گذاشته و ضروری است این مسئله برای مردم هم شفاف و روشن گردد و مهم هم این است که این فرار رو به جلو مانع پاسخگویی نگردد و دولت و شخص آقای ملک زاده در رابطه با پول هایی که خرج تحقیقات شده و خروجی های این مباحث شرح دهد؛ این موضع وزیر بهداشت نیست، بلکه بدنه این نهاد و مردم نیز پاسخگویی در این زمینه را مطالبه دارند.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3467

به "پشت پرده دومینوی استعفای معاونان وزیر بهداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده دومینوی استعفای معاونان وزیر بهداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید