پرتاب لیزر به سمت ماه برای تشخیص امواج گرانشی اولیه جهان

به گزارش دور زمین، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، این پژوهشگران معتقدند امواج مذکور که بسیار کوچک تر از امواجی است که آشکارسازهای موجود می توانند دریافت کنند، می توانند از جهان اولیه منشأ گرفته باشند. لذا با پرتاب لیزر به سمت ماه می توان اطلاعاتی در مورد این امواج و شرایط جهان در روزهای اولیه شکل گیری به دست آورد.

پرتاب لیزر به سمت ماه برای تشخیص امواج گرانشی اولیه جهان

رویدادهای کیهانی مانند برخورد بین سیاه چاله ها، می توانند انرژی زیادی آزاد کنند که امواجی به نام امواج گرانشی ایجاد می کنند. اگرچه این پدیده برای اولین بار از طریق آلبرت انیشتین بیش از یک قرن قبل پیش بینی شد، اما امواج گرانشی تا سال 2015 به طور مستقیم شناسایی نشدند.

برای تشخیص امواج گرانشی، امکاناتی مانند لیزرهای LIGO و Virgo مورد نیاز است که از تونل های طولانی 4 کیلومتری عبور کرده و پرتاب می شوند. استدلال این است که هر تغییر کوچکی در این پرتو لیزر نشان دهنده تأثیرگذاری یک موج گرانشی بر آن است. این اعوجاج ممکن است تنها به مقدار یک هزارم عرض یک پروتون باشد، اما این ابزار حساس می تواند آن را تشخیص دهند.

محققان اسپانیایی و انگلیسی با همکاری یکدیگر روش تازهی را برای تشخیص امواج گرانشی در فرکانس های بسیار پایین با استفاده از بررسی مدار ماه به دور زمین پیشنهاد کرده اند.

فضانوردان آپولو آینه هایی را بر روی سطح ماه برجای گذاشتند، و رصدخانه های روی زمین به طور پیوسته لیزرهایی را به سمت آنها پرتاب می کنند و نحوه انعکاس آنها را مقدار می گیرند. این فرایند به دانشمندان اجازه می دهد تا فاصله ماه از زمین را با دقت 1 سانتی متر (0.4 اینچ) مقدار گیری کنند.

این روش به ویژه برای تشخیص امواج گرانشی در باند میکرو هرتز قابل استفاده است. تصور می شود که امواج گرانشی میکرو هرتز مربوط به دوران اولیه شکل گیری جهان است. شناسایی و رمزگشایی این امواج می تواند مقادیر عظیمی از اطلاعات تازه را در مورد دوره ای از تاریخ کیهان که مطالعه آن سخت است، آشکار کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5490

به "پرتاب لیزر به سمت ماه برای تشخیص امواج گرانشی اولیه جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرتاب لیزر به سمت ماه برای تشخیص امواج گرانشی اولیه جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید