نحوه محاسبه نرخ گازوئیل کامیون های ترانزیتی ، راستا جدید ریلی با ترکیه

به گزارش دور زمین، مدیرکل ترانزیت و تجاری سازی حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی جذابیت های زیرساخت های ترانزیتی جاده ای و ریلی ایران را تشریح کرد.

نحوه محاسبه نرخ گازوئیل کامیون های ترانزیتی ، راستا جدید ریلی با ترکیه

بهترین تجربه سفر را با سفر به ترکیه در تابستان در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

به گزارش خبرنگاران، امین ترفع در تبادل نظر با مهر درباره جذابیت های ترانزیت ریلی و جاده ای برای صاحبان بار جهت عبور کالا از خاک ایران گفت: طبیعی است که رغبت صاحبان بار ترانزیتی به استفاده از حمل و نقل جاده ای ایران است. چرا که هم در دسترس بودن این نوع حمل و نقل فراگیر است و هم بحث سوخت ارزان در ایران با اقبال صاحبان بار روبرو می گردد.

زیرساخت های جاده ای ایران برای صاحبان بارهای ترانزیتی جذاب تر است یا ریلی؟

وی اضافه کرد: البته باید در نظر داشت که مقیاس بار ریلی با بار جاده ای متفاوت است؛ نوع بارهای ریل پسند با بارهای جاده ای متفاوت است. معمولاً بارهای ریل پسند علاوه بر عظیم مقیاس بودن، تاریخ رسیدن بار به مقصد نیز چندان مهم نیست. همچنین بارهای گران قیمت نیز به بخش ریلی داده نمی گردد.

مدیرکل ترانزیت وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: معمولاً مواد و کالاهای فله از قبیل مواد معدنی یا محصولات کشاورزی خام از ایران ترانزیت می شوند ضمن اینکه به زمان تحریم نیز حساس نیست.

رغبت به تردد از جاده های ایران بیشتر است

ترفع یادآور شد: سرعت حمل کالاهای ترانزیتی از زیرساخت های جاده ای ایران بسیار بالاست و امکان برنامه ر یزی کردن برای تحویل آن از قابلیت بیشتری برخوردار است و می توان در زمان مشخصی به صاحب کالا آن را تحویل داد.

نحوه تخصیص سوخت به کامیون های ترانزیتی

این مقام مسئول در وزارت راه درباره نحوه تخصیص و قیمت سوخت به کامیون های ترانزیتی از خاک ایران گفت: ما دو مدل تخصیص سوخت به کامیون های ترانزیتی در کشور داریم. در مورد نخست شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی وظیفه توزیع سوخت در مرزها به کامیون های ترانزیتی را برعهده دارد. در هر یک از مرزهای شرقی، غربی یا شمالی کشور با قیمت متفاوتی، سوخت را در اختیار کامیون ها قرار می دهد؛ این قیمت بستگی به نرخ گازوئیل در آن سوی مرزها دارد. مثلاً نرخ سوخت تحویلی به کامیون های ترانزیتی که از پاکستان یا افغانستان وارد ایران می شوند با کامیون هایی که از مرزهای آذربایجان، ترکیه و عراق وارد کشور می شوند متفاوت هستند.

ترفع تأکید کرد: نرخ سوخت در صندلی های گازوئیل واقع در مرزهای ما معمولاً از کشورهای آن سوی مرز نسبتاً ارزان تر و رقابتی تر و از نرخ سوخت توزیع در داخل ایران گران تر است.

وی گفت: در صندلی های سوخت داخل کشور نیز بعضی از کامیون های ترانزیتی که از خارج، وارد کشور می شوند، گازوئیل را با قیمت 600 تومان دریافت می نمایند؛ با این حال بر اساس قانون تردد وسایل نقلیه خارجی، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای می تواند بر اساس قیمتی که سوخت در کشورهای مقابل هست، مابه التفاوت نرخ سوخت را از کامیون داران غیر ایرانی دریافت کند.

چرا کامیون های ترکیه ای، باک خود را در خاک ایران پلمب می نمایند؟

مدیرکل ترانزیت وزارت راه گفت: به عنوان مثال وقتی ناوگان ترکیه ای برای سفر به ترکمنستان از خاک ایران عبور می نماید یا ناوگان گرجستانی برای سفر به ترکیه از خاک ایران، مابه التفاوت نرخ سوخت در خاک کشور خود با ایران را در مبادی ورودی به کشور به سازمان راهداری تحت عنوان عوارض سوخت، پرداخت می نمایند؛ پس از آن می توانند با نرخ سوخت 600 تومان در صندلی های سوخت داخل ایران، گازوئیل دریافت نمایند.

وی توضیح داد: بعضی مالکان ناوگان جاده ای هم برای اینکه عوارض سوخت در مبادی مرزی به سازمان راهداری ندهند، باک خود را پلمب نموده و پس از عبور از خاک ایران، در خاک کشور بعدی این پلمب را باز می نمایند. مثلاً با ترکیه این روال را داریم و مالکان کامیون ها می توانند عوارض سوخت را ندهند، ولی در مقابل اجازه سوخت گیری در ایران را ندارند و با باک پلمب شده از خاک کشورمان تردد می نمایند.

در اتصال شبکه ریلی ایران به کشورهای همسایه مشکل داریم

ترفع یادآور شد: مجموع عوامل مذکور نشان می دهد تمایل صاحبان بار ترانزیتی به انتقال دادن کالاهای خود با استفاده از زیرساخت های جاده ای ما به مراتب از حمل ریلی بیشتر است؛ نکته دیگر هم این است که اگرچه در حال تکمیل اتصالات ریلی خود با همسایگان هستیم، اما به هر روی با بعضی کشورها اتصال ریلی کامل نداریم.

وی اعلام کرد: مثلاً اتصالات ریلی ایران و ترکیه، اتصال شبکه ریلی دو کشور محسوب نمی گردد و اتصال ما به ریل ترکیه در دریاچه وان قطع می گردد. همچنین با آذربایجان شاهد اتصال شبکه های ریلی دو کشور نیستیم و خط آهن آستارا-آستارا نیز هنوز به شبکه ملی راه آهن ایران متصل نشده است. علی رغم تفاهمی که برای ساخت راه آهن شلمچه - بصره شده، اما اتصال ریلی ایران و عراق برقرار نیست.

مقام مسئول در وزارت راه گفت: این عدم برقراری لینک های ریلی ایران با همسایگان، زمان و هزینه را برای صاحبان بار افزایش می دهد.

راه آهن شلمچه - بصره راهگشاست؟

وی درباره اینکه آیا برقراری اتصال ریلی ایران با عراق به وسیله خط آهن شلمچه - بصره، می تواند زمینه اتصال بار ایران به بندر لاذقیه (سوریه) و دریای مدیترانه را فراهم کند یا خیر؟ گفت: در گذشته خط آهن عراق و سوریه به یکدیگر متصل بودند ولی در حال حاضر این اتصال وجود ندارد.

ترفع ادامه داد: با توجه به اینکه بخشی از شبکه ریلی سوریه و عراق در مناطق جنگی این دو کشور با تروریست های داعش قرار داشته، از سوی گروه های تروریستی تخریب شده، دیگر شاهد اتصال خطوط راه آهن این دو کشور به صورت شبکه ریلی تا بنادر حاشیه مدیترانه نیستیم.

جنایتی که داعش با زیرساخت های ریلی سوریه کرد

وی تأکید کرد: برای اینکه روزی مجدداً این اتصال برقرار گردد یا باید بازسازی یا نوسازی کامل زیرساخت های ریلی عراق و سوریه صورت گیرد؛ عملاً چیزی به اسم زیرساخت وجود ندارد؛ البته در عراق شرایط بهتر است و شبکه قدیم باقی مانده و حتی در بخش هایی هم این کشور در حال توسعه زیرساخت های ریلی و جهتهای جدید است؛ اما در سوریه دیگر زیرساخت ریلی وجود ندارد و حتی احتیاج به این داریم که در بعضی مناطق از اول آغاز به ساخت شبکه ریلی کنیم.

رونمایی از تفاهم جدید ایران و ترکیه برای ساخت جهت ریلی جدید

مدیرکل ترانزیت وزارت راه گفت: با ترکیه اخیراً تفاهم نموده ایم که زیرساخت ریلی ایران با ترکیه از نقطه جدیدی ایجاد گردد؛ در صورت توسعه این زیرساخت ریلی جدید، اتصال ریلی ما از شرق به غرب و اروپا دیگر تکمیل خواهد شد و با مشکل انقطاع جهت در دریاچه وان روبه رو نخواهیم شد؛ بخشی از بارهای جاده ابریشم با این جهت ریلی جدید می تواند جذب شبکه ریلی ایران گردد.

به کریدور قارس و اروپا متصل می شویم

وی در مورد منطقه جدید اتصالی میان ره آهن ایران و ترکیه گفت: این نقطه در منطقه چشمه ثریا در استان آذربایجان غربی قرار گرفته است که به بندر قارس ترکیه و کریدور ریلی باکو - تفلیس - قارس - اروپا متصل می گردد؛ با اتصال شبکه ریلی ایران به این کریدور، دیگر با انقطاع جهت در دریاچه وان روبه رو نخواهیم شد و بارهای شرق جهان (چین) می تواند با کریدور ریلی ایران و سپس ترکیه، یکسره و پیوسته به اروپا منتقل گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4441

به "نحوه محاسبه نرخ گازوئیل کامیون های ترانزیتی ، راستا جدید ریلی با ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه محاسبه نرخ گازوئیل کامیون های ترانزیتی ، راستا جدید ریلی با ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید