مردم خبر می گویند و صداوسیما دروازه بانی می نماید

به گزارش دور زمین، رادیو تهران قصد دارد در یکی از بخش های خبری خود مهمترین اخبار را از زبان مردم به مخاطبانش منتقل کند؛ برنامه ای که فراوری و پخش آن در اغلب رسانه های جهان مدتی است که رواج پیدا نموده است. حال باید دید نحوه اجرای این بخش خبری در صداوسیمای خودمان چگونه اتفاق می افتد و اتخاذ چنین رویکردی از سوی رسانه ملی تا چه اندازه به بهتر شدن تعامل با مخاطبان می انجامد؟

مردم خبر می گویند و صداوسیما دروازه بانی می نماید

محمدرضا خوشرو ـ کارشناس رسانه ـ در گفت وگویی با خبرنگاران درباره اقدام صداوسیما مبنی بر اختصاص بخشی خبری در رادیو به ارائه اخبار از زبان مردم، اظهار کرد: اقداماتی از این جنس خوب است اما باید گفت دروازه بانی خبر و سردبیری که اتفاق می افتد، برای صداوسیما مهم است؛ بنابراین این اقدام در کلیت کار رسانه ای صداوسیما تاثیری نخواهد داشت.

این مدرس ارتباطات با بیان اینکه صداوسیما سیاست های خودش را در ارائه اخبار دنبال می نماید، یادآور شد: به هر حال این اقدام یک گام رو به جلوست برای اینکه مخاطبان را با خود همراه کند که با حضور فعالانه مخاطب همراه باشد و نه منفعلانه. در واقع بحت شهروند خبرنگاری که در همه جای جهان رایج است، اینجا مطرح می گردد و برنامه هایی از این دست نیز شمه ای از این جنس است اما بحث ممیزی پیداست که در برنامه هایی از این جنس بیشتر اتفاق می افتد.

خوشرو با یادآوری اینکه در همه رسانه های جهان بحث شهروند خبرنگاری مطرح است، گفت: اینکه شهروند خبرنگاران رویدادها را از یک رسانه رسمی منتقل نمایند، چند سالی است در رسانه های جهان رایج است، منتهی شرایط رسانه ملی متفاوت است. پیش از این هم تجربه هایی اینگونه داشته ایم که مخاطبان نوشته، عکس و فیلم هایی را ارسال می کردند اما در ارتباط با خبر بحث قابل ارزیابی است و باید دید مخاطبان تا چه میزان شرکت می نمایند و تا چه میزان این اخبار دروازه بانی شده و گزینشی، انتخاب می شوند و به هرحال دروازه بانی اتفاق خواهد افتاد.

به گزارش خبرنگاران، در این هفته رادیو تهران مجله ای خبری است که عصرهای پنجشنبه ساعت 15 زنده پخش می گردد و به بیان مهمترین اخبار در هفته اختصاص دارد. این برنامه ضمن مرور مهمترین اخبار هفته، در بخش های گزارشی، مهمترین اخبار را از زبان مردم به سمع مخاطبین می رساند.

این برنامه بنا به درخواست مردم و بر اساس پیامک های رسیده، مهمترین خبر هفته را در گفت وگو با کارشناسان خبره، تحلیل و آنالیز می نماید. مسؤولان امر در حوزه اخبار جاری هفته نیز به حسب ماموریت، پاسخگوی سوالات چالشی مطرح شده از سوی مجری این برنامه خواهند بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 اسفند 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1087

به "مردم خبر می گویند و صداوسیما دروازه بانی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم خبر می گویند و صداوسیما دروازه بانی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید