طب سوزنی برای درمان کدام دردها موثر است؟

به گزارش دور زمین، این روزها تبلیغات گوناگونی از روش های مختلف درمانی مانند طب سوزنی برای انواع دردها بویژه دردهای کمر و زانو را شاهدیم. سوال این است که آیا این روش های درمانی برای درمان قطعی تمامی این دردها موثرند؟

طب سوزنی برای درمان کدام دردها موثر است؟

دکتر سید مسعود هاشمی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره انتخاب روش های درمانی برای کمر یا زانو درد گفت: دردهای مزمن کمر، زانو یا گردن علت های مختلفی دارد. مهم تر از نوع درمانی که توصیه می گردد از قبیل درمان فیزیکی، ورزشی، سنتی یا دارویی، تشخیص علت درد است و بعد باید اقدام به درمان گردد. هر نوع درمانی را اگر بدون تشخیص بخواهیم تجویز کنیم، کار بسیار غلطی است.

وی ادامه داد: این روزها درباره درمان های مختلفی تبلیغ می گردد. در این بین درمان های سنتی، طب سوزنی یا ماساژ درمانی که به درمان مکمل معروفند، را نمی توان زیر سوال برد؛ چرا که پایه علمی دارند و در جای خود قابل استفاده هستند، اما زمانی باید نوع درمان تعیین گردد که علت درد توسط پزشک تشخیص داده گردد، که این علت می تواند مربوط به دیسک، تنگی کانال، ساییدگی یا سرخوردگی مهره با آرتیریت مفاصل باشد.

هاشمی گفت: انجمن درد ایران همیشه از وزارت بهداشت و دانشگاه ها درخواست نموده است که بر بعضی از درمان هایی که تبلیغ می شوند، نظارت دقیق تر داشته باشند. البته ما نه کسی را نفی می کنیم و نه زیر سوال می بریم، اما با کار غیر علمی مخالفیم. یک درمان اگر در جای خودش استفاده گردد، قطعا موثر خواهد بود.

وی درباره کاربرد طب های مکمل گفت: در بسیاری از مواقع دردهای مزمن در کمر چه با منشاء عضلانی و چه اسکلتی که علائم پرخطر و ریسکی ندارند، به روش های درمانی مکمل پاسخ می دهند و این روش ها در درمان یاری نماینده است. اما اینکه بدون شناخت علت درد با روش های درمانی طب مکمل، درد را ساکت کنیم، روش بسیار اشتباهی است و این روش ممکن است یک تسکین موقت برای درد باشد، حتی در بسیاری از موارد هم دیده شده بیمار با عارضه بیشتری درگیر می گردد.

رییس انجمن درد ایران اضافه کرد: بر همین اساس مبنای کار ما بر اساس تشخیص است. زمانی که علت درد تعیین شد، روش های درمانی کم تهاجمی تجویز می گردد. یعنی از ساده ترین درمان ها آغاز کنیم سپس بسته به نوع درد، به مراحل بالاتر درمان می رویم و از روش هایی مانند درمان های غیر جراحی و در نهایت جراحی استفاده کنیم. هریک از روش های درمانی در صندلی خود تاثیرگذار است و بر خلاف آن، بسیار مضر است. همچنین روش جراحی را بجز موارد ضروری توصیه نمی کنیم؛ چرا که در بسیاری از موارد درد و عارضه بدون احتیاج به جراحی و بیهوشی قابل درمان هستند.

وی با بیان اینکه تبلیغاتی نیز برای برخی از روش های درمانی مانند اوزون تراپی صورت می گیرد که در بسیاری از مواقع صحیح نیست، گفت: اوزون تراپی نیز اگر به درستی تجویز گردد، می تواند درمان موثری داشته باشد. اما باید توجه داشت این روش در جاهای محدودی موثر است و معجزه گر نیست. با تبلیغ این روش درمانی در مراکز مختلف موافق نیستم و اینکه برای درمان هر دردی، این روش پیشنهاد می گردد، صحیح نیست. شاید یک روش کم عارضه ای باشد ولی باید در جای خودش استفاده گردد و بیمار بداند که برای چه از این روش برایش استفاده می نمایند؛ چراکه در خیلی از موارد بیمار بدون اندیکاسیون از این روش استفاده می گردد. همچنین انجام روش های درمانی مانند اوزون تراپی باید توسط افرادی انجام گردد که آموزش دیده باشند. این روزها شاهدیم مراکزی هستند که بسیاری از روش های درمانی را بدون داشتن تخصص لازم انجام می دهند.

هاشمی درباره روش درمانی اوزون تراپی گفت: اوزون تراپی برای دیسک کمر یا زانو درد استفاده می گردد. اوزون اثر ضد التهابی دارد. این روش می تواند در درمان التهاب مفاصل و دیسک های بین مهره ای برای عضلات اطراف استفاده گردد، اما اثر ضد التهابی ممکن است منجر به ایجاد عوارض جدید نیز گردد. بنابراین باید به درستی تجویز گردد و برای هر دیسک کمر یا زانو دردی قابل استفاده نیست.

وی در سرانجام اضافه کرد: امروز علم پزشکی شاخه های متعددی دارد و هر شاخه احتیاجمند تخصص خاص خود است. طب های مکمل نیز به یک دانش احتیاج دارند. اگر بیماری قصد انجام این نوع درمان را دارد، به او توصیه می کنیم حتما به افرادی که دوره های لازم این درمان را دیده اند و با طب سوزنی آشنایی کامل دارند، مراجعه کند. برای مراجعه به متخصص درست باید تحقیق کرد نه اینکه به تبلیغات توجه کنیم؛ چراکه در بسیاری از مواقع تبلیغات فرصت فکر کردن را از انسان می گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1339

به "طب سوزنی برای درمان کدام دردها موثر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طب سوزنی برای درمان کدام دردها موثر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید