هر گروه خونی دقیقا چه نوع رژیم غذایی باید داشته باشند؟

به گزارش دور زمین، متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که بر اساس گروه های خونی، مصرف یا عدم مصرف هیچ ماده غذایی توصیه نمی گردد، هشدارداد: چنانچه به بهانه حفظ سلامت بدن، گروه خاصی از مواد غذایی حذف گردد در دراز مدت مسائل فراوانی را در پی خواهد داشت.

هر گروه خونی دقیقا چه نوع رژیم غذایی باید داشته باشند؟

دکتر تیرنگ نیستانی با طرح این سوال که آیا می گردد مثلاً برای یک کودک سه ساله هم بر مبنای این که گروه خونی A دارد یا B، بعضی مواد غذایی را قدغن کرد؟ هشدار داد: این رژیم های غذایی هیچ منطقی علمی ندارند و بدون شک در دراز مدت می توانند آسیب جدی به بدن وارد کند.

وی با اشاره به این که پیروی از رژیم های غذایی هرگز نباید بر مبنای سلیقه یا باور افراد توصیه و تجویز گردد، اظهار کرد: به طور کلی طب و علوم پزشکی باید مبتنی بر شواهد علمی باشد.

این متخصص اضافه نمود: هیچ گونه شواهد علمی مبتنی بر اختصاصی بودن غذا برای گروه های خونی مختلف وجود ندارد.

توصیه های غیر علمی که به ضرر سلامت تمام می گردد

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که توصیه های غیر علمی بعضی افراد برای پیروی از رژیم های غذایی با توجه به گروه خونی خاص می تواند به ضرر سلامت تمام گردد اعلام نمود: زمانی که از گروه های خونی صحبت می کنیم این موضوع با دوران کودکی نیز گره می خورد، بنابراین اگر چنانچه این باور درست باشد قاعدتا باید این محدودیت های غذایی برای بچه ها نیز شروع گردد.

رژیم بر اساس گروه های خونی، تهدیدی برای سلامت سالمندان و بچه ها

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه اضافه نمود: مسائلی که رژیم غذایی بر اساس گروه خونی، برای افراد ایجاد می نماید در گروه های خاص، بچه ها، سالمندان و افراد با بیماری زمینه ای می تواند به مراتب حادتر باشد.

وی با بیان این که اساسا تامین احتیاج های تغذیه ای بدن با ریز مغذی ها و درشت مغذی ها مسله ای بسیار مهم است تاکید نمود: گروه های تخصصی بر مبنای شواهد علمی تصمیم گیری می نمایند که بدن بچه ها و یا بزرگسالان به چه اندازه و از چه گرو هایی به مواد غذایی احتیاج دارد.

گروه های خونی هیچ نقشی درمنع یا مصرف مواد غذایی ندارند

عضو هیئت علمی دانشگاه اعلام نمود: مواد غذایی که افراد از کودکی تا بزرگسالی مصرف می نمایند در دراز مدت اثرات خود را نشان می دهد و به طور قطعی گروه های خونی در استفاده یا منع مصرف مواد غذایی هیچ نقشی ندارند.

دکتر نیستانی با یادآوری این که بر اساس گروه های خونی، مصرف یا عدم مصرف هیچ ماده غذایی توصیه نمی گردد، هشدارداد: چنانچه به بهانه حفظ سلامت بدن، گروه خاصی از مواد غذایی حذف گردد در دراز مدت مسائل فراوانی را در پی خواهد داشت.

محدود کردن بعضی گروه های غذایی فقط با نظر پزشک متخصص مجاز است

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه گفت: مطالعات جمعیتی و شواهد علمی ثابت شده بسیار زیادی وجود دارد که عدم مصرف گروهی از مواد غذایی مثل به ویژه لبنیات افراد را با مخاطرات متعددی مثل مسائل استخوانی روبرو نموده استخواهد کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که چنانچه با نظر پزشک لازم باشد مصرف بعضی گروه های غذایی محدود گردد برای جبران این کمبود دارو های مکمل تجویز می گردد گفت: این موارد با رژیم های خودسرانه ای که بر اساس گروه های خونی گرفته می گردد، کاملا فرق دارد.

دکتر نیستانی افزود: خطرات رژیم های غذایی با توجه به این که چه گروه هایی از مواد غذایی حذف می شوند می تواند، متفاوت باشد.

سلامت بر علم راسخ است نه باورشخصی

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه با انتقاد از رفتار های افرادی که با هدف سلامت توصیه به پیروی از رژیم های غذایی وابسته به گروه خونی می نمایند، اضافه نمود: این موضوع که بدن انسان برای حفظ سلامت به چه گروه هایی از مواد غذایی احتیاج دارد وابسته به اعتقاد یا باور این نظر غیرکارشناسانه نیست بلکه باید تمام این موارد علمی و ثابت شده باشد.

هر مطلبی که به تایید مراجع علمی معتبر نرسد فاقد اعتبار است

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با یادآوری این موضوع که ادعای علمی احتیاج به شواهد علمی معتبر دارد شرح داد: نتیجه تحقیقات در موضوعات سلامت محور و تغذیه ای باید به تایید سازمان بهداشت جهانی، انستیتو تحقیقات تغذیه ای کشور، انجمن تغذیه ایران و یا سایر مجامع علمی ملی و بین المللی معتبر جهان برسد، این مراکز مرجع رسمی اعلام این مطالب اند و هر مطلبی که به تایید این مراکز نرسیده باشد فاقد اعتبار است.

سلامت مسئله باور یا سلیقۀ فردی نیست

بنابر گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر نیستانی با بیان این موضوع که تغذیه، رژیم غذایی و به طورکلی امور مربوط به سلامت افراد هرگز مسله ای فردی نیست تاکید نمود: تحقیقات تغذیه ای فقط در چارچوب های علمی سندیت دارد، این تحقیقات باید تکرار پذیر باشد تا برای جمعیت عمومی استفاده گردد.

منبع: برنا

منبع: فرارو
انتشار: 11 خرداد 1402 بروزرسانی: 13 آذر 1402 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5984

به "هر گروه خونی دقیقا چه نوع رژیم غذایی باید داشته باشند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر گروه خونی دقیقا چه نوع رژیم غذایی باید داشته باشند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید