ریابکوف مسئول سقوط نهایی برجام را معرفی کرد

به گزارش دور زمین، مهر نوشت: معاون وزیر خارجه روسیه با تأکید بر اینکه مسئولیت سقوط نهایی برجام بر عهده آمریکا است، توضیح داد: منطق کاهش تعهدات برجامی ایران را درک می کنیم.

ریابکوف مسئول سقوط نهایی برجام را معرفی کرد

به نقل از اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در سخنانی سیاست آمریکا و وابستگی کشورهای اروپایی به آمریکا را در احتمال کاهش شانس حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مقصر دانست.

معاون وزیر خارجه روسیه در رابطه با احتمال کاهش شانس حفظ برنامه جامع اقدام مشترک گفت: من چنین نتیجه می گیرم که سیاست فشار حداکثری، همانطور که آنها آن را می نامند، بر ایران ادامه خواهد یافت. بر این اساس، احتمال حفظ برجام که در آینده به طور کامل اجرا گردد، با توجه به کوشش های آمریکا کاهش می یابد؛ همینطور وابستگی شرکای اروپایی ما در مقابله با سیاست های آمریکا این شانس را کاهش می دهند. باید اعتراف کرد که ما از این امر نگران هستیم.

سرگئی ریابکوف در این باره گفت که مسکو از همه طرف ها می خواهد تا با مهار مسائل، مسئولیت پذیر باشند.

وی در ادامه افزود: ما در مورد این موضوع با دوستان ایرانی خود صحبت می کنیم. اقدامات ایران برای کاهش اجرای تعهدات خود تحت توافق برجام نیز باعث افزایش تنش ها می گردد، گرچه ما منطق اقدامات ایرانی ها را درک می کنیم و همواره در مورد آن نیز گفته ایم.

ریابکوف تأکید کرد: مجموعه سؤالاتی درباره بعضی موضوعات وجود دارد که کشورهای به جامانده در برجام اکنون باید از نزدیک به آن بپردازند. از جمله آنها، حفظ پروژه های فوردو و راکتور اراک است. از جمله آنها موضوعات مربوط به فعالیت های مکانیسم اینستکس و گگرددن آن برای استفاده توسط طرف های ثالث خارج از اتحادیه اروپا است.

معاون وزیر امور خارجه گفت: ما همه این سؤالات را پیش از شرکای خود مطرح نموده ایم. علاوه بر این، ما آن را به صورت مفصلی در قالب پیشنهادات مشخص ارائه کردیم. ما این کارها را انجام خواهیم داد. متأسفانه هنوز اوضاع تثبیت نشده است و اوضاع پیرامون برجام رو به وخامت است. ما از هر کاری که می تواند به برجام یاری کند، پشتیبانی می کنیم. نقش اصلی و مسئولیت سقوط نهایی این توافق بر عهده ایالات متحده است. ایالات متحده هر آنچه که رخ داده است را شروع کرد.

به گزارش مهر، ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری موسوم به اینستکس توسط آلمان، فرانسه و انگلیس، اوایل فوریه سال 2019 (بهمن 1397) نهایی و ثبت شد؛ اما از آن روز تا به حال هنوز این ساز و کار عملیاتی نشده است. مقر این گروه در پاریس فرانسه است که مدیریت اجرایی آن را آلمان بر عهده دارد و بریتانیا نیز رئیس کمیته نظارت است.

این در حالی است که 3 ماه پس از ایجاد دفتر اروپایی اینستکس، شرکت ایرانی آن نیز 29 آوریل (9 اردیبهشت) به ثبت رسید؛ اما اروپا کماکان در مورد تعهدات خود تعلل می نماید.

شایان ذکر است، در 8 ماه می سال 2018 (18 اردیبهشت ماه سال 1397) دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خبر خروج یکجانبه واشنگتن از برجام را همراه با نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت.

در واکنش به اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران و نیز تداوم انفعال اروپا در این خصوص، تهران نیز تا کنون در چند مرحله مطابق با مادتین 26 و 36 توافق هسته ای سال 2015 میلادی موسوم به برجام بعضی از تعهدات خود در این زمینه را کاهش داده است.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2308

به "ریابکوف مسئول سقوط نهایی برجام را معرفی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریابکوف مسئول سقوط نهایی برجام را معرفی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید