رشد 224 درصدی هتل ها تا سرانجام دولت

به گزارش دور زمین، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: در شروع کار این دولت فقط 125 هتل 4 و 5 ستاره وجود داشت که اکنون به 158 هتل رسیده و تا انتها دولت دوازدهم به 280 هتل معادل 224 درصد رشد می رسد.

رشد 224 درصدی هتل ها تا سرانجام دولت

به گزارش خبرنگاران، علی اصغر مونسان در سفر به استان همدان در جمع مردم تویسرکان، اظهار کرد: 1900 پروژه با برآورد حجم کل سرمایه گذاری 43 هزار میلیارد تومان با متوسط پیشرفت فیزیکی 43 درصد و اشتغالزایی 61487 نفر، بهره برداری از 345 پروژه تا خاتمه سال جاری و 1200 پروژه تا خاتمه دولت دوازدهم، ایجاد 2000 واحد اقامتگاه بوم گردی تا خاتمه برنامه ششم توسعه و تحقق 16 هزار فرصت شغلی ایجاد از اقدامات شاخص حوزه گردشگری است.

وی با اشاره به پرداخت 12 هزار میلیارد تومان وام ارزان قیمت و اختصاص 20 درصد از این اعتبار به حوزه صنایع دستی و گردشگری، ادامه داد: مصوبه هیئت وزیران، معافیت سرمایه گذاران تأسیسات گردشگری از پرداخت عوارض تغییر کاربری است.

مونسان گفت: در شروع کار دولت تدبیر و امید فقط 125 هتل 4 و 5 ستاره وجود داشت، اما اکنون به 158 هتل رسیده است که تا خاتمه دولت دوازدهم به 280 هتل معادل 224 درصد رشد می رسد.

او یادآور شد: دیگر هیچ تردیدی برای مسؤولان و برنامه ریزان توسعه در سراسر جهان باقی نمانده که صنعت گردشگری بهترین ابزار برای توسعه پایدار با کمترین هزینه اقتصادی و اجتماعی با بیشترین بازده است و با چنین رویکردی شاهد رشد روزافزون و شتابان گردشگری در جهان هستیم.

وی با بیان این که گردشگری سومین صنعت کم هزینه و سودده، اشتغالزا و رو به رشد و عامل توسعه پایدار کشورها از سه جنبه اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است، اضافه نمود: نگاهی به داشته های تاریخی، فرهنگی و طبیعی کشورمان نشان از غنای ایران در جاذبه های گردشگری دارد. وجود یک میلیون اثر تاریخی، فرهنگی، بیش از 34 هزار اثر ثبت گردیده به عنوان آثار ملی و ثبت 23 اثر به عنوان آثار جهانی، ایران را در زمره یکی از 10 کشور برتر دنیا از نظر جاذبه های گردشگری قرار داده است.

مونسان با بیان اینکه کشور ایران با چنین ظرفیتی دارای زمینه هایی مناسب برای عینیت بخشی به چشم انداز 20 میلیون گردشگر تا سال 2025 است، اظهار کرد: ورود گردشگران خارجی در نیمه اول سال جاری 51 درصد رشد داشته است و ثبت رقم 74 میلیون نفر شب اقامت در ایام نوروز سال جاری و رشد 20 درصدی نشان از رونق گردشگری داخلی دارد.

وی با اشاره به اینکه در تمام انواع گردشگری ظرفیت بالایی در کشورمان وجود دارد و هر استان و شهر و شهرستانی دارای چند برند و مزیت در این زمینه است، ادامه داد: عزم دولت برای ایفای سهم گردشگری در اشتغال و توسعه پایدار تمرکز ظرفیت ها بر اشتغالزایی است و صنایع دستی و میراث فرهنگی نیز دو بال پرواز گردشگری هستند.

معاون رییس جمهور بیان نمود: اقدامات شاخص میراث فرهنگی در دولت دوازدهم ثبت 1100 اثر در فهرست ملی، ساماندهی و مرمت بیش از 300 پروژه بناها و محوطه های مهم تاریخی، تجهیز یا راه اندازی هر دو هفته یک موزه و ثبت جهانی منظر باستان شناختی در استان فارس است.

وی در ادامه به اقدامات شاخص صنایع دستی اشاره نمود و گفت: ثبت جهانی دو شهر و یک روستا، صادرات بیش از 500 میلیون دلار و ایجاد 17 هزار شغل در مشاغل خانگی صنایع دستی از جمله این فعالیت ها است.

مونسان در ادامه به استان همدان و اهمیت رویداد همدان 2018 پرداخت و اضافه نمود: انتخاب همدان به عنوان پایتخت گرشگری کشورهای آسیایی، برگزاری کنفرانس بین المللی همدان پایتخت گردشگری آسیایی 2018 و همچنین برگزاری چهلمین اجلاس اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری UNWTO در همدان، در کنار سایر رویدادهای برگزار گردیده و درحال اجرا، زمینه مناسبی را برای تبلیغ ظرفیت های گردشگری کشور و به طور ویژه استان همدان فراهم می آورد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاطر نشان کرد: همدان جزء 5 استان نخست دارای تنوع جاذبه های گردشگری کشور به شمار می آید. این استان دارای آب و هوایی خوش با جاذبه های تاریخی و طبیعی گردشگری است که در سال های اخیر با محوریت قرار دریافت توسعه استان بر مدار گردشگری در حوزه سرمایه گذاری و جذب گردشگر توانسته موفق عمل کند.

وی یادآور شد: استان همدان با ویژگی های طبیعی و اقلیمی خاص و همچنین آثار تاریخی و هنری قابل توجه برای علاقمندان به گردشگری مقصدی بسیار مستعد است.

او بیان نمود: ظرفیت های بالقوه گردشگری همدان در کنار ایجاد زیرساخت هایی همچون راه آهن، فرودگاه و اماکن اقامتی و گردشگری، فرصت بی نظیری را در اختیار همدان قرار داده است تا صنعت گردشگری خود را توسعه دهد...

مونسان ادامه داد: استان همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین دارای 1800 آثار تاریخی شناسایی گردیده و دارای جاذبه ای منحصربفرد همچون غار علیصدر و عناوین بین المللی همچون لالجین شهرجهانی سفال، ملایر و تویسرکان شهرملی مبل و منبت است. با توجه به چنین ظرفیت هایی که تنها گوشه ای از داشته های ارزشمند شهر و استان همدان است امیدواریم با استفاده حداکثری از حمایت های دولت و توانمندی های خوب بخش خصوصی و همراهی مردم بانشاط و تلاشگر این خطه، شاهد شکوفایی هر چه افزون تر گردشگری استان در بُعد گردشگری داخلی و جذب گردشگران بین المللی باشیم.

او همچنین در نشست دیگری، با اشاره به ترویج رو به رشد خانه های بوم گردی توضیح داد: افزایش خانه های بوم گردی یکی از مهمترین اهداف سازمان بوده و در حال حاضر در سطح کشور 600 خانه بوم گردی وجود دارد که بر اساس هدفگذاری ها باید این تعداد به 2 هزار واحد در سطح روستاهای کشور ارتقاء یابد.

مونسان افزود: با هدف گذاری 2 هزار خانه بوم گردی 16 هزار اشتغال جدید با حداقل سرمایه گذاری و با حداقل مداخله دولت در این راستا ایجاد خواهد شد.

معاون رییس جمهور گفت: علاوه بر آن راه اندازی خانه های بوم گردی در توزیع عادلانه ثروت و فضای کسب وکار موثر بوده و زمینه سرمایه گذاری برای کسب وکارهای کوچک ایجاد نموده و هر شخصی با اندک سرمایه و نیز با استفاده از تسهیلات اشتغال روستایی ارزان قیمت در زمینه خانه های بوم گردی که سازمان پرداخت می نماید، موفق به رونق هر چه بیشتر روستاها می گردد.

وی با بیان اینکه کشور ایران یک کشور تاریخی است و اکثریت گردشگران خارجی به آداب و سنت ملت ما اقبال فراوانی دارند، اضافه نمود: یکی از محل های مورد توجه در بازدید گردشگران خارجی به کشور ایران اقامتگاه های بوم گردی و طبیعت گردی است.

او افزود: راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی موجب کاهش مهاجرت از روستا به شهر گردیده و حتی مهاجرت ها را برعکس نموده و اکثریت کسانی که خانه بوم گردی در روستاها راه اندازی نموده اند جوانانی با ریشه روستایی هستند که با تکنیک های روز و روش های جدید و علمی بازاریابی با استفاده از فضای مجازی در راستای جذب گردشگر خارجی و داخلی موفق بوده اند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یادآور شد: اعتبارات سازمان به نسبت دیگر سازمان ها کم محدود است اما توانسته در بخش عمران روستایی نیز ورود پیدا نموده به توسعه زیرساخت های روستاها هم کمک کند که این امر در جذب هر بیشتر گردشگران در سطح روستاها مؤثر خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مهر 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 137

به "رشد 224 درصدی هتل ها تا سرانجام دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 224 درصدی هتل ها تا سرانجام دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید