دیدار کاسترو با وزیر خارجه کره شمالی، آیا کوبا به تنش پیونگ یانگ با واشینگتن خاتمه می دهد؟

به گزارش دور زمین، در حالی که امید می رود کوبا بتواند متحدش کره شمالی را برای سرانجام تنش با آمریکا متقاعد کند، رائول کاسترو با وزیر امور خارجه کره شمالی دیدار کرد.

دیدار کاسترو با وزیر خارجه کره شمالی، آیا کوبا به تنش پیونگ یانگ با واشینگتن خاتمه می دهد؟

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، کره شمالی برای توقف برنامه های هسته ای و موشکی خود با فشار بی سابقه ای از جانب آمریکا و جامعه بین المللی روبرو است. کوبا از سال 1960 روابط دیپلماتیک نزدیک خود با کره شمالی را حفظ نموده اما با تسلیحات هسته ای مخالف است.

تلویزیون دولتی کوبا در برنامه نیم روزی خود اظهار کرد: در این ملاقات برادرانه، هر دو طرف به رابطه محبت آمیز تاریخی میان دو کشور پرداختند و درخصوص موضوعات بین المللی بر اساس تمایل مشترک گفت وگو کردند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در روز پنجشنبه گفت، سال گذشته با رائول کاسترو، رییس جمهور کوبا درباره امکان همکاری برای از بین بردن تنش های دنیای در رابطه با کره شمالی گفت وگو نموده است.

ترودو پس از یک سخنرانی در جلسه پرسش و پاسخ پرسید: آیا می توانیم پیغام خود را از راستاهای غافل گیرنماینده (به کره شمالی) برسانیم؟ این موضوع گفت وگوی من با رائول کاسترو در دیدار سال گذشته مان بود. تصور می کنم این نقشی است که کانادا می تواند آن را ایفا نماید؛ نقشی که طی سال گذشته آمریکا نخواسته به ایفای آن بپردازد.

ترودو ادامه داد، کانادا به یافتن راه چاره تمایل دارد، نه تنها به دلیل امنیت منطقه ای بلکه به این خاطر که راستا موشک های احتمالی کره شمالی می تواند از فراز خاک کانادا عبور کند.

کره شمالی در حال توسعه موشک های خود با کلاهک هسته ای است؛ موشک هایی که قادر هستند به خاک آمریکا اصابت نمایند تا چیزی که ری یونگ هو، وزیر امور خارجه کره شمالی آن را تعادل واقعی قدرت با آمریکا خوانده، به دست آورند.

به گفته وزارت امور خارجه کوبا، ری در روزهای اخیر با برونو رودریگز، همتای کوبایی خود ملاقات کرد و دو وزیر طی این دیدار، آمریکا را به فهرست بندی های خودسرانه و یک جانبه متهم کردند که اقدامات اجباری مغایر با قوانین بین المللی را در پی دارد.

وزرای امور خارجه دو کشور احترام به حق حاکمیت مردم و توافق مسالمت آمیز بر سر اختلاف نظرها را خواهان شدند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا فشارها بر کوبا را از زمان شروع به کار دولتش افزایش داده و آشتی ای را که در دولت باراک اوباما، رییس جمهور سابق آمریکا شروع شده بود، با بازگشت به لفاظی های خصمانه جنگ سرد، از بین برده است.

کره شمالی و کوبا آخرین کشورهای دنیا هستند که اقتصاد به سبک شوروی را حفظ نموده اند. با این حال کوبا، تحت حکومت رائول کاسترو گام های کوچکی در راستا کمونیسم بازار محور چین و ویتنام برداشته است.

دولت کوبا خاطرنشان کرد، سفارت خود در کره شمالی را حفظ می نماید اما روابط تجاری خود را بیشتر با کره جنوبی ادامه می دهد. سال گذشته، ارزش تجارت کوبا و کره جنوبی 67 میلیون دلار بوده و این کشور تنها 9 میلیون دلار با کره شمالی همکاری تجاری داشته است.

منبع: انتخاب
انتشار: 25 آذر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2160

به "دیدار کاسترو با وزیر خارجه کره شمالی، آیا کوبا به تنش پیونگ یانگ با واشینگتن خاتمه می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدار کاسترو با وزیر خارجه کره شمالی، آیا کوبا به تنش پیونگ یانگ با واشینگتن خاتمه می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید