خبرنگاران افتتاح فاز نخست آزمایشگاه مرجع دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر

به گزارش دور زمین، تهران-خبرنگاران- فاز نخست آزمایشگاه مرجع دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شد. این آزمایشگاه خدمات پژوهشی و فنی به داخل و خارج از دانشگاه ارائه خواهد نمود.

خبرنگاران افتتاح فاز نخست آزمایشگاه مرجع دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای دانشجویی انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

به گزارش روز پنجشنبه گروه دانشگاه و آموزش خبرنگاران، عباس نصیرائی مقدم رییس دانشکده مهندسی پزشکیبا اعلام این خبر گفت: در حال حاضر ارزش دستگاه های موجود در این آزمایشگاه حدود 11 میلیارد تومان است.

وی اضافه نمود: برنامه داریم در آزمایشگاه مرجع دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر سرویس های پژوهشی و فنی به داخل و خارج از دانشگاه ارائه گردد.

رییس دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اعلام نمود: برنامه داریم در این آزمایشگاه سرویس فنی صورت گیرد به نحوی که شرکت های نیازمند به خدمات فنی بطور مستقیم از خدمات این آزمایشگاه استفاده نموده و یا از سوی متولیان استاندارد به آن ارجاع داده شوند.

نصیرائی مقدم اضافه نمود: ایده آزمایشگاه مرجع مهندسی پزشکی منحصر به یک فضای فیزیکی نیست و در آینده نزدیک تجهیزات دیگری از دانشکده مهندسی پزشکی که قابلیت ارائه چنین خدماتی را دارند تحت عنوان این آزمایشگاه تجمیع خواهد شد. این تجهیزات و سرویس ها به وسیله سامانه های ملی موجود و نیز آزمایشگاه مرکزی دانشگاه به خارج از دانشگاه معرفی می گردد.

وی مطرح نمود: در این آزمایشگاه یک عدد دستگاه تصویربرداری میکروسکوپ نیروی اتمی(AFM) برای آنالیز مورفولوژی و خواص مکانیکی سطوح در مقیاس اتمی مجهز به میکروسکوپ فلوئورسنت برای تصویر برداری نمونه بیولوژیک و غیر بیولوژیک موجود است. از دیگر تجهیزات این آزمایشگاه می توان به یک دستگاه کشش سنج برای تست خواص مکانیکی پروتزهای پزشکی و سلولی، دستگاه طیف نگاری مغز، دستگاه جریان سنج غیر تهاجمی خون به روش لیزر داپلر برای انجام کارهای تحقیقاتی، و یک دستگاه تحریک کننده الکتریکی فراجمجمه ای مغز برای تشخیص و درمان بیماری های عصبی-مغزی ساخت دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره نمود.

رییس دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در فاز اول برنامه داریم که زیرساخت های موجود در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه را به این آزمایشگاه مرتبط کنیم و در گام دوم تجهیزات موجود در آزمایشگاه تکمیل و دریافت استانداردهای آزمایشگاه مرجع دنبال خواهد شد.

وی با ذکر اینکه دیگر دانشگاه های طراز اول کشور اغلب دانشکده مستقل مهندسی پزشکی ندارند، اضافه نمود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر به دلیل دارا بودن دانشکده مهندسی پزشکی و به عنوان قطب این رشته از توان علمی بسیار بالایی برخوردار است و راه اندازی آزمایشگاه مرجع در کنار این توان علمی می تواند بستر فعالیت های بزرگی در آینده را فراهم کند.

فرزاد توحیدخواه عضو هیات علمی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این خصوص گفت: تجهیزات بیمارستانی با مسائل کالیبراسیون روبرو هستند که راه اندازی آزمایشگاه مرجع در این دانشکده می تواند این مشکل را رفع کند.

وی اضافه نمود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان قطب مهندسی پزشکی کشور اقدام به راه اندازی آزمایشگاه مرجعی نموده است که قرار است خدمات به داخل و خارج از کشور دهد.

عضو پیشکسوت و هیات علمی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر مطرح نمود: در این آزمایشگاه دستگاه تحریک الکتریکی مغز وجود دارد که این دستگاه توسط پژوهشگران دانشگاه و ستاد علوم شناختی طراحی و ساخته شده است.

توحیدخواه اضافه نمود: این دستگاه به مرحله تجاری سازی رسیده و تا به امروز 6 دستگاه از سوی ستاد علوم شناختی خریداری شده و به بیمارستان های مختلف اهدا شده است.

وی ادامه داد: در شرایطی که بیماری کرونا در کشورهای مختلف از جمله ایران گسترش یافته وظیفه ما به عنوان افراد مرتبط با سلامت مردم برنامه ریزی برای فعالیت بیشتر در حوزه سلامت است. رئیس اسبق دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه نمود: در آزمایشگاه های این دانشکده استانداردهای پروتزهای پزشکی آنالیز شد.

توحیدخواه اضافه نمود: همچنین ثبت اختراعات مربوط به حوزه پزشکی نیز در این دانشکده مورد آنالیز علمی قرار می گیرد. این دانشکده ارتباط خوبی با سازمان پژوهش های علمی و صنعتی دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3182

به "خبرنگاران افتتاح فاز نخست آزمایشگاه مرجع دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران افتتاح فاز نخست آزمایشگاه مرجع دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید