جاذبه های گردشگری پوکت

به گزارش دور زمین، جاذبه های پوکت آنقدر زیاد است که در یک مقاله نمیتوان به همه آنها رسید چه برسد به 7 روز دیدار از پوکت. در ادامه به 4 مورد از شناخته شده ترین ها میپردازیم.

جاذبه های گردشگری پوکت

پارک ملکه سیریکیت (Queen Sirikit Park) پوکت 

اگر در تور پوکت دنبال محیلی برای استراحت کوتاه میگردید، به پارک ملکه سیریکیت بروید، این فضای سبز کوچک که نام کامل آن سوآن‌چالِرم پارکیات (Suanchalermprakiat) است، در سال 2004 به مناسبت هفتاد و دومین سالگرد تولد ملکه تایلند ساخته شده است. این پارک مساحتی در حدود 15 هزار متر مربع را به خود اختصاص داده است و دور تا دور آن را درختان احاطه کرده‌اند. موقعیت مکانی این پارک به گونه‌ای است که از هیاهوی شهری پوکت به دور است و آلودگی صوتی چندانی در آن حوالی وجود ندارد؛ به همین خاطر مکان مناسبی برای استراحت در سایه درختان به شمار می رود و البته پارک محبوبی نیز برای دوندگان محسوب می‌شود.

در قسمت ورودی پارک از سمت خیابان تالانگ، یک فواره اژدهای طلایی رنگ و جذاب وجود دارد که در سال 2006 به مناسبت شصتمین سالگرد به قدرت رسیدن پادشاه تایلند در این مکان قرار داده شده است. طراحی این اژدها فواره برگرفته شده از یکی افسانه‌های قدیمی چینی است که در آن جزیره پوکت به عنوان یک اژدهای دریایی به نام های لِنگ اونگ (Hai Leng Ong) معرفی شده است، همچنین تصاویری از این افسانه بر روی یکی از دیوار‌های مرمری آن حوالی نیز نقاشی شده است.

خیابان تالانگ در شهر پوکت (Thalang Road)

خیابان تالانگ، خیابان مرکزی اصلی شهر قدیمی و جذاب پوکت به حساب می‌آید. این بلوار باریک و قدیمی مسلک از جاذبه‌های فراوانی برخوردار است که از این میان می‌توان به مغازه‌های بزرگ، ترکیب متنوعی از رستوران‌ها، چندین مهمان‌خانه کوچک، و غیره اشاره کرد که همگی در ساختمان‌هایی به سبک معماری چینی – پرتغالی جای گرفته‌اند و همین ویژگی بر شهرت هر چه بیشتر شهر پوکت افزوده است. خیابان تالانگ علاوه بر این که یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های شهر پوکت به شمار می‌رود، یکی از شلوغ‌ترین این خیابان‌ها نیز محسوب می‌شود. این خیابان همچنان یکی از مسیرهای اصلی شهر برای عبور و مرور خودروهاست که البته در یکشنبه شب‌ها، به خیابان پیاده‌روی (Walking Street) پوکت تبدیل می‌شود و تردد خودرو در این زمان نیز ممنوع اعلام می‌شود.

خیابان تالانگ مسیری به طول 600 متر است که در قلب مرکز شهر پوکت واقع شده است. این خیابان اغلب اوقات به عنوان مسیری یک طرفه از شرق به غرب مورد استفاده قرار می‌گیرد که از خیابان مونتری (Montri Road) آغاز شده و پس از عبور از خیابان تپکاساتر (Thepkasattri Road: که یکی از بزرگراه‌های اصلی شهر پوکت محسوب می‌شود و در امتداد تمام بخش‌های طولی این جزیره کشیده شده است) در نهایت در محل تلاقی با خیابان یائووارات (Yaowarat Road) پایان یافته و از آن پس به خیابان کرابی (Krabi Road) تبدیل می‌شود. خیابان تالانگ در انتهای شرقی‌ترین قسمت خود، به یک خیابان دو طرفه تبدیل می‌شود، اما به طور کلی تردد از این سمت از خیابان تپکاساتری به آرامی صورت می‌گیرد. در این بخش از خیابان چند جاذبه گردشگری وجود دارد. در انتهای پارک ملکه سیریکیت (Queen Sirikit Park) در قسمت شمالی این خیابان، یک اژدها فواره جذاب و باشکوه قرار دارد. این اژدها فواره یادآور یکی افسانه‌های قدیمی چینی است که در آن جزیره پوکت به عنوان یک اژدهای دریایی به نام های لِنگ اونگ (Hai Leng Ong) معرفی شده است.

پس از عبور از کانال بَنگ یای (Bang Yai)، اولین ساختمان تاریخی در حوالی تقاطع خیابان تالانگ و خیابان تپکاساتری را مشاهده خواهید کرد. در این بخش از خیابان با جاذبه‌ای روبرو خواهید شد که به طور کلی اکثر مردم آن را ویژگی برجسته خیابان تالانگ بر می‌شمارند. از این قسمت به بعد، خیابان یک طرفه می‌شود و اغلب به آن خاطر که این خیابان بسیار کم عرض بوده و از آنجایی که مکان شلوغ و پر رفت‌وآمدی به حساب می‌آید، بخش زیادی از خیابان کوچک در تصرف خودروهای پارک شده قرار می‌گیرد.

در این بخش ساختمان‌های نسبتاً قدیمی و جورواجوری وجود دارند، که به لحاظ رنگ‌، سبک‌ معماری و بزرگی نمای ساختمان با یکدیگر تفاوت داشته و قدمت اغلب این ساختمان‌ها بر روی آن مشخص شده است. محتوای خانه مغازه‌ها نیز همچون ظاهر آن‌ها متنوع و جورواجور است. از جمله مغازه‌های موجود در این منطقه می‌توان به داروخانه‌ها، مغازه‌های سوغات فروشی، فروشگاه‌های پوشاک، اغذیه فروشی، مغازه‌های فروش جواهرآلات و فروشگاه‌های مواد غذایی اشاره کرد. تعدادی از این مغازه‌ها، از قدمتی برابر با خانه‌هایی که در آن قرار گرفته‌اند، برخوردارند و در طول سالیان دراز به نسل‌های مختلف یک خانواده منتقل شده است.

تقریباً در اواسط این خیابان، در سمت راست (اگر به سمت شمال بایستید)، محل انشعاب خیابان سوی رومانی (Soi Romanee)، قدیمی‌ترین خیابان شهر پوکت قرار دارد. خیابان سوی رومانی که حتی در مقایسه با خیابان تالانگ نیز از عرض کمتری برخوردار است، محله‌ جالب و بسیار زیبایی است که مجموعه‌ای از مهمان‌خانه‌های کوچک را در خود جای داده است. معمولاً در این خیابان فرعی عکاسانی را مشاهده خواهید کرد که در حال عکس‌برداری از عروس و دامادها هستند. ساختمان‌هایی که در نیمه دیگر خیابان تالانگ قرار دارند، کمتر رنگارنگ بوده و نشانه‌هایی از مدرنیته در آن‌ها دیده می‌شود. اما با این حال جزئیات تاریخی بسیاری، به ویژه در نمای طبقه‌های بالایی این ساختمان‌ها به چشم می‌خورد. همچنین، تعداد معدودی کسب و کار خانوادگی قدیمی و غیر معمول از جمله یک شرکت چاپ و یک مغازه فروش ابزارآلات موسیقیایی نیز در این بخش وجود دارد.

خیابان دیباک (Dibuk Road) در شهر پوکت

خیابان دیباک، جاده‌ای است که مستقیماً به سمت شمال جاده تالانگ (Thalang Road) کشیده شده است. فضای این خیابان نیز حاکی از گذشته شهر پوکت است، دیباک (dibuk) واژه تایلندی است که برای فلز قلع استفاده می‌شود. در این خیابان، مغازه‌های نساجی، مغازه‌های فروش آثار هنری و یک رستوران فرانسوی به نام دیباک (the Dibuk) وجود دارد. در قسمت جنوبی‌تر این خیابان، خیابان فانگ‌ نا (Phang Nga Road) قرار دارد که هتل آن آن (On On Hotel)، یکی از ساختمان‌های قدیمی شهر قدیمی پوکت نیز در این قسمت واقع شده است.

فواره سوریادِیت (Suriyadate Fountain) پوکت

در انتهای غربی خیابان راسادا (Rassada Road)، یک میدان وجود دارد که چیزی شبیه به یک اسلحه بزرگ بر روی آن قرار داده شده است. این میدان، همان میدان فواره سوریادِیت است و اسحله‌هایی که در حال حاضر در قالب فواره‌های آبی در این میدان قرار داده شده‌اند، در حقیقت پیش‌تر در فرایند استخراج قلع از معدن به عنوان مته‌های آبی قدرتمندی کاربرد داشته است که بوسیله آن خاک و صخره‌های بالایی معدن را منفجر می‌کردند.

انتشار: 12 آذر 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 325

به "جاذبه های گردشگری پوکت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری پوکت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید