ترامپ سازمان جهانی بهداشت را با ضرب الاجل 30 روزه تهدید کرد

به گزارش دور زمین، به موازات تشدید انتقادهای داخلی و بین المللی از عملکرد دولت آمریکا در مهار ویروس کرونا، رئیس جمهور آمریکا به مدیر سازمان جهانی بهداشت نامه نوشته و به این سازمان ضرب الاجل 30 روزه داده است.

ترامپ سازمان جهانی بهداشت را با ضرب الاجل 30 روزه تهدید کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در صفحه توئیتر خود عکسی از نامه ارسالی خودش به تدروس آدهانوم گبریسوس مدیر سازمان جهانی بهداشت منتشر کرد و بار دیگر به این سازمان تاخته است.

بنا بر گزارش اسپوتنیک، ترامپ در این نامه ضمن تکرار اتهام زنی های قبلی مقام های آمریکایی به این نهاد جهانی درباره جانبداری از چین، به سازمان جهانی بهداشت برای انجام تغییرات اساسی ضرب الاجل 30 روزه داد.

رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد که در صورت عدم تعهد سازمان جهانی بهداشت به اعمال تغییرات اساسی، به صورت دائمی کمک مالی واشنگتن را متوقف و در عضویت آمریکا در سازمان جهانی بازنگری خواهد کرد.

او به سازمان جهانی بهداشت به دلیل بی توجهی به گزارش های معتبر در خصوص شیوع ویروس (کرونا) در ووهان تاخت. به ادعای ترامپ این گزارش های معتبر، در مغایرت مستقیم با دولت چین قرار دارند.

ترامپ همچنین سازمان جهانی بهداشت را متهم کرد، تحت فشار شی جین پینگ رئیس جمهور چین در خصوص اعلام شرایط اضطراری ناشی از شیوع ویروس کرونا ادعاهای تماما نادرست و گمراه کننده مطرح کرده است.

رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد: تنها راه رو به جلو برای سازمان جهانی بهداشت این است که آیا می تواند واقعا نشان دهد از چین استقلال دارد یا نه.

وی در این نامه از اینکه سازمان جهانی بهداشت از چین به خاطر شفاف بودن در خصوص شیوع ویروس کرونا و تبعات آن تمجید کرده، به شدت تاخته و مدعی شد: چین در این موضوع همه چیز بوده به جز شفاف بودن.

ترامپ اضافه کرد: چین همین حالا هم با امتناع از ارائه داده های دقیق و زمان مند، نمونه های ویروس و ندادن اطلاعات حیاتی درباره ویروس و ریشه هایش، به تضعیف مقررات بهداشتی بین المللی ادامه می دهد.

رئیس جمهور آمریکا با تمجید از مواضع هارلم بروندتلاند مدیر سابق سازمان جهانی بهداشت در زمینه انتقاد از مواضع چین شرح داد: او در انتقاد از چین به دلیل به مخاطره افتادن سلامت جهانی تردید به خود راه نداده بود و اگر این الگو تکرار می شد، جانهای بسکمک در جهان حفظ می شد.

مدیر و دیگر اعضای ارشد سازمان جهانی بهداشت پیش از این بارها اتهام زنیهای ترامپ و مقام های آمریکایی به این نهاد امدادی بین المللی را رد کرده بودند.

دولت چین هم با رد قاطع اتهام زنیهای آمریکا درباره شیوع ویروس کرونا و تاخت و تازهای آنها به سازمان جهانی بهداشت را رد کرده و خواستار تداوم همکاری های جهانی به منظور مقابله با ویروس کرونا شده است.

تشدید حملات لفظی ترامپ و دولتش به سازمان جهانی بهداشت و چین در شرایطی انجام شده که پیش از این اقدام آمریکا در قطع کمک مالی به این سازمان انتقادهای بین المللی و حتی انتقاد متحدان اروپایی این کشور را به دنبال داشته است.

به گفته برخی مخالفان داخلی دموکرات ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای انحراف توجهات از ناکامی دولتش در مهار شیوع کرونا در حال مقصر خواندن دیگران و سلب مسئولیت از شکست دولتش است.

همزمان با این تحولات، دانشگاه جانز هاپکینز امروز (دوشنبه) گفت که ظرف 24 ساعت گذشته با مثبت شدن نتیجه آزمایش 21 هزار و 841 مورد جدید، مجموع مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا به یک میلیون و 508 هزار و 598 نفر رسید.

در همین بازه زمانی، 791 مورد جدید به قربانیان کرونا در آمریکا اضافه کرده شد تا مجموع جان باختگان ویروس در این کشور به 90 هزار و 353 نفر برسد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2652

به "ترامپ سازمان جهانی بهداشت را با ضرب الاجل 30 روزه تهدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ سازمان جهانی بهداشت را با ضرب الاجل 30 روزه تهدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید