با تسلط بر کارهای خود به سوی موفقیت حرکت کنید

به گزارش دور زمین، بر کارهایی که تسلط بیشتری بر آنها دارید تمرکز کنید تا به موفقیت نزدیک تر شوید.

این واقعیت را باید بپذیرید که بر تمام چیزهایی که در زندگی شما اتفاق می افتد، نمی توانید کنترل داشته باشید. اما خیلی از افراد هنوز به این باور نرسیده اند. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

با تسلط بر کارهای خود به سوی موفقیت حرکت کنید

یک واقعیت زشت در زندگی وجود دارد که مردم نمی خواهند قبول نمایند: آن ها نمی توانند روی تمام چیزهایی که در زندگی اتفاق می افتد کنترل داشته باشند.

کسانی که در برابر این واقعیت مقاومت می نمایند، به شخصیتی کنترل گر تبدیل می شوند. آن ها همه چیز را ریزبینانه آنالیز می نمایند، کارها را به کس دیگر واگذار نمی نمایند و سعی می نمایند دیگران را به تغییر وادار نمایند. آن ها فکر می نمایند اگر بتوانند به مقدار کافی روی سایرین و شرایط کنترل داشته باشند، می توانند خودشان را پیدا نمایند و سپس از رخ دادن اتفاق های بد پیشگیری نمایند.

عده ای با این که می دانند نمی توانند جلوی پیش آمدن اتفاقات بد را بگیرند؛ اما به هر حال درباره آن ها نگران اند. درباره هر اتفاقی، از سرماخوردگی و اتفاق های طبیعی تا بیماری های مرگ آسا، کج خلقی می نمایند و نگرانی تمام وجودشان را فرامی گیرد. بدین ترتیب تمام وقت و انرژی شان تلف می گردد و هیچ کار مفیدی انجام نمی دهند.

1. معین کنید روی چه چیزهایی کنترل دارید

وقتی احساس نگرانی می کنید، یک دقیقه دست نگه دارید و چیزهایی که روی آن ها کنترل دارید، آنالیز کنید. مثلا شما نمی توانید مانع وقوع طوفان شوید؛ اما می توانید برای آن آماده باشید. شما نمی توانید رفتار دیگران را کنترل کنید؛ اما روی واکنش خودتان به آن رفتار تسلط دارید.

این موارد را شناسایی کنید و تمام انرژی خود را صرف آن هایی کنید که می توانید کنترل کنید. بدین ترتیب هم اثربخشی بیشتری دارید و هم نگرانی کمتر.

2. بر تأثیر خود تمرکز کنید

شما می توانید بر افراد و اتفاق ها تأثیر بگذارید؛ اما نمی توانید آن ها را وادار کنید که با شما و خواسته هایتان همراه شوند. مثلا شاید شما بتوانید یک مهمانی خوب برگزار کنید؛ اما نمی توانید مهمان ها را وادار کنید که از آن لذت ببرند! برای آنکه بیشترین تأثیرگذاری را داشته باشید، سعی کنید بر تغییر رفتار خودتان تمرکز کنید. یک الگوی خوب باشید و محدودیت های مؤثری برای خودتان قرار دهید.

وقتی در خصوص انتخاب های دیگران نگرانی هایی دارید، نظرات خود را به اشتراک بگذارید - اما فقط یک بار!- و سعی نکنید فرد مقابل را اصلاح کنید؛ مخصوصا اگر تمایلی به این موضوع ندارد.

3. ترس های خود را شناسایی کنید

از خودتان بپرسید از اتفاق افتادن چه چیزی می ترسید؟ فکر می کنید چه اتفاق تأسف باری رخ خواهد داد؟ آیا به توانایی های خود برای مقابله با آن ها شک دارید؟

معمولا، بدترین سناریو به آن وحشتناکی که خیال می کردید نیست و به احتمال زیاد شما قوی تر از چیزی هستید که گمان می برید.

اما گاهی فکر آن قدر درگیر این موضوع می گردد که من اجازه نمی دهم کسب وکارم شکست بخورد که یادشان می رود از خودشان بپرسند اگر کسب وکارم شکست بخورد چه کاری انجام می دهم؟ دانستن این که شما می توانید بدترین شرایط را هم تحت اختیار قرار دهید به شما این توانایی را می دهد که انرژی خود را برای کارهای مفیدتر و کارآمدتر صرف کنید.

4. بین درگیری فکری و حل مسئله تفاوت قائل شوید

درگیری فکری مشابه نگرانی است؛ با این تفاوت که تمرکز آن بر احساسات و تجربیات گذشته است. این رفتار به نوعی تمرکز اجبارگونه توجه یک فرد بر علائم و علل یک پریشانی و توجه به دلایل آن و نتایجش به جای تمرکز بر راهکار ها است.

تکرار یک مکالمه در فکر و پیش بینی نتایج اسف بار احتمالی آن هرگز به شما کمکی نخواهد کرد؛ اما کوشش برای حل مسئله قطعا راه چاره مطلوب شما است.

از خودتان بپرسید که آیا مفید و مؤثر هستید؟ اگر به طور مرتب در حال حل مسئله و پیدا کردن راه هایی برای افزایش شانس موفقیت، پیدا کردن راه کارهایی برای کار و کوشش بیشتر هستید؛ آنگاه پاسخ سؤال مثبت است.

اما اگر وقت خود را با درگیری فکری در خصوص اتفاق های گذشته تلف می کنید، مطلع باشید که اصلا مفید و کارآمد نیستید. پس بهتر است از جای خود برخیزید و سعی کنید حتی برای چند دقیقه، فکر خود را بر موضوعی مفیدتر متمرکز کنید.

5. برای مدیریت استرس خود، برنامه ریزی کنید

ورزش و تمرین کردن، غذای سالم خوردن و به مقدار کافی خوابیدن تنها چند کار کلیدی از کارهایی هستند که برای محافظت و مواظبت از خودتان باید انجام دهید. اما باید برای مدیریت استرس خود نیز برنامه ریزی کنید تا بتوانید عملکرد بهتری داشته باشید.

از رها نماینده های استرس سالم بهره ببرید؛ مانند مدیتیشن، سپری کردن وقت با دوستان یا انجام دادن یک کار سرگرم نماینده. به سطح استرس خود و راه های کاهش آن توجه کنید. از غر زدن به دیگران خودداری کنید؛ زیرا این کار کمکی به کم شدن استرس شما نمی کند.

6. از جملات تأکیدی بهره بگیرید

در برابر اتفاق ها یا باید واکنش نشان داد یا آرام ماند. در هنگام واکنش نشان دادن، برای به نتیجه رسیدن یک کار یا تصمیم گام برداشته می گردد. در چنین شرایطی به خودتان بگویید من امروز نتیجه خوبی به دست خواهم آورد و آن را عملی خواهم کرد.

حالت دوم برای مواقعی است که باید به خودتان یادآوری کنید روی همه اتفاق ها کنترل ندارید؛ مثلا بارش باران در یک آخر هفته. در چنین شرایطی شما باید آرامش داشته باشد. وقت خودتان را با ناراحتی و نگرانی درباره چیزهایی که در حیطه اختیار شما نیستند تلف نکنید.

در نهایت یا می توانید کاری را انجام دهید، پس برای بهینه انجام دادن آن کوشش می کنید؛ یا تغییر اوضاع و شرایط دست شما نیست، پس آرامش خود را حفظ می کنید.

منبع: الی گشت
انتشار: 31 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5462

به "با تسلط بر کارهای خود به سوی موفقیت حرکت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با تسلط بر کارهای خود به سوی موفقیت حرکت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید