استاد محمدرضا شجریان؛ بُگزین ره سلامت

به گزارش دور زمین، روزنامه شهروند: در دو روز اخیر نام استاد محمدرضا شجریان بار ها و بار ها در رسانه ها و فضای مجازی تکرار شد. نام هنرمند محبوب برای طیف گسترده ای از حامیانش دل نگرانی هایی به دنبال داشت. چه شده که بعد از چند ماه سکوت، یک بار دیگر نام خسروی آواز ایران به رسانه ها رسید؟ آن هم در شرایطی که به گفته محمدحسین آقاسی، وکیل محمدرضا شجریان در ماه های اخیر ایشان در منزل تحت مراقبت های ویژه بودند و سه پرستار در سه شیفت به صورت دایم از ایشان پرستاری می کردند. شجریان تابستان سال گذشته در بیمارستان بستری شد و جمعیت را پریشان خاطر کرد.

استاد محمدرضا شجریان؛ بُگزین ره سلامت

شایعات پارسال البته ختم به خیر شد و بعدتر دکتر حسن عباسی، پزشک معالج محمدرضا شجریان حضور او را در بیمارستان امری طبیعی و برای انجام آزمایشات دوره ای دانست. شاید مسأله دیگری که بستری شدن محمدرضا شجریان را غم انگیز و نگران نموده باشد بیشتر به جو عمومی جامعه در این روز ها مربوط باشد.

یک بار روزنامه نگاری قدیمی درباره سیل اخبار مأیوس کننده ای که راه به راه از راه می رسید و غمی جدید به غم های عمومی می اضافه کرد از ترکیب خبرترس برای توصیف وضع و حال عمومی استفاده نموده بود. ترکیبی ماندگار که امروز هم می تواند به کار آید که واقعا بسیاری از ایرانی ها از شنیدن اخبار و شایعات ترسناک درباره هنرمند محبوب شان خبرترس شده اند. ما همه خبرترس شده ایم این روز ها و درباره حال استاد، از همواره بیشتر. از زبان مولانا زمزمه می کنیم بگزین ره سلامت، ترک ره بلا کن.

دیروز خبرنگار شهروند که برای انجام یک سری امور شخصی به بیمارستان جم رفته بود، خبر از بستری شدن استاد محمدرضا شجریان در آن بیمارستان داد. بیمارستانی که آخرین بار نامش با ماجرای درگذشت زنده یاد عباس کیارستمی رسانه ای شده بود. انتشار خبر بستری شدن شجریان، اما به این دلیل که به طور رسمی تأیید نشده بود، ممکن نبود. مزید بر آن، این پندار سرگردان در هزارتوی افکارمان بود که با انتشار خبر بستری شدن استاد (که معنای تلویحی اش می توانست وخیم شدن حال ایشان باشد) به آن رسمیت دهد. .

اما توییت یکی از خبرنگاران حوزه موسیقی به یک باره فضای مجازی را پر کرد از نام محمدرضا شجریان و انبوه پست ها و توییت هایی که آرزوی سلامتی او را داشتند. در حقیقت وقتی بهمن بابازاده، روزنامه نگار حوزه موسیقی اطلاع داد که محمدرضا شجریان در بیمارستان بستری شده و حال عمومی ایشان ظاهرا چندان خوب نیست؛ انگار سیل بند از میان برداشته شد و مخاطبان ماندند و هنرمندی که عمری خاطره خوب براشان ساخته بود. مخاطبان و خواننده ای که همه عمرش سعی نموده بود از مردمش جدا نگردد. مخاطبان ماندند و خسروی آواز ایران، خواننده صبح است ساقیا، اشک مهتاب، ساز خاموش، فریاد، خون جوانان وطن، مرغ سحر و البته ربنایی که شاید هر ایرانی یک بار هم که شده پای سفره افطار خاطره ای با آن ساخته باشد.

تماس های متعدد شهروند با بیمارستان جم با خبری نداریم، نمی دانیم، روابط عمومی بعدا اعلام می نماید، از نزدیکان بیمار سوال کنید و نظایر این ها روبرو شد. ظاهرا حواشی هولناک عباس کیارستمی در این بیمارستان باعث شده مسئولان این بیمارستان به شدت درباره چهره های شناخته شده رفتار محافظه کارانه داشته باشند!

صحبت ها ادامه یافت تا اینکه پزشک معالج شجریان شاید برای ایجاد نشدن تجمع مردم مقابل بیمارستان دراین باره شرح داد.

دیروز، اما اخبار نگران کننده کم نبود. یک فعال موسیقی توییتی نوشت با این مضمون که برخلاف ادعا های رسمی، اوضاع محمدرضا شجریان رو به وخامت است. ایشان به بخش مراقبت های ویژه منتقل شده اند، آن هم در بیمارستان جم ! جوابگو نبودن و اطلاع رسانی قطره چکانی، بدترین نوع تشویش اذهان عمومی در این قبیل مواقع است .

کاوه راد، وکیل خانه موسیقی نیز نوشت: شرایط استاد شجریان متاسفانه رو به وخامت است. ایشان در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان جم بستری هستند و اقدامات درمانی درحال انجام است . برای ایشان دعا کنیم.

توییت کاوه راد نگرانی ها را به اوج رساند.

کم کم پای رسانه های رسمی نیز به جریان باز شد. خبرگزاری مهر از بستری شدن شجریان اطلاع داد. ایسنا علاوه بر انتشار خبر بستری شدن محمدرضا شجریان از قول شاهرخ تویسرکانی نویسنده و روزنامه نگار نوشت که وضع او در فرآیند پزشکی گذشته است و یادآوری کرد که استاد هر چند وقت، دست کم برای چکاپ های تجویزشده به بیمارستان مراجعه داشته است. ایلنا هم خبر از این داد که استاد در بخش مراقبت های ویژه (آی سی یو) یکی از بیمارستان های تهران است.

بعدتر اخبار تکمیلی هم از راه رسیدند. ایسنا نوشت: محمدرضا شجریان هم اینک در بخش مراقبت های ویژه (آی سی یو) یکی از بیمارستان های تهران بستری است، اما خانواده او به ارایه اطلاعات بیشتر در این زمینه تمایلی ندارند و خواستار رعایت و احترام به حریم خصوصی خانواده خود هستند. ایلنا هم با ذکر نام بیمارستانی که شجریان در آن بستری است، نوشت: محمدرضا شجریان که چند سالی است به دلیل بیماری بستری است، به دلیل وخامت حالش به بیمارستان اعزام شده است، با این وجود رئیس بیمارستان جم از ترخیص او در آینده نزدیک خبر می دهد.

با اینکه کمتر کسی در این زمینه خبررسانی دقیقی نموده است، اما شنیده ها و زمزمه های پراکنده نشان می دهد ظاهرا دلیل حضور شجریان در بیمارستان به گفته رئیس بیمارستان جم تعبیه راه عروقی برای دارورسانی راحت تر بوده است.

خبرنگاران موسیقی به شیوه مرسوم قطره چکانی در خصوص اخبار چهره های مهم موارد دیگری را روشن نموده اند: استاد شجریان دیروز تحت نظر دکتر بهلولی و دکتر عباسی تحت عمل جراحی قرار گرفته و آن طور که گفته می گردد، جراحی موفقیت آمیز بوده است. دکتری که استاد شجریان را عمل نموده، دکتر مهرداد بهلولی متخصص جراحی عمومی، سرطان و لاپاراسکوپی پزشک معالج وحید شمسایی نیز بوده و به این دلیل چهره ای رسانه ای است.

کم کم اخبار بهتر و امیدوارکننده تر نیز از راه رسیدند. اخبار و اطلاعاتی که نگرانی ها را تا حدی رفع کردند. دکتر حسن عباسی، هماهنگ کننده تیم پزشکی شجریان شرایط عمومی استاد را پایدار گفت. این پزشک متخصص که 28 سال است در جریان پرونده درمانی محمدرضا شجریان واقع شده است، حال عمومی او را پایدار و مساعد بیان کرد و از شدت نگرانی دوستداران استاد کاست: شرایط اصلا وخیم نیست و ایشان برای رسیدگی های جزیی که لازم بوده اینجا هستند. او تنها به علت کنترل بیشتر در سی سی یو بستری شده است.

مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی نیز گفت: استاد شجریان برای تعبیه راه عروقی جهت دارورسانی راحت به بیمارستان مراجعه نموده است و امروز یا فردا مرخص می گردد. حال عمومی شجریان مساعد است. رئیس بیمارستان جم نیز روال درمانی شجریان را مثل گذشته ارزیابی کرد و گفت ایشان ظرف امروز یا فردا مرخص خواهد شد.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل نظام پزشکی هم طی تماس تلفنی با رئیس بیمارستان جم ضمن ابراز آمادگی برای اقدامات لازم حال او را جویا شد و آمادگی جامعه پزشکی برای یاری به همکاران خود در این بیمارستان را در هر زمینه ای گفت.

اما حرف آخر را همایون شجریان، فرزند محمدرضا شجریان زد: استاد هر چند وقت یک بار برای چکاپ باید چند روزی بروند بیمارستان و برای خلط ریه شون هم باید یک روز تحت نظر باشند که عفونتی چیزی نباشه . دلیل حضورشون در بیمارستان جم هم همین موارد بود.

منبع: برترین ها
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3082

به "استاد محمدرضا شجریان؛ بُگزین ره سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاد محمدرضا شجریان؛ بُگزین ره سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید