آسمان شامگاهی امشب میزبان شهاب باران ثوری

به گزارش دور زمین، ایسنا نوشت: در شامگاه امشب 14 آبان ماه بارش شهابی ثوری به اوج بارش خود می رسد، ضمن آنکه در بامداد 15 آبان رصدگران می توانند آخرین ملاقات خود را با سیاره ناهید داشته باشند.

آسمان شامگاهی امشب میزبان شهاب باران ثوری

در میانه ماه آبان زمین از میان توده ای از غباری که به جامانده از دنباله دار انکه (P/Encke2) عبور می نماید. عبور زمین از میان این ذرات ریز باعث می گردد تا این ذرات با سرعتی حدود 1700 کیلومتر با جو زمین برخورد نمایند و بسوزند. کانون این بارش صورت فلکی ثور است. بیشترین تعداد این شهاب ها در محدوده 30 تا 40 درجه ای از کانون این بارش شهابی در صورت فلکی ثور قابل رصد هستند. مسعود عتیقی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به بارش شهابی ثوری جنوبی، گفت: منشا این بارش دنباله دار انکه است.

وی ادامه داد: در ساعت 21 و 30 دقیقه امشب، دوشنبه 14 آبان با 5 شهاب در ساعت به اوج می رسد. عتیقی خاطر نشان کرد: علاقه مندان به رصد، در این بارش منتظر شهاب های درخشان این بارش با سرعت 62 کیلومتر بر ساعت در آسمان بدون نور مزاحم ماه باشند. دبیر انجمن نجوم آماتوری ایران همچنین خاطر نشان کرد: علاوه بر بارش این شهاب باران در بامداد روز سه شنبه، 15 آبان پس از تماشای شهاب ها، اگر رصدگران خوش شانس باشند، در منطقه ای با افق شرقی باز، آخرین دیدار را با هلال زیبای صبحگاهی و ملکه آسمان سیاره ناهید که به تازگی در آسمان بامدادی جاخوش نموده، خواهند داشت.

سیاره زهره یا ناهید دومین سیاره بعد از تیر (عطارد) در منظومه خورشیدی است. این سیاره مانند زمین اتمسفر دارد، اما اتمسفر زهره ضخیم تر از زمین است و همین امر نفوذ به آن را سخت نموده است. با وجود این اخیرا دانشمندان موفق شدند از این اتمسفر ضخیم عبور نموده و نگاهی اجمالی به سطح سیاره زهره بیندازند. سیاره زهره از لحاظ شیمیایی، نیروی جاذبه و چگالی مانند زمین است. به عبارت دیگر نوع و میزان مواد تشکیل دهنده زهره مانند زمین است و آتشفشان ها، کوه ها و سنگ های سیاره زهره کاملا مانند آتشفشان ها، کوه ها و سنگ های زمین هستند.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 اسفند 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1167

به "آسمان شامگاهی امشب میزبان شهاب باران ثوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسمان شامگاهی امشب میزبان شهاب باران ثوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید