چرا بازدید از حمام گلشن لاهیجان پیشنهاد می گردد؟

به گزارش دور زمین، یادگاری از دوران قاجار که به زحمت پای خود را به ایران امروزی باز نموده ولی حالِ هر روزش بدتر از دیروز است و روز به روز جلوه خاص و اهمیت ویژه اش را از دست می دهد. حمام گلشن لاهیجان اولین حمام ثبتی آثار ملی گیلان شناخته شده و در طول تاریخ بارها تحت بازسازی قرار گرفته اما هنوز به توجهی اساسی احتیاج دارد تا دوباره روی پای خود بایستد.

چرا بازدید از حمام گلشن لاهیجان پیشنهاد می گردد؟

پس از قلم نیاندازید با خرید بلیط هواپیما از این حمام قدیمی بازدید کنید قبل از اینکه به طور کامل از بین برود.

چرا بازدید از حمام گلشن لاهیجان پیشنهاد می گردد؟

این بنا در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

بازدیدهای مکرر از این بنا می تواند توجه مردم و مسئولان را جلب کند تا به شکل شایسته ای از آن نگهداری گردد.

حمام گلشن بیش از 150 سال قدمت دارد.

تاریخچه حمام گلشن

آنالیز ها نشان می دهد که حمام گلشن لاهیجان در سال 1239 به دستور حاکم لاهیجان و در زمان فتحعلی شاه ساخته شده است. بخشی از این حمام در پروژه طرح توسعه خیابان حافظ تخریب می گردد ولی نابودی اصلی آن به خاطر زلزله سال 1369 بوده که بخشی از طاق ها و ستون های سنگی حاشیه خیابانش فرو می ریزد. در همان ایام پروژه بازسازی حمام آغاز می گردد ولی در سال 1370 این پروژه نیمه کاره رها می گردد.

معماری حمام گلشن

همانطور که می دانید طراحی حمام های عمومی دوران قدیم به شکل خاصی اجرا شده و بیش تر آن ها دارای 2 بخش (سربینه) هستند. بخش عظیم تر و نزدیک به ورودی های حمام برای استفاده عموم و بخش اندرونی و کوچک تر آن برای استفاده افراد ثروتمند و قدرتمند به کار می رفت. البته معماری داخلی حمام گلشن در طی پروژه طرح توسعه دستخوش تغییراتی شد و نظافتخانه حمام به سربینه تبدیل گشت به همین خاطر این حمام متشکل از 3 سربینه، میاندر و گرمخانه بود. جالب است بدانید که قبل از تخریب، مساحت این حمام به 800 متر می رسید ولی اکنون حدود 645 متر از آن باقی مانده است.

در حمام گلشن لاهیجان از چه چیزهایی می توان بازدید کرد؟

با دیدن حال و روز دیوارهای بیرونی حمام گلشن که نتیجه بازسازی دوره جمهوری اسلامی است از دیدن حمام گلشن لاهیجان منصرف نشوید. خود را برای دیدن تاثیر ناملایمتی های روزگار به این بنا آماده کنید و ببینید فراموشی چه بلایی سر بنای تاریخی شهر آورده است.

گفته می گردد که زیباترین بخش این حمام سربینه و گرمخانه آن است که بعد از عبور از در ورودی و قسمت رختکن به آنجا می رسید. سمت راست رختکن را در پیش بگیرید تا به اتاقکی در سطح پایین تر برسید، آنجا گرمخانه حمام گلشن است. این طرف رختکن به صحن حمام منتهی می گردد که دارای 10 ستون سنگی عظیم است و گنبد میانی آن با ارتفاع 8 متر عظیم ترین گنبد حمام گلشن لاهیجان به حساب می آید.

در وسط گنبد حباب های کوچکی تعبیه شده اند که نور داخل حمام را تامین می کردند. دورتا دور صحن نیز طاق نماهایی دیده می گردد که بعضی از آن ها فرسایش یافته اند. بقیه فضای صحن با گنبدهای کوچکی به شکل کاسه برگردان مسقف شده که ارتفاعشان به 3.5 متر می رسد. لازم به ذکر است که کف صحن با موزاییک مفروش شده و در انتهای آن 2 هشتی وجود دارد که هشتی دوم به خزانه یا مخزن آب گرم منتهی می گردد.

متاسفانه اتاقک های بخشی از حمام به دپوی ضایعات تبدیل شده و در شهر لاهیجان این حمام را به عنوان محل اسکان کارتن خواب ها می شناسند ولی هنوز جلوه ای از زیبایی های خود را حفظ نموده است مثلا در قسمت میان درِ حمام آثاری از آهک بری دیده می گردد.

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از حمام گلشن لاهیجان چه قدر است؟

بازدید از حمام گلشن تنها به آقایان توصیه می گردد و مکان مناسبی برای بانوان نیست. این بازدید شاید حتی نیم ساعت نیز طول نکشد، چون در واقع چیز زیادی از حمام نمانده و زیبایی های آن هر روز کم رنگ تر می گردد. البته برای بازدید از حمام گلشن لاهیجان نیازی به پرداخت هزینه نخواهید داشت.

فصل مناسب برای بازدید از حمام گلشن چه زمانی است؟

بهترین فصلی که می توان از آب و هوای لاهیجان لذت برد، ایام عید و بهاری است که هنوز خبری از بارندگی های زیاد و گرمای طاقت فرما نیست.

چگونه به حمام گلشن برویم؟

حمام گلشن لاهیجان در میدان وحدت (چهار پادشاه) و محله میدان واقع شده است. در تقاطع خیابان شهید کریمی و سردار جنگل محله ای با بافت تاریخی قدیمی را می بینید که به محله میدان مشهور است، حمام گلشن مقابل مسجد جامع لاهیجان و بقعه چهار پادشاه واقع شده است.

از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟

مسجد جامع لاهیجان: 30 متر

بقعه چهار پادشاه: 50 متر

باغ ملی لاهیجان (پارک بعثت): 700 متر

دریاچه لاهیجان: 1.5 کیلومتر

موزه ملی چای ایران: 1.8 کیلومتر

چه هتل هایی در نزدیکی حمام گلشن لاهیجان برای اقامت وجود دارند؟

هتل آرش لاهیجان: 500 متر

خانه معلم لاهیجان: 650 متر

هتل مرکزی لاهیجان: 1 کیلومتر

هتل جهانگردی: 1.3 کیلومتر

هتل ابریشم: 2 کیلومتر

چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به حمام گلشن لاهیجان هستند؟

رستوران اردیبهشت: 500 متر

باغ رستوران لوکا: 500 متر

چلوکبابی گیلان: 650 متر

رستوران گیلوا: 650 متر

ساندویچ کبیر: 700 متر

منبع: گردشبان
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3380

به "چرا بازدید از حمام گلشن لاهیجان پیشنهاد می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بازدید از حمام گلشن لاهیجان پیشنهاد می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید