کلیسای جامع سنت استفان وین (اتریش) - دور زمین

کلیسای جامع سنت استفان وین (اتریش)

کلیسای جامع سنت استفان وین (St. Stephen Cathedral) نه تنها اصلی‌ترین کلیسای کاتولیک رومی در وین (مقر اسقف اعظم شهر)، بلکه یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های کل کشور نیز هست. هر ساله حدود یک میلیون مسافر تور اتریش از این کلیسا دیدن می‌کنند. با داشتن یک مناره مخروطی 137 متری و سقفی به زیبایی تزئین‌شده، این کلیسای جامع مهمترین عمارت گوتیک شهر بوده و هشت قرن از تاریخ معماری را نمایندگی می‌کند. تمام آن چیزی که از سازه اصلی قرن سیزدهمی کلیسا باقی مانده، شامل دروازه بزرگ و برج‌های Heathen یا همان Heidentürme هستند. بازسازی بنا به سبک گوتیک و کامل شدن نمازخانه‌های سینت الیگیوس، سینت تیرنا و سینت کاترین در قرن چهاردهم انجام شد. برج جنوبی Nave و نمازخانه سینت باربارا هم در قرن پانزدهم اضافه شدند. کلیسا در زمان جنگ جهانی دوم تقریبا به طور کامل نابود شده بود. بازسازی آن از سال 1948 تا 1962 ادامه داشت و تقریبا تمام اتریش در این تلاش جمعی بی‌نظیر مشارکت داشتند؛ تلاشی که اشتیاق این ملت برای بازگرداندن این سمبل گذشته‌ی پر افتخار کشورشان را به نمایش می‌گذاشت. این کلیسای جامع را با نام‌های استفانزدوم (Stephansdom) و کلیسای جامع سنت اشتفان هم می‌شناسند.

کلیسای جامع سنت استفان وین (اتریش)

اولین چیزی که با ورود به کلیسای جامع سنت اشتفان خواهید دید، "در غول" با طراحی رومی‌وارش (Late Romanesque) است. این در را برای تزئینات فوق‌العاده جذاب و البته غیر معمولش و نقوش اژدهاها، پرنده‌ها، شیرها، راهبان و شیاطین بر رویش می‌شناسند. نام غول را به خاطر استخوان ماتسودونی که در زمان ساخت و ساز در سال 1443 در اینجا کشف شد، به این در دادند. یکی دیگر از جذابیت‌های کلیسا دروازه اسقف است؛ این در که در اصل برای بازدیدکنندگان زن در نظر گرفته شده بود، مجسمه‌های بسیار جالب توجه و چندین نقش پرچمی دارد و در سال 1370 میلادی ساخته شده است. دروازه خواننده محل ورود مردان بوده است؛ این در نیز به خاطر نقوش حواریون و افسانه سینت پاول مشهور است و قدمتش به 1378 بر می‌گردد. فضای داخلی بزرگ کلیسای سنت استفان با ستون‌های خوشه‌ای از هم جدا شده است. بر روی این ستون‌ها مجسمه‌های اندازه واقعی شامل یک مجسمه از سنت کریستوفر وجود دارد که قدمتش به 1470 بر می‌گردد.

یکی دیگر از جاذبه‌های محوطه داخلی کلیسا محفظه تماشایی Organ با طراحی اواخر گوتیک است که در سال 1513 ساخته شده است. در میان مطرح‌ترین مجسمه‌های ساخته شده در دوره اوایل گوتیک می‌توان به مجسمه فرشته بشارت و مجسمه بانوی محافظ اشاره کرد. دیگر جاذبه‌های داخل کلیسا شامل محراب Wiener-Neustadter (ساخته شده در سال 1447) و محراب بلند ساخته شده با مرمر سیاه در سال 1640 هستند. مجسمه‌های روی آن قدیس‌های محافظ این استان یعنی لئوپولد و فلوریان را نشان می‌دهند. مجسمه امپراتور که از مرمر سرخ درست شده یکی از کارهای هنرمند هلندی Niclas Gerhaert van Leyden است. مجسمه مریم مقدس با نام Pötscher Madonna از زمان جنگ زنتا در سال 1697 مورد احترام مردم اتریش و لهستان بوده است. افسانه‌ها می‌گویند در زمان جنگ با ترک‌ها، اشک از چشمان این مجسمه سرازیر بوده است.

نمازخانه‌های کلیسا جامع سنت استفان

در زمان بازدید از این کلیسا در تور اتریش اولین نمازخانه‌ای که می‌بینید، نمازخانه تیرنا است که در سال 1359 ساخته شده است. اینجا محل دفن شاهزاده Eugene است، کسی که توانسته بود ارتش ترک‌ها را شکست دهد. غیر از صلیب قرن پانزدهمی که روی محراب قرار دارد، در اینجا به ریش مسیح هم توجه کنید. از موی انسان درست شده و بر طبق افسانه‌ها همچنان در حال رشد است. جذاب‌ترین ویژگی نمازخانه کاترین حوض غسل تعمید مرمری آن است که در سال 1481 ساخته شده است. حجاری‌های روی حوض، حضرت مسیح، یحیی بن زکریا و دوازده حواریون هستند. نمازخانه الیگیوس و نمازخانه دوک‌ها هم ارزش بازدید را دارند، چرا که در آنجا مجسمه‌هایی از قرن چهاردهم نگهداری می‌شوند.

برج‌های کلیسای جامع سنت استفان وین

کلیسای جامع سنت استفان در میان مسافران تور اتریش برای برج‌های شگفت‌انگیزش مشهور است؛ برج‌هایی که برای قرن‌ها بر افق وین سلطه دارند. بلندترین این برج‌ها Steffl یا آن طور که وینی‌ها آن را می‌شناسند برج جنوبی است. ساخت این برج 137 متری در سال 1356 میلادی آغاز شد. به خاطر ویژگی‌هایی مانند مجسمه‌های قرار گرفته در پایین سایبان‌های فوق‌العاده زیبایش در طبقه دوم، این برج را زیباترین برج ساخته شده با سبک گوتیک آلمانی در کل اروپا می‌دانند. با این که بالا رفتن از 343 پله و رسیدن به اتاق تماشا کار سختی است اما ارزشش را دارد و مطمئن باشید منظره شهر از آن بالا یکی از بهترین مناظری است که می‌توانید در تور اروپا ببینید. برج شمالی کلیسا هم ارزش دیدن را دارد. ناقوس بسیار بزرگ Pummerin در این برج قرار دارد و تنها در مناسبت‌های خاص مانند اعلام زمان شب سال نو زده می‌شود. یک آسانسور سریع‌السیر بازدیدکنندگان را به سکوی تماشای منظره می‌رساند.

قبرستان زیرزمینی و گنجینه‌های کلیسای جامع سنت استفان وین

یکی از بخش‌هایی که در زمان بازدید از این کلیسا در تور اتریش باید از آن دیدن کنید، قبرستان زیرزمینی کلیسا است. این دخمه از طریق راهرویی در زیر برج شمالی قابل دسترس است. این بخش را تنها با شرکت در تورهای همراه با راهنما می‌توانید ببینید. این قبرستان‌ها از محل کلیسا تا میدان Stephansplatz ادامه دارند و در بردارنده استخوان‌های روی هم انباشته شده از حدود 10 هزار نفر از شهروندان وین هستند (این قسمت برای بازدید عموم باز نیست). این قبرستان‌های زیرزمینی را در پایان قرن چهاردهم برای نگهداری از باقیمانده‌های قبرستان پر شده‌ی منطقه ساختند. قبرستان‌های زیرزمینی در سال 1783 بسته شدند. امروزه اصلی‌ترین جاذبه اینجا محفظه دوک‌ها است که رودولف چهارم برای خاندان هابسبورگ در سال 1363 ساخته بود. یکی دیگر از جاذبه‌هایی که ارزش دیدن دارد، گنجینه کلیسای جامع است. در نمایشگاه اعجاب‌انگیز گالری غربی، مهم‌ترین و ارزشمندترین اقلام کلیسا نگهداری می‌شوند.

تورهای بازدید از کلیسای جامع سنت اشتفان وین

برای بازدید از این کلیسای جامع در تور اتریش، می‌توانید در تورهای متنوع مختص کلیسا همراه با راهنماهای انگلیسی شرکت کنید. همه‌جانبه‌ترین تور، شما را به دیدن خود کلیسا، مقبره‌های زیرزمینی، برج‌های شمالی و جنوبی و گنجینه کلیسا می‌برد. تورهای انفرادی هم قابل تهیه هستند که با شرکت در آنها می‌توانید از بخش‌های خاص کلیسا دیدن کنید. تورهای ویژه یک و نیم ساعته در بعدازظهر، شامل یک پیاده‌روی منحصربه‌فرد روی پشت بام بوده و از جولای تا سپتامبر در روزهای شنبه در دسترس هستند.

نکته‌هایی برای بازدید از استفانزدوم در تور اتریش

این نکته‌ها به شما کمک می‌کنند در بازدید از این کلیسا در تور اتریش بیشترین بهره را ببرید. نکته اول این که بازدیدکنندگان می‌توانند در کارهای خدماتی معمول کلیسا شرکت کنند. یک برنامه موسیقی شامل گروه کر در کلیسا اجرا می‌شود. گاهی گروه‌های کر مهمان از نقاط مختلف دنیا برای اجرای برنامه به این جا می‌آیند. می‌توانید جزئیات و تاریخ‌های این اجراها را در وبسایت کلیسا ببینید. کلیسای جامع سنت اشتفان یک فروشگاه آنلاین دارد که در آن دی‌وی‌دی، سی‌دی، کتاب‌های تاریخی و سوغاتی‌ها و کالاهای مذهبی فروخته می‌شوند.

رفتن به کلیسای جامع سنت استفان در تور اتریش

  • با پای پیاده: کلیسای جامع سنت استفان در یک فاصله کوتاه پیاده‌روی از مرکز وین و جاذبه‌های اصلی توریستی شهر قرار گرفته است.
  • با اتوبوس: با استفاده از خطوط 1A و 2A و 3A می‌توانید در تور وین به راحتی به کلیسا برسید.
  • با مترو: نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به کلیسا ایستگاه Stephansplatz است.
  • با استفاده از ماشین شخصی: مانند اکثر شهرهای اروپایی، بیشتر بخش‌های مرکزی شهر وین به عابران پیاده اختصاص داده شده و عبور و مرور اتومبیل در آنها محدود است. اگر با اتومبیل به وین رسیده‌اید ماشین را در بیرون شهر پارک کرده و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

جاذبه‌های اطراف کلیسای جامع سنت اشتفان

کلیسای جامع سنت استفان مهم‌ترین جاذبه وین و قلب و روح میدان Stephansplatz است؛ میدانی مهم که مرکز جغرافیایی شهر را مشخص می‌کند. جذابیت این میدان برای بسیاری از مسافران تور اتریش در ترکیب سبک‌های معماری مدرن و قدیمی است. اینجا مکانی عالی برای وقت گذراندن و خستگی در کردن در یکی از کافه‌های اطراف میدان و یا حتی کمی خرید است. اگر علاقه دارید در این بیرون‌گردی جاذبه‌های بیشتری را ببینید از ساختمان‌های تاریخی که اطراف میدان به خط شده‌اند هم دیدن کنید. برخی از مهم‌ترین این ساختمان‌ها شامل ساختمان گوی (Zur Weltkugel)، ساختمان انتخابات (Das Churhaus) و قصر اسقف اعظم هستند. سنگ‌های رنگی بیرون از کلیسای کوچک مریم مجدلیه هم دیدنی هستند. اولین بار در سال 1378 از این مکان یاد شد، اما در 1781 در آتش سوخت و دوباره در زمان ساخت ایستگاه مترو Stephansplatz کشف شد.

انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 36

به "کلیسای جامع سنت استفان وین (اتریش)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای جامع سنت استفان وین (اتریش)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید