کاخ شون برون وین (اتریش) - دور زمین

کاخ شون برون وین (اتریش)

کاخ شون برون وین (Schönbrunn Palace) در میان بناهای ثبت شده در میراث جهانی یونسکو قرار دارد و پربازدیدترین جاذبه توریستی اتریش است. از دهه 60 به این سو، این کاخ میلیون‌ها گردشگر را به سمت خود جذب کرده است. برای قرن‌ها این قصر به عنوان خانه تابستانی خاندان هابسبورگ مورد استفاده قرار می‌گرفته است. با رفتن به این کاخ در تور اتریش شما می‌توانید علایق و نحوه زندگی خانواده سلطنتی هابسبورگ را ببینید. کاخ شونبرون را به عنوان یکی از خیره‌کننده‌ترین کاخ‌های ساخته شده به سبک باروک و مهم‌ترین یادبود فرهنگی اتریش می‌شناسند. پارک قصر شونبرون به رایگان و در تمام طول سال به روی عموم باز است. این پارک خانه فواره‌ها، مجسمه‌ها، یادبودها، درختان و گلهایی فوق‌العاده زیبا و تماشایی است. موزه ارابه‌های سلطنتی، باغ شاهزاده، باغ نارنجستان، هزارتو، باغ‌وحش، خانه نخلی و خانه تجربه صحرا بخش‌هایی از این پارک بی‌نظیر هستند و با پرداخت مبلغی برای ورودی قابل دیدن هستند.

کاخ شون برون وین (اتریش)

تاریخ کاخ شونبرون وین

زمینی که حالا کاخ شون برون روی آن ساخته شده در سال 1569 به مالکیت خانواده هابسبورگ و ماکسیمیلیان دوم درآمد. بعد از او این زمین به نسل‌های متعددی انتقال یافت و آنها کار بیشتری غیر از شکار تفریحی در آن انجام ندادند. ساخت قصر شون برون را می‌توان مدیون امپراتور لئوپولد اول دانست. در سال 1693، او به معمار سبک باروک Johann Bernhard Fischer von Erlach دستور داد تا یک خانه مخصوص شکار برای پسر و جانشینش یعنی جوزف اول بسازد. متاسفانه جوزف به طور ناگهانی در سال 1711 از دنیا رفت، قبل از این که قصر کامل شود و ادامه روند ساخت بنا برای سال‌های زیادی متوقف شد. این قصر نیمه‌کاره، ارث همسر بیوه‌شده جوزف یعنی Wilhelmine Amalie شد. این ملک متعلق به او بود تا زمانی که در سال 1728 به امپراتور چارلز ششم رسید. چارلز این قصر را به دخترش ماریا ترسا هدیه داد، کسی که شیفته و دلباخته قصر و باغ‌هایش شد. تحت تاثیر نظرهای ماریا ترسا، خانه شکار جوزف اول به یک اقامتگاه سلطنتی ارتقا یافت. از آن زمان شون برون میزبان شخصیت‌های مهم اروپا بوده است. مالکیت این قصر بعد از دوران پادشاهی این سلسله به جمهوری اتریش انتقال پیدا کرد.

جاذبه‌های کاخ شون برون وین

در زمان بازدید از کاخ شونبرون در تور اتریش، در تور بزرگ (Grand Tour) شرکت کنید و در مورد این سلسله وینی اطلاعات کسب کرده و نیم‌نگاهی به دنیای سلطنتی قدیم بیاندازید. در میان اتاق‌های باشکوه و مجلل کاخ قدم بزنید؛ اتاق‌هایی که هر کدام با طراحی‌های متفاوتی تزئین شده‌اند. تالارهای خصوصی ملکه سیسی و سالن آرایشش را ببینید و از اتاق Marie Antoinette دیدن کنید که به عنوان محل خوردن شام‌های خانوادگی استفاده می‌شد. مبهوت دکورهای مجلل و فراوان سبک روکوکو خواهید شد؛ طرح‌هایی که این قصر را تا این اندازه منحصربه‌فرد کرده‌اند. از فرش‌های به نرمی ابر تا نقاشی‌های بسیار بزرگ و کاغذ دیواری‌های ابریشمی، هیچ چیز در این قصر فرصت به رخ کشیدن جلال یک خانواده سلطنتی را از دست نداده است.

موزه بچه‌ها در کاخ شون برون راهی عالی برای ساختن یک تجربه عالی برای کوچکترها در تور اروپا و آشنا کردنشان با تاریخ دوران سلطنت در وین است. این موزه دنیای بچه‌هایی را نشان می‌دهد که در زمان امپراتوری اتریش زندگی می‌کردند، از بچه‌های طبقه اشراف که در همین قصر بزرگ می‌شدند گرفته تا بچه‌های محله‌های فقیر وین. این موزه به شما فرصتی خارق‌العاده می‌دهد تا در زمان به عقب برگشته و در مورد اجتماع و فرهنگ آن دوران بیاموزید. توجه داشته باشید که موزه بچه‌ها در فصل‌های مشخصی باز است.

کاخ شون برون آن قدر بزرگ است که باغ وحش وین را هم در خود جای داده است، باغ‌وحشی که عنوان قدیمی‌ترین باغ وحش دنیا را نیز از آن خود کرده است. این باغ‌وحش در سال 1752 توسط امپراتور فرانز اول، همسر ماریا ترسا ساخته شده است. او این مجموعه را به عنوان یک نمایشگاه کوچک جانوران وحشی ساخت، اما حالا این باغ‌وحش سالانه 2 میلیون توریست تور اتریش را به سمت خود جذب می‌کند؛ کسانی که به اینجا می‌آیند تا از مجموعه‌ای از حیوانات نادر دیدن کنند. با داشتن بیش از 500 گونه جاندار، باغ وحش شون برون به عنوان یکی از مدرن‌ترین و جذاب‌ترین باغ‌وحش‌های دنیا شناخته می‌شود، همزمانی که توانسته جذابیت تاریخی خود را هم حفظ کند.

در موزه ارابه‌های کاخ از تماشای ارابه‌های پر زرق و برق و بی‌نهایت زیبای سلطنتی لذت ببرید. این مجموعه شامل ارابه‌ای است که برای مراسم تاج‌گذاری جوزف دوم در سال 1764 استفاده شده بود. این ارابه خارق‌العاده، 4000 کیلوگرم وزن دارد و توسط شخص Franz Xaver Wagenschön با دست کنده‌کاری و نقاشی شده است.

باغ‌های کاخ در سال 1779 با دستور جوزف دوم به روی عموم مردم باز شدند. این ماریا ترسا بود که کمک کرد سبک پیچیده و دیدنی و باغ‌آرایی‌ها شکل بگیرند، طرح‌هایی که امروزه هم می‌توانید آنها را ببینید. باغ‌ها همان سبک و مفاهیم سبک باروک را انعکاس می‌دهند که در طراحی خود کاخ در تمام جزئیات دیده می‌شود. این باغ‌ها قرار بود نمادی از قدرت شاهنشاهی باشند، بنابراین در تور اتریش دیدن محوطه‌های متقارن باغ گیاه‌شناسی را از دست ندهید.

گل سرسبد طراحی‌های باروک قصر، ساخنمان Gloriette است، ساختمانی ستون‌دار که با طاق‌های زیاد تزئین شده و در بالایش یک عقاب سلطنتی قرار گرفته است. کم پیش می‌آید در تور اروپا ساختمانی از این خیره‌کننده‌تر پیدا کنید. سالن اصلی این ساختمان در قرن نوزدهم به عنوان سالن غذاخوری استفاده می‌شد اما حالا محل قرارگیری کافه‌ای است که به روی مسافران تور اتریش باز است. در این تماشاگه منحصربه‌فرد، از مناظر شگفت‌انگیز پیش رویتان از باغ و کاخ لذت برده و عکس‌هایی تماشایی و بی‌مانند بگیرید.

باغ Privy که آن را بیشتر با نام باغ شاهزاده می‌شناسند، خانه برخی از خارق‌العاده‌ترین گیاهان و گل‌هایی است که در تابستان در تور اتریش می‌توانید ببینید. این محوطه با باغچه‌های کوچک تزئین شده، باغچه‌هایی که به دور یک درخت باستانی سرخدار حلقه زده‌اند. در کنار باغ Privy بخشی وجود دارد که بازدیدکنندگان می‌توانند قدیمی‌ترین باغ این زمین را ببینند، محوطه‌ای که تاریخش به 1700 بر می‌گردد.

نارنجستان پارک، 190 متر طول دارد و یکی از دو نارنجستان بزرگ ساخته شده به سبک باروک در جهان است. دیگری بخشی از کاخ ورسای در بیرون شهر پاریس است. فرانز جوزف دوم این نارنجستان یا آن طور که خودش می‌نامد "باغ زمستانی" را برای برپایی جشن‌های سلطنتی مورد استفاده قرار می‌داد. او درختان مرکبات و گل‌ها را تزئین می‌کرد تا مهمانش را تحت تاثیر قرار دارد.

هزارتوی کاخ شونبرون در واقع از سه بخش متفاوت تشکیل شده است. بخش هزارتوی اولیه در حدود سال 1720 ساخته شد و بعد از آن به مرور به حال خود رها شد تا زمانی که در سال 1892 آخرین دیواره آن سقوط کرد. در سال 1999 بر اساس مدل‌های تاریخی در محوطه‌ای 1715 مترمربعی بازسازی شد. لابیرنت، مکانی آرامش‌بخش است که با بازی‌ها و تفریحات مختلف برای جوان‌ترها و بزرگسالان پر شده است. محوطه بازی Labyrinthikon توسط Günter Beltzig طراحی شد و در آن تمام مسافران تور اتریش با هر سنی می‌توانند تجربه‌ای مفرح و اوقاتی خوش را داشته باشند.

نکاتی جالب در مورد کاخ شون برون

 • کاخ شون برون 1441 اتاق دارد، 45 تای این اتاق‌ها برای بازدید عموم باز هستند.
 • شونبرون به معنی چشمه زیبا است، نامی که به خاطر چاه جوشانی که آب این زمین از آن تامین می‌شود به آن داده شده است.
 • امپراتور فرانز جوزف در سال 1830 در این قصر متولد شد. او در سال 1916 در تختش در سن 86 سالگی در همین قصر از دنیا رفت.
 • در سال 1961 ملاقات افسانه‌ای جان اف کندی و نیکیتا خروشچف در گالری بزرگ قصر انجام شد.
 • قصر و باغ‌هایش در سال 1996 به لیست میراث جهانی یونسکو اضافه شدند.
 • هر سال حدود 9 میلیون مسافر تور اتریش از قصر شونبرون، پارک و جاذبه‌هایش دیدن می‌کنند.
 • موتزارت جوان اولین کنسرت عمرش را در شش سالگی در حضور ملکه ماریا ترسا و در اتاق آیینه‌ها اجرا کرد.
 • ناپلئون کنفرانسی را در اتاق Vieux Lacque برگزار کرد.
 • اتاق Millions با مینیاتورهای ارزشمندی از هند و ایران تزئین شده و در میان زیباترین اتاقهای طراحی شده به سبک روکوکو در کل جهان قرار دارد.
 • در سال 1900 تعداد 25 هزار ارکیده از 1500 گونه متفاوت در باغ وجود داشتند، که در آن زمان رکورد بزرگترین مجموعه گل ارکیده در اروپا را از آن خود کرده بودند.
 • ملکه ماریا ترسا و امپراتور فرانز استفان، 16 بچه داشتند، 11 دختر و 5 پسر.

توصیه‌هایی برای بازدید از کاخ شونبرون در تور اتریش

 • گزینه‌های متعددی برای تورها و بلیت‌های بازدید از قصر وجود دارد. بسته به این که می‌خواهید چه مقدار از آن را ببینید می‌توانید یکی را انتخاب کنید. تمام تورهای راهنما در قصر همراه با راهنمای صوتی هستند.
 • وقتی بلیت می‌خرید زمان خاصی برای ورود به کاخ به شما اعلام می‌شود. به این شکل هر چند دقیقه یک بار تعداد محدودی از گردشگران وارد شده و در نتیجه از به وجود آمدن شلوغی و هرج و مرج در داخل اتاق‌ها جلوگیری می‌شود.
 • کاخ شون‌برون هر روز باز است، حتی در روزهای تعطیل عمومی. کاخ همیشه ساعت 8.30 صبح باز می‌شود. ساعت پایان کار قصر 5.30 برای بهار و پاییز، 6.30 برای تابستان و 5 بعدازظهر برای زمستان‌ها است.
 • بلیت‌های ورودی از ساعت 8.15 صبح فروخته می‌شوند و بلیت فروشی تا 30 دقیقه قبل از بسته شدن مجموعه ادامه دارد.
 • دروازه‌های پارک هر روز از ساعت 6.30 صبح باز هستند. اجازه ورود سگ به داخل محوطه داده نمی‌شود.
 • اگر در زمان گردش و دیدن پارک گرسنه شدید، می‌توانید به سراغ کافه Gloriette بروید.
 • در زمان بازدیدتان از کاخ شون برون در تور اتریش سعی کنید طوری برنامه‌ریزی کنید که بتوانید کنسرت موسیقی کلاسیک که غروب‌ها در نارنجستان برگزار می‌شود را ببینید.
 • با داشتن کارت Vienna PASS می‌توانید به صورت رایگان در گرند تور کاخ شرکت کنید.
 • به یاد داشته باشید که کاخ شونبرون پربازدیدترین جاذبه توریستی این کشور است. بهتر است از قبل بلیت را به صورت آنلاین یا از طریق آژانس مسافرتی که با کمک آن به تور اتریش می‌روید تهیه کنید تا مجبور نباشید در صف‌های طولانی منتظر بمانید.
انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 12

به "کاخ شون برون وین (اتریش)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ شون برون وین (اتریش)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید