رینگ اشتراسه وین (اتریش) - دور زمین

رینگ اشتراسه وین (اتریش)

رینگ اشتراسه (Ringstrasse) یک جاده حلقوی در بخش تاریخی وین است که در میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. این جاده را با نام آلمانیش یعنی رینگ استراب (Ringstraße) هم می‌شناسند. این بلوار بسیار زیبا برخی از بهترین و مشهورترین جاذبه‌های دیدنی وین مانند قصر سلطنتی، موزه Kunsthistorisches، موزه تاریخ طبیعی، اپرای ملی وین، ساختمان پارلمان، قصرهای تماشایی، پارک‌های بزرگ و یادبودهای بسیار مهم را در خود جای داده است. رینگ اشتراسه 5.3 کیلومتر طول دارد؛ این جاده به اندازه کافی بلند است که توانسته فضای مورد نیاز برای تعداد زیادی ساختمان مهم و بزرگ را فراهم کند. این ساختمان‌ها در دوره Historicism در دهه‌های 1860 تا 1890 ساخته شده‌اند. امروزه ساختمان‌هایی که در اینجا قرار دارند از اپرای وین گرفته تا موزه هنرهای زیبا، در میان مهمترین مکان‌های دیدنی شهر وین برای بازدید در تور اتریش هستند.

رینگ اشتراسه وین (اتریش)

معماری رینگ اشتراسه وین

امپراتور فرانز جوزف در سال 1857 دستور ساخت رینگ اشتراسه را صادر کرد. افراد مهم و ثروتمندان شهر خیلی زود دست به کار شدند تا قصرهای باشکوه خود را در امتداد این بلوار بسیار زیبا بسازند. در تور اتریش فرصت دارید از بسیاری از این خانه‌های خصوصی دیدن کنید (البته در مورد بیشترشان تنها می‌توانید از بیرون آن‌ها را ببینید). سبک خاص معماری ساختمان‌ها در اینجا از ترکیب سبک‌های مختلف در دوره‌های تاریخی به وجود آمده است. قابل توجه‌ترین ساختمان‌های این بلوار قصرها نیستند، بلکه ساختمان‌های بزرگی مانند ساختمان اپرای ملی (ساخته شده به سبک نئو رنسانس)، ساختمان پارلمان، سالن شهر (سبک گوتیک)، Burgtheater (نئو باروک)، دانشگاه (نئو رنسانس)، موزه هنرهای کاربردی، بازار بورس وین و کلیسای Votive (نئو گوتیک) هستند. تمام این ساختمان‌ها در نیمه‌های قرن نوزدهم ساخته شده‌اند.

دیگر ساختمان‌هایی که در تور وین ارزش دیدن را دارند، شامل موزه هنرهای زیبا و موزه تاریخ طبیعی هستند. هر دوی این بناها به سبک نئو رنسانس ساخته شده‌اند. این موزه‌ها نه تنها کارهای هنری و گنجینه‌های طبیعی خارق‌العاده‌ای را میزبانی می‌کنند، بلکه شاهکارهای معماری نیز هستند. سازنده‌های بزرگی مانند Theophil von Hansen، گاتفرید سمپر، Karl Freiherr von Hasenauer و Friedrich von Schmidt تصویری که امروزه از این خیابان زیبا می‌بینید را شکل داده‌اند. در انتهای قرن نوزدهم سبک آرت نووای وینی ظهور کرد و نمای ساختمان‌ها از شکل‌های متظاهر و پر زرق وبرق‌شان دور شدند.

یادبودهای رینگ اشتراسه وین

مجسمه‌های یادبود شخصیت‌های تاریخی از جمله جنگ‌سالاران، حکم‌رانان، امپراتورها، موسیقی‌دان‌ها و شاعران برجسته در جای جای بلوار دیده می‌شوند. برای بهترین مردان و زنان اتریش و اروپا، یک نقطه یادبود در زیباترین بلوار دنیا، بهترین پیشکشی بوده که به آنها داده شده است. بزرگترین این مجسمه‌ها متعلق به ماریا تریسا است که بین موزه Kunsthistorisches و موزه تاریخ طبیعی قرار گرفته است. این مجسمه یادبود شخصا توسط امپراتور فرانز جوزف در سال 1888 رونمایی شد. مجسمه یادبودی که مسافران تور اتریش احتمالا بیشترین عکس را از آن می‌گیرند، متعلق به جان استرائوس است که در پارک Stadtpark قرار گرفته است. دو شوالیه تنومندی که در Heldenplatz می‌بینید، Archduke Carl و شهزاده Eugene هستند. مجسمه‌های فریدریچ شیلر و یوهان ولفگانگ فون گوته بین اپرا و Burggarten قرار گرفته‌اند.

مجسمه ملکه سیسی در Volksgarten قرار دارد و تصویر همسرش، امپراتور فرانز جوزف، در Burggarten  بر روی سنگ حکاکی شده است. یک مجسمه از ولفگانگ آمادئوس موتزارت هم در آنجا قرار دارد. یادبود جمهوری در جلوی ساختمان پارلمان در سال 1918 ساخته شد. یاد شاهزاره Karl Philipp von Schwarzenberg نیز به واسطه یادبودش در Schwarzenbergplatz جاودانه شده است. یادبود قهرمانان ارتش سرخ نیز در این محل قرار گرفته است. این بنا، یاد حدود 17 هزار سربازی که در جنگ وین در سال 1945 کشته شدند را زنده نگه می‌دارد.

دوچرخه سواری در مسیر رینگ اشتراسه وین

یکی از بهترین راه‌ها برای دیدن بناهای بی‌نظیر این بلوار زیبا در تور اتریش دوچرخه سواری در امتداد آن است. از Marienbrücke نزدیک Schwedenplatz شروع کنید و در امتداد خیابان فرانز جوزف کای تا یورانیا بروید. آنجا در مسیر مخصوص دوچرخه‌سواری رکاب زده و در امتداد این بلوار تماشایی به گرد شهر قدیم از کنار بهترین جاذبه‌های وین عبور کنید. شکوه و زیبایی مطلق Postsparkasse با طراحی آرت نووایش را ببیند؛ توقف کنید تا از یادبود طلایی Johann Strauss در پارک شهر عکس بگیرید و از کنار خانه اپرای ملی رد شوید. ساختمان اپرا یکی از مشهورترین خانه‌های اپرا در جهان است؛ این مرکز ذر 300 روز از سال برنامه‌های متنوع و همیشه در حال تغییر دارد. قصر سلطنتی با شکوه و جلال سلطنتیش به شما خوشامد می‌گوید. موزه هنرهای زیبا در آن سوی خیابان، بزرگترین مجموعه از نقاشی‌های بروگل در جهان را در خود جای داده است. مجموعه تازه‌تاسیس MuseumsQuartier در پشت آن، در میان ده مجموعه موزه بزرگ جهان قرار گرفته است. مجموعه اسکلت‌های دایناسورها در موزه تاریخ طبیعی وین، یکی از جذاب‌ترین چیزها برای دیدن در تور اتریش، هم برای بچه‌ها و هم بزرگترها است.

ساختمان پارلمان، سالن شهر Burgtheater و دانشگاه، نمونه‌هایی عالی از معماری اواخر قرن نوزدهم هستند. در جایی که ساختمان Votivkirche با معماری نئو گوتیکش قرار گرفته، شیب این جاده حلوقی بیشتر می‌شود، به این معنی که احتمالا کمی سریعتر به سمت پایین به کانال دانوب خواهید رسید. لطفا توجه کافی به خودروهای در حال عبور داشته باشید؛ یک خط تراموا هم از مسیرتان عبور می‌کند. در محل کانال دانوب می‌توانید انتخاب کنید که در کنار  پیاده‌راه ساحلی رکاب بزنید (نزدیک Augartenbrücke از خروجی سمت چپ بیرون بیایید) یا مسیرتان را در امتداد شهر قدیمی ادامه دهید. در هر دو حالت بعد از 4.5 کیلومتر رکاب زدن به نقطه شروع برخواهید گشت؛ با کوله‌باری از خاطرات شیرین از دیدن بهترین‌های وین در تور اتریش.

دیدن رینگ اشتراسه با تراموا در تور اتریش

در تور اتریش این فرصت بی‌نظیر را دارید که سوار بر تراموا این بلوار بسیار زیبا و ساختمان‌های باشکوهش را ببینید. تراموای مخصوص بلوار با نام Vienna Ring Tram، دور خود را هر 30 دقیقه یک بار از Schwedenplatz شروع می‌کند. شما می‌توانید در راحتی کامل اطراف شهر قدیمی گشته و جاذبه‌های این بخش شهر را مشاهده کنید. این تراموا در تمام طول سال از ساعت 10 صبح تا 5.30 بعدازظهر فعالیت می‌کند. این تراموا 31 صندلی دارد و در مسیر اطلاعات بناهای باشکوه بلوار به زبان‌های مختلف از طریق هدست‌های داخل واگن به مسافران ارائه می‌شود. یک برنامه ویژه برای بچه‌های کوچک هم در دسترس است. یک مسیر کامل به دور جاده حلقوی وین حدود 25 دقیقه طول می‌کشد. امکان پیاده شدن در بین راه وجود ندارد. شما می‌توانید بلیت را در خود تراموا تهیه کنید.

انگشتر وین

یکی از بهترین سوغاتی‌هایی که می‌توانید از تور اروپا و شهر وین داشته باشید، جواهری است که به شکل جاده حلقوی رینگ اشتراسه ساخته شده است. رینگ اشتراسه یکی از شناخته‌شده‌ترین بلوارهای اروپا است. مسیر این جاده چشم‌نواز که وینی‌ها آن را حلقه هم می‌نامند، طرحی عالی برای یک قطعه خاص جواهر است: حلقه انگشتر وین. این حلقه شکل رینگ اشتراسه را دارد و در یک طرف باز است، همانند خود بلوار که یک مسیر بسته را شکل نمی‌دهد. ایده ساخت این انگشتر از طراح معروف Siegfried Baumgartner بود. این حلقه‌ها با همکاری Stefan Nikl و در مجموعه Goldschmiede NIKL ساخته می‌شوند. شما می‌توانید در آنجا این انگشترها را در طرحهای متنوع و با عیارهای مختلف تهیه کنید. شما همچنین می‌توانید انتخاب کنید که انگشترها سنگ قیمتی هم داشته باشند.

انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 298

به "رینگ اشتراسه وین (اتریش)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رینگ اشتراسه وین (اتریش)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید