12 جاذبه برتر کوئینزلند؛ پرطرفدارترین مقصد گردشگرى استرالیا

به گزارش دور زمین، سواحل طلایى، سواحل صخره ای حاشیه استوایى، مناطق گردشگرى بی نظیر، جنگل های انبوهى که در لیست جاذبه های جهانى ثبت شده اند، رودها، صخره ها و آبشارها تنها بخشى از جواهرات طبیعى کوئینزلند به شمار می فرایند و این محیط آبی و آفتابی شرایط ماجراجویی در فضای آزاد را برای گردشگران تورهای استرالیا فراهم می نماید.

12 جاذبه برتر کوئینزلند؛ پرطرفدارترین مقصد گردشگرى استرالیا

جزیره خیره کننده وایت ساندی و دیواره بزرگ مرجانی برای غواصی و غواصی به یاری لوله (snorkeling) فوق العاده است. جزیره فریزر (Fraser) با تپه های شنی محبوب شاسی بلند سوارها و منطقه کویری دلربای کنار ساحل کوئینزلند برای پیاده روی، دوچرخه سواری، قایق سواری و ماهیگیری عالی است. محیطی متفاوت را می توانید در مرکز کوئینزلند، بریزبن بیابید؛ همزمان لذت جاذبه های شهرهای بزرگ و در عین حال حس زندگی در یک شهر کوچک. در جنوب بریزبن، ساحل طلای پرزرق و برق با تمامی خوش گذرانی های خود قرار گرفته است. مسافرانی که از مرکز به شمال سفر می کنند به مجموعه ای از اقامتگاه های تفریحی خواهند رسید، از شهرهای ساحلی خواب آلود و دهکده های جنگل های انبوه گرفته تا بندر بسیار زیبای داگلاس و قطب گردشگری استوا، کنز (Cairns).... در ادامه 12 جاذبه برتر کوئینزلند را معرفی خواهیم کرد.

1. دیواره بزرگ مرجانی | Great Barrier Reef

بزرگ ترین سازه زنده دنیا، دیواره بزرگ مرجانی، معمولاً رتبه های برتر عجایب طبیعی دنیا را به خود اختصاص می دهد. پارک دریایی دیواره بزرگ مرجانی، در ساحل شمالی کوئینزلند از مک کی (Mackay) تا گوشه شمال شرقی استرالیا کشیده شده است. این پارک بیش از 3000 صخره مرجانی، 600 جزیره بزرگ منطقه، 300 ساحل مرجانی و تعداد زیادی از جزایر گیاه را پوشش می دهد. تنوع حیرت انگیز صخره ها در دنیای زیر آب غواص ها را از سراسر دنیا طعمه خود می نماید. بیش از 1600 نوع از ماهی های استوایی در کنار کوسه ها، داگونگ ها (dugongs)، دلفین ها، لاک پشت ها، حلزون های بزرگ و مرجان های سخت و نرم رنگارنگ در صخره ها زندگی می کنند. تماشاخانه های زیر آب و قایق ها با کفپوش شیشه ای پنجره ای به روی سرزمین عجایب زیرآب می گشایند.

2. پارک ملی دِینتری | Daintree National Park

پارک ملی دِینتری منطقه مرطوب استوایی که از محوطه های ثبت شده دنیای می باشد، قدیمی ترین جنگل انبوه و بنادر باقی مانده کره زمین و یکی از مناطقی است که در دنیا بالاترین آمار گونه های درخطر انقراض را دارد. این پارک در نقطه دوردست شمالی کوئینزلند قرارگرفته و دو بخش اصلی دارد که شامل آب های روشن و کریستالی تنگه موسمن (Mossman Gorge) و جنگل های سرسبز رنج کیپ (Cape Tribulation) می باشد و در آن جنگل های استوایی حاشیه ای از سواحل نیمه صخره ای از دریای مرجانی دارند. بیش از 18000 گونه گیاهی در کنار مجموعه ای از حیات وحش بی نظیر شامل کَسِوری (cassowaries) جنوبی، کروکدیل، بویدز (Boyds) اژدهای جنگل های انبوه، ماهی خورک لاجوردی روشن، خال خال (cuscuses) و موش کانگوروهای مشک دار (musky rat-kangaroo) در پارک زندگی می کنند.

3. جزیره فریزر | Fraser Island

در میان باندابرگ و بریزبن، جزیره ثبت دنیای فریزر، بزرگ ترین جزیره شنی دنیا قرار گرفته است. ماجراجویان شاسی بلند سوار بهشت خود را در اینجا می یابند، همچنین گشت و گذار در دریاچه های جاری کریستالی روشن، دینگوها (dingoes)، جنگل های انبوه، سایت های بومی مقدس و صخره های رنگی برای همه دلچسب خواهد بود. ساحل هفتاد و پنج مایلی شاهراه اصلی جزیره است. برترین جاذبه های گردشگری درون مرزی، شامل زمرد کبود دریاچه مکنزی (Lake McKenzie)، جنگل انبوه ایستگاه مرکزی (Central Station) و دریاچه وابی (Lake Wabby) که پشت سر آن تپه سرسخت شن و ماسه ای واقع شده است، می باشد. کوسه ببرها، دلفین ها و وال ها در آب های مواج شنا می کنند و پوشش جانوری جزیره اسب های وحشی، ناب ترین نژاد دینگوی استرالیا و بیش از 300 گونه از پرنده ها را شامل می گردد. دسترسی به جزیره فریزر با کشتی از ساحل رنگین کمان (Rainbow Beach) و هِروِی بِی (Hervey Bay) امکان پذیر است. با توجه به شرایط جاده های جزیره داشتن وسیله نقلیه شاسی بلند برای تردد لازم است.

4. گلدکست | Gold Coast

گلدکست (ساحل طلا) یکی از بهترین مناطق گردشگری شناخته شده در استرالیاست. طی دهه های اخیر، ساختمان سازی ها ساحل را به لاس وگاس گرجهتی با هتل هایی که روز به روز در حال گسترش هستند تبدیل نموده است. این ساحل که اشباع از جاذبه های گردشگری، هتل های بلند، با گنجینه همگون خورشید، دریا و شن یک قطب افسانه ای توریسم است. جمعی از گردشگران نیز به سوی پناهگاه حیات وحش کورومبین (Currumbin) و دنیای سینما روانه اند، جایی که فیلم های قدیمی توسط کمپانی برادران وارنر (Warner Bros) مجدد بازسازی شده است. گردشگران می توانند تا فرودگاه کولانگتا در نزدیکی مرز کوئینزلند و نیو سوت ویلز (New South Wales) را با هواپیما به گلدکست سفر کنند.

5. جزایر وایت ساندی | Whitsunday

در سواحل کوئینزلند مرکزی، مجموعه وایت ساندی شامل 74 جزیره خیره کننده در طول دیواره مرجانی کشیده شده، این جزایر قاره ای هستند و قله های ساحلی آن از دریا ظهور نموده اند. به غیر از پنج جزیره، سایر آن ها همگی پارک های ملی هستند و تقریباً هشت جزیره از اقامتگاه های محبوب گردشگر ها به شمار می فرایند. معروف ترین اقامتگاه وایت ساندی را می توان در جزیره مجلل هِیمن (Hayman Island)، اقامتگاه دِی دریم (Daydream) و همیلتون (Hamilton) توسعه یافته که بزرگ ترین مجموعه اقامتی جزیره می باشد، پیدا کرد. در بخش خالی از سکنه جزیره وایت ساندی، ساحل وایت هِوِن (Whitehaven)، با ماسه های پودری سفید و آب فیروزه ای دلرباترین ساحل دنیا محسوب می گردد. ساحل ایرلِی (Airlie) شاید اصلی ترین قسمت برای آغاز گشت و گذار در این جزیره حیرت انگیز باشد.

6. بندر داگلاس | Douglas

بندر داگلاس با درختان نخل و انبه خال خالی خود معروف است، دهکده ای که زمانی متروک بود در حال حاضر اقامتگاه جذاب و محیطی محبوب برای سافاری های بیابانی و سفرهای صخره ای به حساب می آید. این شهر زیبا حدود یک ساعت با ماشین از راه جاده ساحلی با منظره بسیار زیبای بین ساحل و تپه های جنگلی انبوه، از شمال کنز فاصله دارد. این شهر نزدیک ترین شهر به دیواره بزرگ مرجانی است. گذشته از دامنه بلند بی نظیر 4 مایلی ساحل، بندر داگلاس با کافه های بامزه، فروشگاه ها و گالری های هنری، انرژی آرامش بخشی دارد. از چشم انداز چوب پرچم هیل می توانید منظره مهیج نخل های حاشیه ساحل که با دریای مرجانی فیروزه رنگ درآمیخته اند را ببینید و لذت ببرید.

7. کنز | Cairns

در میان دیواره بزرگ مرجانی و تپه های تیره آترون تیبلند (Atherton Tableland)، در محیطی عالی، کنز یکی از محبوب ترین شهرهای گردشگری در شمالی ترین قسمت کوئینزلند قرار گرفته است. شهری که حاشیه خیابان ها و پارک ها با درختان نخل پوشیده شده و باغ های باصفایی دارد. سواحل زیبا از خلیج ترینیتی (Trinity Bay) تا بندر داگلاس و گردشگاه 5 کیلومتری کنز در کنار خلیج را در برمی گیرد. برترین جاذبه های گردشگری در شهر شامل باغ های گیاهی فلیکر (Flecker Botanic Gardens) با بیش از 100 گونه نخل و موزه جامعه تاریخی کنز می باشد. کنز محیط بسیار خوبی برای سفرهای یک روزه و تورهای بلند مدت تر در آترون تیبلند به سمت جنوب غربی با جنگل های انبوه، آبشارها و دهکده های کوهستانی جذاب کوراندا (Kuranda) می باشد. خط آهن بسیار زیبای کوراندا یا خطوط کابل های هوایی منظره بی نظیری در پس انبوه جنگل های سرتاسر پارک ملی بارون جورج (Barron Gorge National Park) به وجود آورده است. همچنین کنز سرآغاز محبوبی برای بازدید از دیواره مرجانی در جزایر همسایه است. تنوع قایق ها، کلک های تندرو، هواپیماهای آبی و هلیکوپترها روزانه گردشگر های زیادی را به اینجا می آورد.

8. کوراندا | Kuranda

در سفر به کوراندا، دهکده جذاب جنگلی در آترون تیبلند، بیشتر جهت مورد توجه است تا مقصد! از همان آغاز جهت، به محض خروج از کنز، گردشگر ها می توانند با استفاده از جهت خطوط هوایی جنگلی (Skyrail Rainforest Cableway) و پرواز بر فراز جنگل های ثبت دنیای شده و زیبای بارون ریور و جورج (Barron River and Gorge) جهت را بپیمایند. خط آهن زیبای کوراندا در راستای جنگل های انبوه حرکت می نماید و از قله های ناهموار و آبشارها می گذرد. جهت در یک ایستگاه کوچک در کوراندا، در حدود 25 کیلومتری شمال غربی کنز، جایی که با گیاهان گرجهتی و درختان نخل مخفی شده است، خاتمه می یابد. مغازه های هنری و فروشگاه های رنگی که سوغاتی و صنایع دستی محلی می فروشند، جاذبه اصلی کوراندا به شمار می آید. گردشگران می توانند جهت پیاده روی بسیار عاشقانه ای از کوراندا تا پارک ملی بارون جورج را تجربه کنند. در پارک فرهنگی- بومی تیوپوکای (Tjapukai) نیز می توانید از پایکوبی های محلی و اجراهای مردم بومی لذت ببرند.

9. ساحل سان شاین | Sunshine Coast

از کالوندرا (Caloundra) تا نوسا هدز (Noosa Heads)، ساحل سان شاین بعد از ساحل طلا دومین منطقه گردشگری در قسمت جنوبی کوئینزلند است. این سرزمین با خلیج های ماسه ای متفاوت و با صخره های شیب دار و بوته های طبیعی و رودخانه های ساحلی آرام محصور شده است. نوسا هدز یکی از محبوب ترین اقامتگاه ها است که شما می توانید در پارک ملی آن جهت پیاده روی خوش منظره ای را بیابید که در آن کوالاهای تبنل روی درختان اوکالیپتوس ولو شده اند، دیدن این جهت به شدت توصیه می گردد! گردشگران می توانند تنها جهت کوتاهی را رانندگی کنند و از یکشنبه بازار محبوب ایموندی (Eumundi) خرید کنند. جنوب نوسا اقامتگاه های ساحلی کوچک تری را مانند ساحل کولوم (Coolum)، ساحل پرگِین (Peregian) و ساحل سان شاین را شامل می گردد.

10. پارک ملی لمینگتون | Lamington National Park

تقریباً به فاصله 2 ساعت از بریزبن با ماشین، پارک ملی لمینگتون، یکی از محبوب ترین پارک های ملی منطقه که از محوطه های ثبت دنیای است، واقع شده است. در فلات لمینگتون، در محدوده مک فرسون (McPherson) در میان بقایای یک آتشفشان قدیمی، پارک که شامل دره هایی با شیب های تند، بیش از 500 آبشار، جنگل های گرجهتی و نیمه گرجهتی و جنگل های راش قرار گرفته و علاقه مندان به طبیعت حس بهشت را تجربه خواهند کرد. بیش از 190 گونه از پرندگان مختلف از جمله بوبرد (bowerbirds) و طوطی های رنگی محلی در این پارک زندگی می کنند. فیلاندر گردن قرمز (Red-necked pademelons)، کانگوروهای کوچک مانند مارسوپال (marsupial) در جای جای این جنگل انبوه جست و خیز می کنند و پیلاتپوس خجالتی (shy platypus) (پستاندار آب زی و منقاردار و صدف خوار جنوب استرالیا) در استخر و رودهای سنگی در حال شنا کردن هستند. این پارک با داشتن بیش از 150 کیلومتر جهت پیاده روی، حتی برای کوهنوردان و طبیعت گردان حرف های بسیاری برای گفتن دارد.

11. تانزویل و جزیره مغناطیسی | Townsville and Magnetic Island

تانزویل (بزرگ ترین شهر گرجهتی در استرالیا) و به خصوص جزیره مغناطیسی، محیطی فوق العاده ای برای گشت و گذار و برگزاری تورهای مختلف است. این شهر در خلیج کلیولند (Cleveland Bay) قرارگرفته است. تانزویل بیشتر جذابیت خود را مدیون پارک ها و باغ های اختصاصی است که با گل های گرجهتی مجلل پر شده اند. پارک کویین (Queens Park) در خیابان واربرتون (Warburton) یکی از قدیمی ترین پارک های عمومی شهر است. در مجاورت باغ های کویین، باغ بوتانیک (botanic) که در سال 1870 میلادی ایجاد شده واقع شده است. در کنار اسکله، گردشگران ساختمان ها، رستوران ها، مناطق شنا، ورزش های آبی، پارک ها و زمین های بازی تاریخی را می یابند. سرزمین عجایب دیواره بلند مرجانی با تونل زیر آبی که از شیشه آکریلی ساخته شده آهنربای گردشگران است، چراکه آن ها می توانند از نزدیک ترین فاصله صخره های مرجانی و زندگی دریایی را مشاهده کنند. در همان مجموعه سالن سینمای 3 بعدی اومنیمکس (Omnimax)، موزه گرجهتی کویینزلند (Museum of Tropical Queensland) و ترمینال کشتی های جزیره مغناطیسی قرار گرفته است. تانزویل فرودگاه بزرگی دارد که آن را به تمامی نقاط استرالیا متصل می نماید.

12. بریزبن | Brisbane

بریزبن، سومین شهر بزرگ استرالیا و مرکز کوئینزلند است. این شهر نسبت به مراکز بزرگ تر جنوب شرقی کشور بسیار آرام تر و ریلکس تر می باشد. این شهر رود بریزبن را در خود جای داده و از شرق با دریا و از غرب با گریت دیوایدینگ رنج (Great Dividing Range) محصور شده است. گردشگران عاشقِ آب و هوای آفتابی و پارک ها و باغ های مجلل این شهر هستند. بهترین جاذبه های گردشگری شهر عبارت اند از: باغ های بوتانیک بریزبن با بیش از 2000 گونه گیاهی و منطقه لون پاین کوالا که از جمله محدود محوطه هایی است که گردشگران می توانند حیوانات را لمس کنند و یا حتی به آن ها غذا دهند. در محیط خانوادگی سوت بانک پارکلندز (South Bank Parklands)، گردشگران می توانند از جهتهای دوچرخه سواری و پیاده روی کنار رودخانه، باغ های بوته ای، مغازه ها، رستوران ها یا کشتی های رودخانه لذت ببرند. یکی از جاذبه های شناخته شده بریزبن، قایق پدالی-بخاری قدیمی کوکابورا کویین (Kookaburra Queen) می باشد که در رود بریزبن در کنار ورزش های پر هیجان رود تردد دارد. گردشگران همچنین می توانند در فروشگاه خیابانی کویین خرید کنند و یا از پل استوری (Story) بالا فرایند و در نمایشگاه های موزه کوئینزلند (که برای بچه ها بسیار جذاب است گشت) گشت و گذار کنند.

منبع: گردشبان
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4451

به "12 جاذبه برتر کوئینزلند؛ پرطرفدارترین مقصد گردشگرى استرالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 جاذبه برتر کوئینزلند؛ پرطرفدارترین مقصد گردشگرى استرالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید