یاسمین مقبلی به عنوان فرمانده مأموریت کرو، 7 به ایستگاه فضایی انتخاب شد

به گزارش دور زمین، ناسا و آژانس فضایی اروپا دو فضانورد را برای سفر به ایستگاه فضایی بین المللی در مأموریت کرو-7 اسپیس ایکس انتخاب کردند و در این میان نام یاسمین مقبلی هم به عنوان فرمانده مأموریت دیده می گردد.

یاسمین مقبلی به عنوان فرمانده مأموریت کرو، 7 به ایستگاه فضایی انتخاب شد

یاسمین مقبلی (Jasmin Moghbeli) فضانورد ناسا که از خانواده ای ایرانی به دنیا آمده و آندریاس موگنسن (Andreas Mogensen) فضانورد آژانس فضایی اروپا به ترتیب به عنوان فرمانده و خلبان فضاپیما در این مأموریت خدمت خواهند کرد. پس از آنالیز به وسیله ناسا و شرکای بین المللی آن، دو متخصص مأموریت بعدا اعلام خواهند شد.

انتظار می رود این مأموریت در سال 2023 با موشک فالکون 9 اسپیس ایکس از پرتاب مجتمع 39A مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا پرتاب گردد. مقبلی، موگنسن و دیگر متخصصان این مأموریت به گروهی دیگر از خدمه اعزامی در ایستگاه فضایی خواهند پیوست.

این نخستین پرواز فضایی برای مقبلی خواهد بود که در سال 2017 به عنوان فضانورد ناسا برگزیده شد. او بعلاوه عضو تیم آرتمیس ناسا و از فضانوردان احتمالی برای سفر به ماه است. مقبلی اهل بالدوین نیویورک است و دارای مدرک کارشناسی مهندسی هوافضا از مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) و مدرک کارشناسی ارشد هوافضا از مدرسه عالی نیروی دریایی در کالیفرنیا است.

او به عنوان خلبان سوپر کبرا AH-1W و خلبان آزمایشی تفنگداران دریایی، بیش از 150 مأموریت انجام داده است و تجربه بیش از 2000 ساعت پروازی در بیش از 25 هواپیمای مختلف را دارد. او بعلاوه با درجه ممتاز از مدرسه خلبانی آزمایشی نیروی دریایی آمریکا فارغ التحصیل شده است. مقبلی در زمان انتخاب به عنوان فضانورد ناسا، در حال آزمایش بالگردهای H-1 و افسر تضمین کیفیت و اویونیک VMX-1 بود. او بعلاوه دو دختر دوقلو دارد.

از سویی این دومین سفر موگنسن به ایستگاه فضایی خواهد بود. او پیش از این به عنوان فضانورد مأموریت 10 روزه Iriss آژانس فضایی اروپا در سال 2015 خدمت نموده است. او مهندس پرواز فضاپیمای سایوز TMA-18M در هنگام پرتاب و سایوز TMA-16M در هنگام بازگشت بود و 9 روز و 20 ساعت و 9 دقیقه را در فضا گذرانده است.

موگنسن در کپنهاگ دانمارک به دنیا آمد و با داشتن مدرک کارشناسی از مدرسه بین المللی کپنهاگ، مدرک کارشناس ارشد مهندسی هوانوردی خود را از کالج سلطنتی لندن و دکترای مهندسی هوافضای خود را از دانشگاه تگزاس آستین دریافت نموده است. در سال 2015 او نخستین فرد دانمارکی بود که به فضا رفت و هم اکنون به عنوان افسر رابط فضانوردان اروپایی در مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون فعالیت می نماید.

برنامه سرنشین دار تجاری ناسا با صنعت هوافضایی آمریکا همکاری می نماید تا حمل ونقل ایمن، قابل اعتماد و ارزان را به و از ایستگاه فضایی بین المللی با موشک ها و فضاپیماهای ساخت آمریکا که از خاک آمریکا پرتاب می شوند، فراهم کند.

برای بیش از 21 سال، انسان ها به طور مداوم در ایستگاه فضایی بین المللی زندگی و کار نموده اند، علم را ارتقا می دهند، فناوری های تازه را به نمایش می گذارند و پیشرفت های تحقیقاتی را که روی زمین ممکن نیست اجرایی می نمایند. به عنوان یک کوشش جهانی، تا کنون 253 نفر از 19 کشور از این آزمایشگاه منحصربه فرد ریزگرانش که میزبان بیش از 3000 تحقیق و تحقیقات آموزشی از پژوهشگران در 109 کشور و منطقه بوده است، بازدید نموده اند.

این ایستگاه فضایی یک بستر آزمایشی حیاتی برای ناسا و درک و غلبه بر چالش های پروازهای فضایی طولانی مدت و توسعه فرصت های تجاری در مدار پایین زمین است. چون شرکت های تجاری بر ارائه خدمات حمل ونقل فضایی انسانی و توسعه اقتصاد قوی مدار پایین زمین تمرکز می نمایند، ناسا می تواند روی ساخت فضاپیماها و موشک هایی مانند اوریون و SLS برای مأموریت های اعماق فضا به ماه و مریخ و فراسوی آن تمرکز کند.

عکس ها: یاسمین مقبلی و آندریاس موگنسن فضانوردان مأموریت کرو-7 به ایستگاه فضایی بین المللی

Credit: NASA

منبع: NASA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5107

به "یاسمین مقبلی به عنوان فرمانده مأموریت کرو، 7 به ایستگاه فضایی انتخاب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاسمین مقبلی به عنوان فرمانده مأموریت کرو، 7 به ایستگاه فضایی انتخاب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید