کپسول های اکسیژن نجات دهنده اما خطرناک

به گزارش دور زمین، پس از شیوع ویروس کرونا، با توجه به احتیاج بیماران مبتلا ، استفاده از کپسول های اکسیژن افزایش یافت؛ اما با وجود هشدار کارشناسان حوزه ایمنی درباره استفاده ایمن از این کپسول ها، همچنان بعضی افراد در مورد نکاتی که باید حین استفاده از کپسول های اکسیژن رعایت نمایند مطلع نیستند و شاهد حوادثی مرتبط با این مورد هستیم. به طوری که هفته گذشته نیز، انفجار کپسول اکسیژن در تهران موجب مصدومیت یک تن شد و دو تن دیگر را به کام مرگ کشاند.

کپسول های اکسیژن نجات دهنده اما خطرناک

محمد کرم درآبادی فعال در حوزه سلامت و ایمنی در گفت وگو با خبرنگاران، در مورد نکاتی که باید حین استفاده از کپسول های اکسیژن رعایت گردد، اظهار کرد: با شیوع ویروس کرونا استفاده از کپسول های اکسیژن در خانه و بیمارستان ها افزایش قابل توجهی پیدا کرد و نجات دهنده جان افراد بسیاری شد و کمی از درد و رنج ابتلا به بیماری کووید19 را کاست؛ اما افرادی که به علت ابتلا به ویروس کرونا یا دلایل دیگر از کپسول های اکسیژن استفاده می نمایند باید در این خصوص نیز آگاهی داشته باشند که دانستن نکات ایمنی استفاده از کپسول های اکسیژن امری حیاتی است.

وی ادامه داد: قدم اول برای استفاده از کپسول های اکسیژن خرید آن است و نکات لازم برای استفاده از کپسول های اکسیژن نیز از همان قدم اول شروع می گردد. به طوریکه ضروری است که شهروندان حتما کپسول های اکسیژن را از مراکز معتبر خریداری نمایند و شناسنامه معتبر کپسول را نیز مورد آنالیز قرار دهند. متاسفانه با توجه به حجم تقاضای کپسول های اکسیژن در یک دوره، شاهد فروش کپسول های تقلبی نیز بودیم. بنابراین تهیه آن ها از مراکز معتبر اهمیت ویژه ای دارد.

وی گفت: پس از خرید کپسول های اکسیژن نکته مهم دیگر، نحوه نگهداری آن است. کپسول های اکسیژن باید حتما در جای خود فیکس شده باشند؛ چرا که امکان سقوط دارند. سقوط کپسول ها علاوه بر اینکه ممکن است موجب آسیب تماشا افراد گردد، مثلا دست یا پایشان بشکند، در بعضی موارد هم ممکن است منجر به انفجار نیز بگردد. بنابراین با توجه به این موارد کپسول اکسیژن باید در یک ارتفاع پایین ثابت گردد.

کرم درآبادی با بیان اینکه دمای محلی که کپسول در آن نگهداری می گردد نیز حائز اهمیت است، توضیح داد: کپسول های اکسیژن نباید در مجاورت گرما، مثل گرمای شوفاژ یا بخاری قرار گیرند؛ چرا که افزایش حرارت کپسول اکسیژن نیز یکی دیگر از دلایلی است که منجر به انفجار کپسول خواهد شد.

وی ادامه داد: علاوه بر موارد ذکر شده کپسول های اکسیژن حتما باید به صورت ایستاده فیکس شوند و از خواباندن آن ها باید خودداری کرد.

روابط عمومی سازمان اورژانس کشور با اشاره به وقوع حوادث انفجار کپسول های اکسیژن، گفت: یکی از مواردی که اغلب افراد در مورد آن بی اطلاع هستند و نکته مهمی است، این است که به هیچ عنوان نباید با دست چرب یا روغنی به کپسول اکسیژن دست بزنند؛ چرا که اگر با دست روغنی یا چرب به محفظه دست بزنند، منجر به وقوع انفجار می گردد.

وی در خاتمه با بیان اینکه نباید کپسول های اکسیژن در مجاورت مواد قابل اشتعال قرار گیرند، گفت: انفجار کپسول اکسیژن می تواند مرگبار باشد، بنابراین باید آن را در محلی نگهداری کرد که حتی در صورت وقوع حوادث در خانه، امکان انفجار کپسول اکسیژن بسیار کم باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 خرداد 1401 بروزرسانی: 2 خرداد 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5679

به "کپسول های اکسیژن نجات دهنده اما خطرناک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کپسول های اکسیژن نجات دهنده اما خطرناک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید