کشف اولین موجودی که بر روی زمین نفس کشید!

به گزارش دور زمین، دیرینه شناسان می گویند که در بیش از 400 میلیون سال پیش و مشخصا در دوره اردویسین Ordovician، تمام موجودات در زیر آب زندگی می کردند، اما به مرور و در دوره سیلورین Silurian این موجودات کم کم قدم به خشکی گذاشتند و برای اولین بار آغاز به نفس کشیدن در خشکی کردند. حالا این دانشمندان مدعی شدند که پیروز به شناسایی گونه ای عقرب باستانی شده اند که جزو همین اولین ها است.

کشف اولین موجودی که بر روی زمین نفس کشید!

به گزارش خبرنگاران، دیرینه شناسان می گویند Parioscorpio Venator که در اوایل سال 2020 کشف شد، در اوایل دوره سیلورین، یعنی بیش از 400 میلیون سال پیش، روی زمین راه می رفت. این اصطلاح راه رفتن بر روی زمین شاید در نگاه اول موضوع شگفت انگیزی به نظر نرسد، اما اگر با دوره های زمین شناسی آشنا باشید، خواهید فهمید که این یک گام بزرگ در حیات سیاره ما محسوب می گردد، زیرا این اولین گام های موجدات زنده بر روی زمین بود و تا پیش از این همه موجودات زنده در زیر آب زندگی می کردند. در واقع این موضوع نشان دهنده اولین گام ها برای تصرف خشکی ها از سوی موجودات زنده است.

قدمت این فسیل بین 437.5 تا 436.5 میلیون سال پیش است. پیش از آن، قدیمی ترین فسیل عقربی که بشر کشف نموده بود، Dolichophonus Loudonensis نام داشت که تقریباً 434 میلیون سال قدمت داشت و در اسکاتلند یافت شده بود. بنابراین، Parioscorpio Venator قدیمی ترین عقربی است که تا به حال پیدا شده که می تواند نحوه تکامل نوع خود را برای زندگی در خشکی آشکار سازد. دانشمندان می گویند دو فسیل Parioscorpio Venator را در یک سایت حفاری در کنار یک ساحل استوایی کم عمق پیدا کردند. این موجود کوچک قبلاً زیستگاه مشترکی با حیوانات آبزی مانند سرپایان، تریلوبیت ها و کرم ها داشت، اما گویا خودش کاملاً آبزی نبود.

پس از مطالعه طولانی مدت بر روی آناتومی این عقرب باستانی، دانشمندان توانستند به این نتیجه برسند که این عقرب مدتی را در خشکی سپری نموده است. این دستاورد شگفت انگیز نشان می داد که ما با یکی از اولین جاندارانی که توانسته بر روی زمین راه برود و از هوا تنفس کند روبرو هستیم. این یک دستاورد بسیار بزرگ بود، زیرا ما اکنون می دانیم که چه موجوداتی برای اولین بار قدم به خشکی نهادند و نفس کشیدن در بیرون آب را تجربه کردند. به نظر می رسد که عقرب ها اولین گونه ای بودند که به طور کامل به زندگی کردن در خشکی روی آوردند. اکنون به وسیله فسیل Parioscorpio Venator، دانشمندان قادر به مشاهده نوع سازگاری های بیولوژیکی هستند که به عقرب اجازه می دهد از آب دور گردد و زیستگاه های دیگر را کشف کند.

فسیل های Parioscorpio Venator اگرچه پیشتر کشف شده بودند، اما در واقع تا کنون مورد مطالعه قرار نگرفته اند، بنابراین تمام اکتشافات مربوط به این فسیل ها کاملاً نو هستند. دانشمندانی که پتانسیل موجود در این فسیل ها را کشف کردند، به ترتیب لورن بابکوک و اندرو وندراف از دانشگاه ایالتی اوهایو و دانشگاه اوتربین هستند. کشف آن ها گامی بزرگ در شناخت تکامل حیات در کره زمین و به ویژه ظهور جانداران خشکی محسوب می گردد.

منبع: science-a2z

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 1 مرداد 1401 بروزرسانی: 1 مرداد 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5800

به "کشف اولین موجودی که بر روی زمین نفس کشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف اولین موجودی که بر روی زمین نفس کشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید