کتاب شهریار ایرانی، دیباچه ای بر نظریه سیاست در ایران منتشر شد

به گزارش دور زمین، به گزارش خبرنگاران، چاپ نخست کتاب شهریار ایرانی، دیباچه ای بر نظریه سیاست در ایران تألیف صادق حیدری نیا از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.

کتاب شهریار ایرانی، دیباچه ای بر نظریه سیاست در ایران منتشر شد

پژوهش حاضر که حاصل بازخوانی بیش از چهل متن کهن از اواخر قرن سوم تا اوایل قرن هفتم است، کوشیده تا نمایی عینی و ملموس از اندیشه و سیاست در آیینه اسطوره و تاریخ ایران ترسیم کند. آرمان شهریاری در ایران باستان، نظریه ای تاریخی - اساطیری است که بازتاب آن در اندرزنامه ها و کتیبه های تاریخی و متون حماسی، فراوان به چشم می خورد. آموزه های شهریار آرمانی که در کتیبه های هخامنشی آمده به وسیله برخورد یونانیان با ایران، به آن دیار هم راه یافته و بر اندیشه افلاطون در طرح نظریه اش تأثیر گذاشته است.

در عالم اسلامی، فارابی در پرداخت مدینه فاضله و در پی او نظام الملک در سیاست نامه اش از نظریه شهریاری بهره فراوانی برده اند. در روزگار ساسانیان، بیش از گذشته به ویژگی های شهریار فرهمند پرداخته شد و نخبگان آن عصر، اندرزهای سیاسی و اخلاقی خود به پادشاه را در قالب پندنامه ها نگاشتند. این سنت در دوران اسلامی با سبک اندرزنامه نویسی رواج گسترده ای پیدا کرد و به عنوان سنتی سیاسی تا روزگار مشروطه ادامه یافت.

چاپ نخست کتاب شهریار ایرانی، دیباچه ای بر نظریه سیاست در ایران در 224 صفحه رقعی، شمارگان 200 نسخه و با قیمت 65000 تومان به وسیله انتشارات سروش در اختیار علاقه مندان این حوزه قرار گرفته است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 18 بهمن 1400 بروزرسانی: 18 بهمن 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4731

به "کتاب شهریار ایرانی، دیباچه ای بر نظریه سیاست در ایران منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب شهریار ایرانی، دیباچه ای بر نظریه سیاست در ایران منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید