چگونه در مواقع اضطراری از خود و دیگران محافظت کنیم؟

به گزارش دور زمین، در هر موقعیت اورژانس ، باید از یک مجموعه اقدامات معین پیروی کنید. از این طریق ، شما قادر خواهید بود موارد ضروری را اولویت بندی کنید و شخصاً تصمیم گیری کنید. گام های اصلی عبارتند از: ارزیابی شرایط ، بی خطر کردن محل ، ارایه کمک های اورژانس و کمک گرفتن از دیگران . قبل از دست زدن به هر کاری ، سعی کنید بر احساسات خود غلبه کنید و یک لحظه بیندیشید. بسیار مهم است که خود را در معرض خطر قرار ندهید بنابراین در مواردی که خطرناک است ، به سرعت وارد نشوید. به خطر وجود گاز یا بنزین دقت کنید. به علاوه ، سعی نکنید همه کارها را به تنهایی انجام بدهید. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

چگونه در مواقع اضطراری از خود و دیگران محافظت کنیم؟

اولویت های کمک های اولیه

شرایط را ارزیابی کنید. به سرعت و با حفظ خونسردی ، آنچه را که رخ داده تحت نظر بگیرید و به دنبال هرگونه خطر تهدیدکننده خود یا مصدوم بگردید. هرگز خود را در معرض خطر قرار ندهید.

محل را از خطر عاری کنید. در حد توان ، مصدوم را از خطر محافظت کنید اما به محدودیت های خودتان هم واقف باشید.

کمک های اورژانس را ارایه دهید. شرایط تمام مصدومان را ارزیابی کنید تا بتوانید اولویت ها را تعیین کنید و اول آنهایی را که دچار شرایط های تهدیدکننده حیات هستند درمان کنید.

از دیگران کمک بگیرید. به سرعت مطمئن شوید که هرگونه کمک طبی ضروری یا کمک های تخصصی درخواست شده اند و در راه هستند.ارزیابی شرایط رویکرد شما باید بسیار سریع و در عین حال با حفظ خونسردی و کنترل باشد. اولویت های کاری شما عبارتند از: شناسایی هرگونه خطر برای خودتان ، مصدوم و ناظران ، سپس بررسی امکانات موجود و نوع کمکی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید. هنگامی که پیشنهاد کمک به شخص می دهید، بگویید که از مهارت های کمک های اولیه برخوردار هستید. اگر هیچ پزشک ، پرستار یا افراد کارآزموده دیگری در محل حضور ندارند، با خونسردی مسؤولیت را بپذیرید. ابتدا سؤالات زیر را از خود بپرسید:

آیا خطر همچنان وجود دارد؟

آیا جان کسی در معرض خطر فوری قرار گرفته است؟

آیا ناظری برای کمک وجود دارد؟

آیا من به کمک تخصصی نیاز دارم ؟

بی خطر کردن محل

شرایطی که منجر به وقوع حادثه شده است ، می تواند همچنان خطرزا باشد. فراموش نکنید که امنیت خودتان در درجه اول قرار گرفته است. اغلب اقدامات ساده (مثل خاموش کردن یک سوییچ ) برای بی خطر کردن محل کفایت می کند. اگر نمی توانید خطر تهدیدکننده حیات را از بین ببرید، باید سعی کنید بین مصدوم و محل خطر، قدری فاصله ایجاد کنید و در صورت امکان ، میزان خطر را به حداقل برسانید. به عنوان آخرین اقدام ، باید مصدوم را از محل خطر دور کنید (به مبحث جابه جا کردن بیماران مراجعه کنید). معمولاً برای جابه جا کردن مصدوم به تجهیزات و کمک های تخصصی نیاز خواهید داشت . بی خطر کردن وسیله نقلیه در برخورد با مصدومی که داخل وسیله نقلیه است ، خاموش کردن سوییچ در اولویت قرار گرفته است. این عمل خطر ایجاد آتش سوزی ناشی از شمع اتومبیل را کاهش می دهد.

ارایه کمک های اورژانس

پس از بی خطر شدن محل ، به سرعت یک بررسی مقدماتی و ارزیابی اولیه از هر مصدوم انجام دهید تا مصدومانی را که به کمک های اولیه اورژانس نیاز دارند، فوراً درمان کنید. به هر حال ، درخواست کمک ضروری را به تأخیر نیندازید؛ در صورت امکان ، از یک ناظر بخواهید که این کار را انجام دهد. برای پی بردن به وجود یا عدم وجود تنفس در مصدوم ، به قفسه سینه وی نگاه کنید. در مورد هر مصدوم ، موارد زیر را بررسی کنید:

آیا مصدوم هوشیار است ؟

آیا راه تنفس باز است ؟

آیا مصدوم نفس می کشد؟

آیا نشانه های گردش خون در مصدوم وجود دارند؟ مشاهدات شما، اولویت ها و نیز زمان نیاز به کمک و میزان کمک موردنیاز را معین می کنند. انجام کمک های اورژانس به محض برطرف شدن خطر، ارزیابی اولیه را انجام دهید: بررسی کنید که آیا راه تنفس مصدوم باز است ، نفس می کشد و نشانه های کار کردن قلب و گردش خون وجود دارند یا خیر.

کمک گرفتن از دیگران

گاهی امکان دارد که همزمان با چندین کار روبرو شوید: حفظ امنیت ، تماس تلفنی برای درخواست کمک و آغاز کمک های اولیه . می توانید از افراد دیگری برای انجام کارهای زیر کمک بخواهید:

  • بی خطر کردن محل
  • انجام تماس تلفنی برای درخواست کمک
  • آوردن تجهیزات کمک های اولیه
  • کنترل ترافیک و ناظران
  • کنترل خونریزی یا نگه داشتن یک اندام
  • خلوت کردن اطراف مصدوم

انتقال مصدوم به یک مکان بی خطربرخورد با ناظران ممکن است افراد حاضر در صحنه حادثه بتوانند به راه های مختلف به شما کمک کنند (مثلاً آوردن تجهیزات یا کنترل کردن سایر ناظران ). به آنها بگویید که آموزش های مربوط به کمک های اولیه را پشت سر گذارده اید و درخواست های خود را با صراحت مطرح کنید.

کنترل کردن ناظران

واکنش های ناظران ممکن است باعث شود که شما نگران یا حتی عصبانی شوید. ممکن است این افراد هیچ آموزشی درباره این کمک های اولیه ندیده باشند و احساس ترس یا بی فایده بودن کنند. در صورتی که این عده خود در حادثه حضور داشته باشند و یا شاهد آن بوده اند، ممکن است آسیب دیده باشند و قطعاً دلواپس و نگران خواهند بود. اگر به هر طریقی نیاز به کمک یک ناظر داشتید، این مطالب را فراموش نکنید. روشی قاطعانه توأم با خوش رفتاری به کار بگیرید.

منبع: الی گشت
انتشار: 29 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5267

به "چگونه در مواقع اضطراری از خود و دیگران محافظت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در مواقع اضطراری از خود و دیگران محافظت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید