چگونه بلیط هواپیما را کنسل کنیم؟

به گزارش دور زمین، پس از خرید بلیط هواپیما به هر دلیلی امکان دارد تا پرواز از جانب مسافر یا ایرلاین ابطال یا در اصطلاح کنسل شود.

چگونه بلیط هواپیما را کنسل کنیم؟

ممکن است شما نیز تا به امروز بنا به دلایلی مانند انصراف از سفر یا تغییر تاریخ سفر، شرایط جوی و... مجبور به کنسل کردن بلیط هواپیمایی شده اید که از قبل رزرو شده و وجه آن را پرداخت کرده اید. در چنین شرایطی سوالاتی مانند چطور پرواز را کنسل کنیم؟ در صورت کنسل کردن پرواز مسافر دارای چه حقوقی است؟ و نظایر آن مطرح می شوند.

بلیط هواپیما در کدام شرایط استرداد می شود؟

طبق قوانین تعریف شده از طریق سازمان هواپیمایی کشوری، تأخیر بیش از دو ساعت و باطل شدن پرواز شرایطی هستند که مسافر می تواند بدون جریمه نسبت به استرداد و کنسل کردن بلیط هواپیما اقدام کند. علاوه بر شرایط ذکر شده، اگر مسافر بخواهد به هر دلیلی بلیط هواپیما را کنسل کند، باتوجه به قوانین ایرلاین مورد نظر، کلاس نرخی پرواز و مدت زمان به جای مانده تا پرواز، درصد جریمه محاسبه و بعد از کسر آن از مبلغ بلیط، مابقی به مسافر برگشت داده می شود.

در مجموع، ابطال بلیط ممکن است به دو شکل اتفاق بیفتد:

  • لغو بلیط از جانب مسافر بنا به دلایل شخصی مانند انصراف از سفر، تغییر تاریخ سفر و...
  • لغو بلیط از جانب ایرلاین بنا به دلایلی مانند شرایط جوی نامناسب، نقص فنی هواپیما و...

کدام بلیط ها دارای امکان کنسلی هستند؟

مسافران می توانند با خرید بلیط های چارتری سود کرده و در هزینه های سفر خود صرفه جویی کنند؛ با این تفاوت که بلیط چارتر انعطاف پذیری بلیط سیستمی را ندارد. در حالت معمول برای خرید بلیط پروازهای سیستمی، مسافر می تواند ماه ها قبل از سفر، باتوجه به نیاز خود و همچنین مقصد و زمان سفر، بلیط مدنظر را خریداری کند و حتی به هر دلیلی پس از خرید، آن را با کسر مبلغی پس دهد.

در حالی که در پرواز چارتری چنین انعطاف پذیری هایی وجود ندارد. در پرواز چارتر امکان تغییر تاریخ و زمان پرواز وجود ندارد و اگر مسافر به هر دلیلی پس از خرید، از سفر خود منصرف شود، امکان استرداد وجه بلیط وجود ندارد و درواقع پول بلیط سوخت می شود.

مسافران هواپیما در صورت کنسلی پرواز چه حقوقی دارند؟

طبق مقررات سازمان هواپیمایی کشوری، مسئولیت ابطال (کنسلی)، تأخیر یا تعجیل در زمان انجام پرواز، بر عهده شرکت هواپیمایی برگزار کننده پرواز است. در این رابطه، براساس مفاد ماده پنج قانون هواپیمایی کشوری و ماده 19 کنوانسیون ورشو مصوب 1354/3/31 مجلس شورای اسلامی برای همه شرکت های هواپیمایی الزامی است تا در صورت ابطال پرواز حقوق مسافر را مطابق موارد ذیل رعایت کنند. طبق قانون، همه مسافران به صورت یکسان از خدمات شرکت های هواپیمایی بهره مند هستند و در صورتی که باوجود داشتن بلیط تائیدشده، شرکت هواپیمایی از پذیرش مسافر به لحاظ محدودیت های شرکت حمل کننده اعم از بازرگانی، فنی یا حقیقی امتناع کنند، شرکت حمل کننده موظف به استرداد وجه و همچنین عرضه یک بلیط رایگان مشابه از لحاظ جهت و کلاس پروازی است.

  • اگر ابطال پرواز از زمان خرید بلیط تا یک هفته قبل از انجام پرواز باشد، در این صورت شرکت حمل کننده موظف به پرداخت کامل وجه بلیط است.
  • اگر ابطال پرواز از 6 روز تا 24 ساعت قبل از انجام پرواز باشد، در این صورت شرکت حمل کننده موظف به پرداخت کامل وجه بلیط و ارائه یک بلیط مشابه با 30 درصد تخفیف از لحاظ جهت و کلاس پروازی به مسافر است.
  • اگر ابطال از 24 ساعت مانده تا زمان انجام پرواز انجام پذیرد، در این صورت شرکت حمل کننده موظف به پرداخت کامل وجه و ارائه یک فقره بلیط نیم بهای مشابه از لحاظ جهت و کلاس پروازی است. البته این تبصره هم وجود دارد که ارائه بلیط مشابه (از لحاظ جهت و کلاس پرواز) در اولین فرصت زمانی انجام می گیرد. همچنین، در صورت انتقال مسافر از طریق سایر خطوط هوایی این امر بدون پرداخت هزینه یا مابه التفاوت از طریق مسافر یا خسارت از طریق شرکت های هواپیمایی انجام خواهد پذیرفت.

چگونه می توان از شرایط بیمه کنسلی پرواز استفاده کرد؟

بیمه کنسلی پرواز به مسافران کمک می کند تا در صورت تعجیل، تأخیر یا کنسلی پرواز، کمترین مقدار خسارت و هزینه را متحمل شوند. این بیمه مربوط به پروازهایی است که به شکل مستقیم از طریق هواپیمایی کنسل شده باشد و پروازهای وابسته را شامل نمی شود.

جریمه لغو بلیط هواپیما در کلاس های پروازی چگونه است؟

درخواست کنسلی بلیط های سیستمی از طرف مسافر، مطابق قوانین هواپیمایی کشوری، شامل جریمه کنسلی می شود. مقدار این جریمه طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری و قوانین ایرلاین فرق دارد. پس از درخواست استرداد از طریق مسافر، مبلغ جریمه کنسلی و مبلغ کارمزد انتقال وجه از قیمت بلیط کسر شده و به جای مانده مبلغ به حساب مسافر واریز می شود. این مسئله در مورد پروازهای غیر قابل استرداد صادق نیست. مدت زمان بازگشت وجه، تابع مقررات بین بانکی (حداکثر تا 72 ساعت کاری) است.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما را دارید، با استفاده از خبرنگاران می توانید بلیط هواپیما چارتر یا سیستمی ارزان به مقصد مورد نظر خود را یافته و به آسانی از فروشنده های معتبر خریداری کنید.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا / علی بابا / eghamat24.com / samtik.com / airplaneticket.ir
انتشار: 31 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5529

به "چگونه بلیط هواپیما را کنسل کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بلیط هواپیما را کنسل کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید