چندین آثار باستانی در موزه هراکلس آنتالیا مفقود شد

به گزارش دور زمین، این موزه باستان شناسی محل زندگی مجسمه مشهور جهانی به نام هراکلِس است که هم اکنون تحقیقات مربوطه درباره این آثار گمشده در آن شروع شده است.

چندین آثار باستانی در موزه هراکلس آنتالیا مفقود شد

این موزه با داشتن مجموعه ای غنی از دوران پارینه سنگی تا دوره روم از مهمترین موزه های دنیا محسوب می گردد و به همین دلیل مفقود شدن چند آثار ارزشمند در آن را نمی توان نادیده گرفت و از کنار آن به راحتی گذشت.

این سلسله حوادث با برکناری مدیر موزه، مصطفی دمیرل، شروع شد که اداره فرهنگ و دنیاگردی آنتالیا با اعلام کردن مفقود شدن چند آثار مهم این موزه، مسئولیت تحقیق و تفحص در اینباره را برعهده گرفته است.

جالب این جاست که به وسیله یک سند مخفی، آثار از دست رفته در این موزه مهم به اداره کل میراث فرهنگی و موزه های ترکیه ارائه داده شده، اما هنوز معین نیست که تعداد این آثار و نوع آن به چه صورت بوده است.

معاون مدیر کل موزه های ترکیه در این خصوص می گوید: در واقع شمارش های معمول آثار موزه در خاتمه هر سال انجام می گردد، اما در این میان مدیر موزه برکنار شد و شمارش آنطور که باید در موعد مقرر صورت نگرفت. به همین دلیل شک و شبهه هایی در این زمینه وجود دارد که تا خاتمه یافتن تحقیقات مربوطه نمی توان در خصوص آن سخن گفت. در بعضی از اوقات نیز تعدادی از آثار مهم به افراد متخصص سپرده می شوند که دستورات آن را مدیر هر موزه صادر می نماید. بنابراین باید پرس و جو کرد که آیا این آثار مفقود شده به این افراد سپرده شده اند یا خیر.

در این میان هنوز هیچ منبع موثقی اطلاعات صحیحی در این زمینه منتشر نکرده و باید منتظر ماند تا نتایج نهایی پس از انجام تحقیقات به عمل آمده از سوی اداره فرهنگ و دنیاگردی آنتالیا، اعلام شوند.

منبع: گردشبان
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3161

به "چندین آثار باستانی در موزه هراکلس آنتالیا مفقود شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "چندین آثار باستانی در موزه هراکلس آنتالیا مفقود شد" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چندین آثار باستانی در موزه هراکلس آنتالیا مفقود شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید