وزارت کشاورزی از ظرفیتهای فناورانه جهاددانشگاهی بهره می برد

به گزارش دور زمین، به گزارش خبرنگاران به نقل از جهاددانشگاهی، نشست مشترک دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی و دکتر سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی باهدف معرفی توانمندی ها و دستاوردهای فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه کشاورزی و دام پروری در محل وزارت جهادکشاورزی برگزار شد.

وزارت کشاورزی از ظرفیتهای فناورانه جهاددانشگاهی بهره می برد

دکتر ساداتی نژاد در این نشست با استقبال از ظرفیت های فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه کشاورزی، به استفاده مدیران قسمت های مختلف این وزارتخانه از ظرفیت های موجود در جهاددانشگاهی در جهت دستیابی به بهره وری بیشتر تاکید کرد.

وزیر جهادکشاورزی در حوزه تکثیر دام سنگین نژادهای ممتاز گوشتی و شیری موافقت خود را با پرداخت یارانه به دامداران برای خرید جنین های ممتاز نژادهای شیری و گوشتی از جهاددانشگاهی اظهار داشت.

همچنین در این نشست دکتر طیبی رئیس جهاددانشگاهی، دستاوردهای فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه های اصلاح نژاد دام سنگین، زنجیره ارزش پرورش ماهی در قفس، مرغ لاین، بذور هیبرید، آفت کش های گیاهی و داروهای دامپزشکی گیاه پایه و پروبیوتیک های پرمصرف در جیره غذایی طیور و آبزیان را معرفی کرد.

برنامه ریزی برای همکاری جهاددانشگاهی و جهادکشاورزی

در ادامه این نشست مشترک در مورد هر حوزه فعالیت این نهاد مباحث فنی، درخواست های جهاددانشگاهی و نوع حمایت های وزارت جهادکشاورزی مطرح و موردبررسی قرار گرفت.

همچنین در مورد تولید بذور هیبرید سبزی و صیفی جات، با توجه به نیاز مبرم کشور به آن ها و وابستگی به واردات آن، پیشنهاد شد تا شرکتی با مشارکت وزارت جهاد کشاورزی و جهاددانشگاهی ایجاد شود و در شرکت مذکور سهم وزارتخانه تأمین زیرساخت های موردنیاز برای تولید بذور هیبرید و سهم جهاددانشگاهی دانش فنی و دستاوردهای فعلی در مورد چهار بذر هیبرید گوجه فرنگی، خیار، فلفل و کاهو دیده شود و اعتبار موردنیاز از طریق طرفین تأمین شود.

با موافقت وزیر جهادکشاورزی در رابطه با زنجیره پرورش ماهی در قفس و با توجه به سرمایه گذاری فعلی جهاددانشگاهی در بوشهر برای ایجاد مرکز تولید 5 میلیون بچه ماهی سی باس در سال و وجود دانش فنی در این نهاد مقرر شد مبلغ 270 میلیارد ریال در قالب تسهیلات کم بهره از طریق وزارتخانه تأمین شود. برای تامین ماهیان مولد نیز مقرر شد پس از برآورد دقیق میزان اعتبار موردنیاز برای واردات ماهی مولد خالص این اعتبار از طریق وزارتخانه و در قالب یارانه به جهاددانشگاهی پرداخت شود.

در ادامه بر نیاز کشور به آفت کش های گیاه پایه و با توجه به سرمایه گذاری جهاددانشگاهی در ساخت سوله در استان کهگیلویه و بویر احمد و خرید تجهیزات لازم برای خط تولید آفت کش های گیاهی و داروهای گیاه پایه طیور اعلام شد که مبلغ 100 میلیارد ریال تسهیلات کم بهره برای تکمیل و راه اندازی سریع تر این کارخانه به جهاددانشگاهی پرداخت شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 تیر 1401 بروزرسانی: 6 تیر 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5777

به "وزارت کشاورزی از ظرفیتهای فناورانه جهاددانشگاهی بهره می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت کشاورزی از ظرفیتهای فناورانه جهاددانشگاهی بهره می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید